Mieliśmy zaszczyt poznać Leszka Kopcia autora i wykonawcę piosenek, dziennikarza radiowego, laureata wielu przeglądów i festiwali piosenki turystycznej i studenckiej, m.in. YAPA`90 (Grand Prix), Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie, Bazuna.

Leszek Kopeć jest współpracownikiem Radia Wrocław i Polskiego Radia Opole. Od 1989 roku prowadzi w Radiu Wrocław audycję "Muzyczna cyganeria", poświęconej głównie piosence autorskiej, piosence poetyckiej oraz piosence turystycznej. Regularnie pojawiają się w niej "Morskie opowieści" poświęcone piosence morskiej. Muzyczna cyganeria według autora jest "to wędrówka i poszukiwanie, oraz sztuka słuchania innych i samego siebie." Na jego pierwszej kasecie, zatytułowanej "Dla ciebie" znajdują się piosenki zarejestrowane podczas festiwalu Yapa w 1991 roku. Duży wybór jego piosenek znajduje się także na jego płycie CD pt. "Turystycznie" z 2007 roku.

Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image.

Jednak spotkanie z panem Leszkiem nie miało na celu tylko przedstawienie jego twórczości i osiągnięć zawodowych. W zamyśle tego spotkania było uwrażliwienie uczniów RST na potrzeby osób niepełnosprawnych i łamanie stereotypów dotyczących niepełnosprawności.

Przyznam się, że i mi przydała się ta lekcja. Gdyby ktoś, przed spotkaniem z Leszkiem, zapytał mnie jak wyobrażam sobie osobę niewidomą, pewnie pomyślałbym w pierwszej chwili o starszym panu w ciemnych okularach stukającym w chodnik białą laską albo o mężczyźnie w podartym płaszczu siedzącym w przejściu na ulicy Świdnickiej zbierającym datki do pudełka ustawionego na chodniku. Dziś już wiem, jak taki uproszczony i schematyczny obraz może być krzywdzący dla osób, które dotknięte niepełnosprawnością nie myślą o sobie, że są niepełnosprawne i wbrew otoczeniu nie zachowują się tak jak to wynikałoby z powszechnie obowiązującego stereotypu.


Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image.

Leszek zwrócił nam uwagę na potrzeby osób niewidomych, które wbrew obiegowej opinii nie są niesamodzielne. Jak sam nam to powiedział oprócz tego, że nie widzi, nie różnił się niczym od swoich rówieśników. Uczęszczał do szkoły razem z kolegami z podwórka, którzy pomogli mu nawet nauczyć się jeździć na rowerze. Później kończył różne szkoły i pracował w różnych zawodach: elektromonter, wiertacz, gwinciarz był też masażystą ale sam mówi: „Największą miłością w moim życiu na pewno jest śpiewanie i granie, ale do tych miłości życiowych należy zaliczyć też pracę z dziećmi i (złośliwcy mówią) praca w radiu i ... praca w radiu.”

Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image.

Po spotkaniu Leszek poprosił uczniów by oprowadzili go po szkole i pomogli mu „zobaczyć” jak ona wygląda. Zadaniem uczniów było opisanie słowami tego co sami widzą. W czasie zwiedzania kuchni i restauracji dydaktycznej Leszek barwnie opowiadał o tym jak radzi sobie z przyrządzaniem posiłków.

Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image.

Zainteresowani twórczością naszego Gościa mogli posłuchać jego piosenek w trakcie recitalu Leszka Kopcia, który odbył się w Teatrze Zdrojowym w Polanicy-Zdroju.

 

"Przeboje, które nigdy nie przeminą cz.2" (2003) Mix odtwarzany ze strony Leszka Kopcia http://leszekkopec.com

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com