W dniu 23.03.2017 roku 24 uczniów i 4 studentów z Hiszpanii wraz z opiekunami uczestniczyło w lekcji w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wyjazdy do muzeum są wpisane w coroczny plan pracy szkoły.  Każdy przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić to miejsce naznaczone tragiczną historią, która rozegrała się tutaj w latach 1940-1945.

Zwiedzanie największej nekropolii świata pani przewodnik rozpoczęła przed bramą główną z cynicznym napisem: "Arbeit mach frei". Prawdziwą dawką traumatycznej wiedzy był pobyt w blokach obozowych… To co tam ujrzeli uczniowie aż trudno sobie wyobrazić, że to "ludzie ludziom zgotowali ten los". "Miałam gęsią skórę na ciele po obejrzeniu zza szyb: sterty butów, okularów, protez, szczoteczek, nocników i innych rzeczy codziennego użytku. Największy szok przeżyłam wchodząc do pomieszczenia, w którym zachowało się około 2 ton włosów ludzkich" - tak zapamiętała tę lekcję jedna z uczestniczek. Podobnie reagowali na to co widzieli i słyszeli podczas zwiedzania dwóch obozów studenci z Hiszpanii: Edward, Denis, Pablo, i Juan.  "It is a place with so much hate and pain. It's part of our history and we must learn from history so it won't be repeated any more. I can't imagine what kind of people could make those things to others. It is a place that makes you respect what happened there. Thanks to the experience I had in Auschwitz I can see the world different from now on".

Udając się  pod Ścianę Śmierci, uczniowie w ciszy uczcili pamięć zamordowanych więźniów. Ostatnim punktem wycieczki był pobyt w Birkenau - Brzezince. Uczestnicy  mogli zobaczyć jak wyglądały baraki więźniów, wieże wartownicze, tory kolejowe  i jak obszerny był teren obozu. Obecnie zwięczeniem pamięci tego miejsca jest Międzynarodowy Pomnik ku Czci Ofiar Faszyzmu z 23 tablicami upamiętniający ofiary nazizmu z wymownym napisem: "Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludzkości to miejsce, w którym hitlerowcy wymordowali około półtora miliona  mężczyzn, kobiet i dzieci, głównie Żydów z różnych krajów Europy".

Pobyt w muzeum pozostawił wśród uczestników wyjazdu niezatarte do końca życia smutne wspomnienia i pamięć, która jest dzisiaj wielką siłą.

 

Tekst i zdjęcia: Danuta Droździk


  

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com