Dnia 16 XII 2016 r. odbyła się szkolna wycieczka do pięknego, pełnego zabytków, monumentalnego Wiednia - stolicy Austrii. Pomysłodawcami i organizatorami wycieczki byli Pani Barbara Prusak, Pani Ewa Pisarczyk oraz Pan Paweł Szpak. Towarzyszyli nam również pilot (przewodnik) Pan Piotr Bidziński oraz Pani Barbara Synoracki - przewodnik wiedeński.

Wiedeń to największe miasto w północno - wschodniej części kraju, położony jest nad Dunajem. Wjeżdżając do miasta, nie sposób było nie zauważyć tej ogromnej rzeki. Jej długość przekracza ponad 320 km.

Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie wzgórza Kahlenberg, mieliśmy okazję obejrzeć panoramę miasta z punktu widokowego (szkoda, że poranna pogoda i€“ mgła), nie pozwoliła nam dostrzec wszystkich uroków miasta. W tym pięknym i majestatycznym mieście panował niegdyś nasz rodak, Jan III Sobieski. To właśnie na jego cześć Austryjacy umieścili tablicę upamiętniającą. W planach jest postawienie pomnika, który już zawsze będzie upamiętniał imię Króla Jana III Sobieskiego. Na wzgórzach Wiednia znajduje się kościół św. Józefa, o bardzo prostej a jednocześnie harmonijnej budowie co podkreśla jego piękno.

Kolejny etap naszej podróży to wielka atrakcja Wiednia, czyli Hundertwasserhaus. Jest to zabytkowa kamienica, w której znajdują się galeria, mini bara i wiele innych pomieszczeń, głównie z upominkami. Kolejne zabytki Wiednia podziwialiśmy zza szyb autokaru. Przejeżdżaliśmy m.in. obok: Burgtheater, Parlament, Museum, Schloss Schonbrunn, Opera, pałac Hofburg (nocą przepięknie!) oraz centrum miasta -€“ Stephansplatz. Budowle, które ujrzeliśmy były imponujące, ogromne, a chwilami zapierające dech w piersiach.

Po zwiedzaniu mieliśmy czas na relaks. Każdy uczestnik wycieczki zgodzi się ze mną, że najlepszą rzeczą w jakiej mogliśmy uczestniczyć w Wiedniu (w tym czasie) był słynny Jarmark Bożonarodzeniowy przed Ratuszem. Niezapomniane wrażenia i najprawdziwsza magia Świąt, a to wszystko dzięki temu miastu! Zaangażowanie władz miasta oraz mieszkańców stawia Wiedeń w czasie Świąt Bożego wciąż w czołówce najpiękniejszych europejskich miast. A dekoracje i jarmarczne słodkości sprawią, że chwile spędzone tutaj będą niezapomniane... zwłaszcza, popijając rozgrzewający (bezalkoholowyŠ) punch i przechadzając się między straganami. Wyjazd do tak pełnego radości i tajemniczości miejsca jest w okresie Świąt bardzo miłym przeżyciem.

Jestem zauroczona Wiedniem. Myślę, że to miasto potrafi zachwycić każdego! Ale być tu w atmosferze Świąt Bożego Narodzenia to niepowtarzalne chwile.


 

LSZ logo cien

 

 
 
JSN Vintage template designed by JoomlaShine.com