10 lutego 2017 roku delegacja młodzieży naszej szkoły z udziałem pani dyrektor Renaty Zygmunt i pani Danuty Droździk wzięła udział w uroczystości poświęconej pamięci masowych deportacji Polaków do sowieckich obozów na Syberii i w Kazachstanie. Obchody tej tragicznej rocznicy w historii Polski odbyły się przed Pomnikiem Sybiraków w Polanicy-Zdroju. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz miasta, prezes TMP i żyjący członkowie Koła Związku Sybiraków w Polanicy-Zdroju,  z udziałem pani prezes Genowefy Kowalskiej.

Pani prezes, przeżyła zesłanie na nieludzkiej ziemi. W swojej krótkiej mowie nawiązała do ciężkich warunków życia i niewolniczej pracy wszystkich zesłańców, podkreślając że zostali oni wywiezieni przez Rosjan tylko dlatego, że byli Polakami. Jej wystąpienie było wołaniem o pamięć, ku przestrodze przyszłych pokoleń, aby tak tragiczna historia wpisane w śniegi Syberii nigdy nie była udziałem niewinnych ludzi. O tym, że pamięć jest wielką siłą mówił pan Edward Wojciechowski, prezes TMP odwołując się do słów napisanych przez Adama Mickiewicza ,,Jeślibym o nich zapomniał, ty Boże zapomnij o mnie”.

Na zakończenie uroczystości,  minutą ciszy uczczono pamięć wywiezionych, represjonowanych i zamordowanych w latach 1939-1956 Polaków. Hołdem pamięci, były złożone przez delegacje uczestniczące w uroczystości  kwiaty w barwach narodowych. Dla młodzieży był to żywy udział w  lekcji historii i patriotyzmu.

Danuta Droździk  


  

 

LSZ logo cien

 

 
 
JSN Vintage template designed by JoomlaShine.com