Praktyki i staże

W kwietniu uczniowie klas I TH A, I TH B, I TG, II TH B i II TG wzięli udział w 10 – dniowych stażach zawodowych w ramach projektu ,,Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach PO KL, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2. Podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego, zorganizowanym przez DCIZiDN w Wałbrzychu. Staże realizowane były w znanych i cenionych obiektach hotelarsko – gastronomicznych takich jak:

 

Regionalna Szkoła Turystyczna poprzez realizację praktyk i staży stwarza możliwość potwierdzenia i rozwoju kompetencji zawodowych ucznia w ramach wybranego kierunku kształcenia i specjalności. Pozwala to na pogłębienie wiedzy ogólnej i umiejętności praktycznego jej zastosowania oraz ukształtowanie właściwej postawy ucznia i absolwenta RST wobec przyszłych pracodawców i współpracowników.

Praktyki i staże zawodowe dają możliwość poznania oczekiwań pracodawców względem pracowników. Uczeń ma szansę utrwalenia, zademonstrowania i zweryfikowania swoich umiejętności, a także prezentacji chęci do pracy, co w przyszłości ułatwi mu znalezienie satysfakcjonującej go pracy.

Podstawowym celem praktyk i staży zawodowych jest nabycie umiejętności praktycznych pogłębiających wiedzę uzyskaną w toku zajęć dydaktycznych w RST.

Staże zagraniczne dodatkowo mają na celu:

  • Doskonalenie kompetencji komunikacyjnych w zakresie skutecznego porozumiewania się na płaszczyźnie zawodowej, kulturowej, a także w życiu codziennym;
  • Kształtowanie postaw przedsiębiorczych sprzyjających mobilności zawodowej;
  • Przygotowanie do sprawnego i fachowego wykonywania zadań zawodowych w warunkach gospodarki europejskiej.

Uczniowie RST, którzy czynią postępy w nauce, są żywo zainteresowani własnym rozwojem zawodowym i cechuje ich nienaganna postawa, mogą dobrowolnie odbyć staż zagraniczny trwający zazwyczaj 3 miesiące. Uczniowie w czasie stażu doskonalą swoje umiejętności zawodowe i posługiwanie się językiem obcym. Stażyści za pracę otrzymują odpowiednie wynagrodzenie. W czasie wolnym mogą poznać kraj, w którym się znajdują.

Od 2004 r. ok. 500 uczniów odbyło praktyki zagraniczne na promach pasażerskich Spółki Unity Line oraz ok. 150 uczniów staż zagraniczny na terenie Cypru, Francji, Grecji, Holandii (pływające hotele po Renie), Islandii, Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Włoch.

 

Zobacz galerię zdjęć z praktyk i staży

W trakcie nauki w RST uczniowie odbywają obowiązkowe, 4 tygodniowe praktyki. RST stara się zapewnić je w renomowanych zakładach hotelarskich, gastronomicznych i obsługi turystycznej w naszym regionie, w Polsce i w Europie. Jesteśmy przekonani, że wybrane przez nas hotele, o standardzie od trzech do pięciu gwiazdek, są odpowiednim miejscem kształtowania dobrych nawyków przyszłych absolwentów RST.

Nauczyciele RST odwiedzali szkoły branżowe we Francji, Włoszech, Austrii i Portugalii, gdzie mogli poznać funkcjonowanie szkolnictwa zawodowego w tych krajach, by najlepsze wzorce, po dostosowaniu do potrzeb polskiej branży turystycznej, wdrożyć w Regionalnej Szkole Turystycznej w Polanicy-Zdroju.

Przeczytaj o stażach zagranicznych

„Są wartości, których nikomu nie możemy przekazać, bo każdy musi dojrzeć do nich sam i to nieraz bardzo ciężką pracą …”

Rok 2006 upłynął w moim życiu pod znakiem podróży połączonych z pracą zrealizowanych dzięki RST. Dziś z perspektywy czasu sięgając do wspomnień, zdjęć, mile przeżytych chwil stwierdzam, że nie ma chyba nic lepszego jak umiejętność radzenia sobie samemu w trudnych sytuacjach, z dala od rodziny, przyjaciół – możesz liczyć tylko i wyłącznie na siebie i wówczas wydobywasz z siebie te skrupulatnie ukryte cechy …

Setki kilometrów od domu, turkusowa woda, piękna wyspa zalana żarem słońca, nowa kultura, język, znajomości, niezapomniane wrażenia i … ciężka praca. To obraz moich wrażeń przywiezionych z Cypru, podczas pracy w Hotelu CAVO MARIS jako housekeeper’ka. Piękna rzecz.

Polanica 06.10.2006 r.

Agnieszka Stańco 

(Wpis absolwentki w Kronice RST)

 

Marcin Chorzempa – uczeń klasy IV Technikum Hotelarskiego Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy Zdroju.

 

Marcin. Odbywałeś praktyki zagraniczne. Wyjaśnij mi, jak wyglądały Twoje przygotowania do praktyk?

Marcin Chorzempa: Moje przygotowania do praktyki zawodowej w czasie wakacji rozpoczęło się od ukończenia kurs języka angielskiego „Mów językiem gościa jeśli chcesz być zrozumianym” finansowanego ze środków UE. Później odbyłem rozmowę w sprawie praktyk z Panią Teresą Nowicką – nauczycielem przedmiotów zawodowych w RST, która pokierowała moimi działaniami prowadzącymi do podpisania umowy dotyczącej praktyki zagranicznej na 3 gwiazdkowym statku – pływającym hotelu „Rex Rheni”.

Armatorem tego statku jest firma  Rijfers River Cruises B.V. z Holandii organizująca wycieczki nie tylko po Renie, ale też po Dunaju aż do Morza Czarnego.

Jak wyglądała Twoja praca, jak spędzałeś czas po pracy?

Marcin: Pracowałem na różnych stanowiskach w barze, restauracji, kuchni i w dziale housekeeping’u. Na statku wśród załogi panowała dobra atmosfera. Załoga godna podziwu, wszyscy byli do siebie przyjaźnie nastawieni ale praca niełatwa.

Podczas czasu wolnego można było zejść z pokładu statku w każdym mieście, w którym się zatrzymaliśmy. Odwiedziłem wiele miejsc w Holandii, Francji i w Niemczech. Moi koledzy z RST dotarli nawet do Budapesztu.

Myślisz o powrocie na „Rex Rheni”?

Marcin: Po powrocie otrzymałem opinię wraz z oceną oraz propozycję powrotu do pracy na statku w okresie świątecznym lub w czasie wakacji, a po ukończeniu nauki w szkole nawet na cały sezon.

 Zobacz opinię

LSZ logo cien

 

 
 
JSN Vintage template designed by JoomlaShine.com