Wiadomości

Komunikaty Zespołu Projektu Joomla!

Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że wielu naszych nauczycieli obserwuje jak zmienia się świat i modyfikuje proces nauczania dostosowując go do różnorodnych potrzeb naszych uczniów.

W tym roku szkolnym nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego kontynuowali 9 edycję programu INSTALING.PL - systemu nauki słownictwa w domu, wśród wszystkich uczniów naszej Szkoły.

Przyswajanie słownictwa jest podstawowym elementem nauki każdego języka obcego. Dla wielu uczniów jest

to najtrudniejszy element nauki, najżmudniejszy i wymagający najwięcej czasu. Wielogodzinna nauka, nawet jeśli występują w niej przerwy, nie sprzyja osiąganiu dobrych wyników. A tymczasem właśnie tak uczy się zdecydowana większość uczniów, zakuwając cały wieczór poprzedzający lekcję czy sprawdzian. W efekcie większość świeżo wyuczonych słówek jest zapominana już kolejnego dnia.

Autorzy tego programu stwierdzili, że gdybyśmy poświecili na naukę do 15 minut codziennie, osiągnęlibyśmy świetne wyniki. Przez 15 minut każdy bez problemu opanuje przynajmniej 3 słowa. Potem wystarczy je tylko powtórzyć co kilka dni. 3 nowe słowa na dzień to 90 słów w miesiącu. I ponad 1000 słówek w ciągu roku!

"Warszaty kulinarne z Robertem Sową."

Telewizja Kłodzka 

 

W nowym mikroprojekcie partnerskim Polanicy-Zdroju i Czeskiej Skalicy pt. Dobre jedzenie i dobra muzyka – nasz wspólny język, finansowanym ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa zaplanowanych jest wiele działań. Ma on zapewnić wymianę kulturalną w Euroregionie Glacensis w obszarach: kulinariach i muzyce jazzowej. Celem współpracy transgranicznej jest ożywienie i rozwijanie tradycyjnej (kuchnia regionalna) i nowoczesnej (muzyka jazzowa) kultury na obszarze pogranicza. Muzyka i kulinaria są dziedzinami kultury, które się łatwo łączą i uzupełniają, ale niewiele jest imprez, gdzie traktowane one byłyby pełnoprawnie. Zazwyczaj wspólne działania skupione są albo głównie na muzyce, albo na jedzeniu, podczas gdy drugi składnik jest postrzegany tylko jako dodatek. Projekt skupia się na wydarzeniach na żywo, zaplanowanych tak, by być pretekstem spotkań i wymiany kontaktów, doświadczeń oraz nabycia nowych umiejętności, poznania nowych ludzi i nowych kultur. W ramach projektu zostanie także przygotowana i wydana dwujęzyczna, książka kucharska kuchni regionalnej polsko-czeskiego pogranicza, uwzględniająca współczesne trendy oraz płyta CD z muzyką jazzową, stanowiąca zapis organizowanych w ramach projektu wydarzeń muzycznych. Część książki kucharskiej przygotowywanej przez Teatr Zdrojowy – Centrum Kultury i Promocji w Polanicy-Zdroju będą stanowić potrawy goszczące na co dzień i od święta na stołach mieszkańców Polanicy-Zdroju. Przepisy trafią do książki dzięki konkursowi kulinarnemu, do udziału, w którym zapraszamy wszystkich mieszkańców Polanicy-Zdroju. By wziąć w nim udział należy przekazać minimum 3 autorskie przepisy kulinarne w jednej lub wielu kategoriach konkursowych.

Kategorie konkursowe:

– kuchnia osadników

– przepisy przywiezione przez pierwszych osadników po II wojnie światowej,

– lokalna kuchnia naturalna

– przepisy oparte  na składnikach naturalnych występujących w regionie,

– kuchnia współczesna

– przepisy ukazujące przemiany w kuchni i kulinariach w XXI wieku.

źródło tekstu: www.smakipolanicy.pl

Szczegóły i regulamin konkursu znajdują się na www.smakipolanicy.pl


 

Uroczysta gala  wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów w Szczawnie-Zdroju

W roku szkolnym 2017/2018 stypendystą prestiżowej nagrody Prezesa Rady Ministrów został Dominik Prętki - uczeń klasy III technikum żywienia i usług gastronomicznych. Uroczysta gala odbyła się w zimowej scenerii Teatru Zdrojowego im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. W uroczystości wręczania stypendiów udział wzięli : Minister Edukacji Narodowej Pani Anna Zalewska oraz Dolnośląski Kurator Oświaty Pan Roman Kowalczyk.

 

Galę uświetniły popisy muzyczne jednej z  nagrodzonych stypendystek. Dominikowi i jego rodzicom serdecznie gratulujemy i życzymy pomyślnej realizacji kolejnych planów związanych z własnym rozwojem oraz wielu sukcesów w nauce.

Danuta Droździk


 

LSZ logo cien

 

 
 
JSN Vintage template designed by JoomlaShine.com