Wiadomości

Komunikaty Zespołu Projektu Joomla!

Z okazji zbliżających się Świąt i nadchodzącego Nowego Roku wszystkim Nauczycielom, Pracownikom administracji i obsługi, Uczniom i ich Rodzicom oraz Przyjaciołom Regionalnej Szkoły Turystycznej życzymy, aby czas Świąt Bożego Narodzenia napełniał Wasze serca radością, spokojem i nadzieją a Nowy Rok przyniósł tylko piękne i pogodne dni.

Zdięcia z Jasełek przygotowanych przez uczniów RST pod opieką siostry Małgorzaty.

 


 

Współpraca  Miejskiego Centrum Kultury w Polanicy-Zdroju z uczniami Regionalnej Szkoły Turystycznej trwa od wiele lat. Tym razem jako uczniowie pierwszej klasy technikum obsługi turystycznej o specjalności Animator czasu wolnego mieliśmy okazję wspierać poprzez animację  warsztaty świąteczne. Atrakcją warsztatów było wspólne muzykowanie, ozdabianie pierników, zabawy plastyczne i taneczne dla dzieci oraz premiera książki ”Kowboju witaj w Zdroju”. Dla nas uczestnictwo w warsztatach było pierwszym sprawdzianem naszych umiejętności w zawodzie animatora czasu wolnego. Sprawdzianem zaliczonym celująco!

  

Sobotnia praca w roli mikołajkowego animatora przyniosła mi nie tylko niezwykle dużo praktyki w zawodzie pracując z dziećmi, ale również niezapomniane wspomnienia i emocje jakich nigdy bym się nie spodziewała!  Dzięki możliwości udziału w tym wydarzeniu jaką dała szkoła, mogłam przypomnieć sobie dziecięce postrzeganie Świąt Bożego Narodzenia. Obserwując emocje dzieci starannie wykonujących ozdoby świąteczne, poznawałam ich abstrakcyjne wizje, plany na stworzenie barwnych i mieniących się brokatem ozdób. Nauczyłam się współpracy z dziećmi oraz innymi animatorami. Mogłam doświadczyć energii jaką tętnił Teatr Zdrojowy w tamtym dniu oraz bacznie obserwować poczynania dzieci, dla których wykonywanie najprostszych elementów przynosiło mnóstwo zabawy i uśmiechu na twarzy, który udzielił się również mi. Wspaniale było również obserwować jak bardzo angażują się w nasz taniec i szybko zapamiętują i powtarzają choreografie.

 Z każdą chwilą spędzoną wśród nich nabierałam większej pewności siebie a z czasem całkowicie dałam się pochłonąć zabawie z nimi!

Projekt dla szkół ponadgimnazjalnych pn. „Lekcje z ZUS” to projekt autorski ZUS, który zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. Dziś, niestety, niewielu młodych Polaków zdaje sobie sprawę z tego, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja o wykluczeniu się z tych ubezpieczeń. „Lekcje z ZUS” mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.

Jak rejestrować firmę w ZUS, czym są ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne, jakie są zasady rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne czym jest e-ZUS dla przedsiębiorczych – te praktyczne narzędzia dla osób podejmujących własną działalność uczniowie Regionalnej Szkoły Turystycznej poznali na „Lekcji z ZUS”, przeprowadzonej przez Kierownik Obsługi Klienta Oddziału ZUS w Kłodzku - Panią Katarzynę Kapinos-Kiertucką.

 

Pani Kierownik przekazała uczniom ogromną wiedzę praktyczną, publikacje z zakresu rejestracji firmy w ZUS oraz informację, że materiały dotyczące rejestracji firmy w ZUS, wysokości składek, emerytur i innych zagadnień związanych z ZUS można znaleźć wchodząc na stronę internetową http://www.zus.pl/LekcjezZus/Materialy.aspx

 


 

Pracując jako przewodnik turystyczny trzeba  być pasjonatem. Ci, którym brakuje pasji, mogą być dobrzy w swojej pracy, lecz mimo to nie osiągną na dłuższą metę sukcesu. Jako uczniowie potrzebujemy pozytywnych wzorców i przykładów.

 Pracę przewodników z sercem i pasją mieliśmy okazję zobaczyć na wycieczce branżowej dla uczniów Regionalnej Szkoły Turystycznej kształcących się w zawodzie Technik Obsługi Turystycznej lub będących w Szkolnym  Kole Turystycznym.

Wycieczka, zorganizowana przez nauczycieli przedmiotów zawodowych – P. Edytę Zarzycka-Kościesza i Magdalenę Strychaniecką, odbyła się 14 listopada 2016 roku. Dzięki uprzejmości i wsparciu Przyjaciół Szkoły - Pana Leszka Majewskiego, Biura Podróży „Polonez” oraz Panu Prezesowi Podziemnego Miasta Osówka, niskie koszty wycieczki, umożliwiły wzięcie w niej udział wszystkim zainteresowanym uczniom. Naszymi przewodnikami byli  pan Leszek Majewski oraz pani Magdalena Kuncewicz. Podczas podróży opowiadali nam o historii, miejscowościach, które akurat mijaliśmy, pokazywali nam atrakcje turystyczne mijane w danym momencie.  Obserwowaliśmy metodykę prowadzenia grup, strój przewodnika. Dowiedzieliśmy się wielu ważnych informacji  o naszym terenie.

 

Podziemne miasto Osówka stanowi atrakcję turystyczną. Jest to poruszający walor turystyczny miejsce związany z II Wojną Światową. W podziemiach Osówki wraca cała historia tego miejsca. Rozpoczęty i niedokończony w Górach Sowich oraz na Zamku Książ projekt Riese stanowił kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego hitlerowskich Niemiec. Projekt podporządkował i zniewolił pracujących tam ludzi, którzy przez okrucieństwo władz niemieckich żyli w głodzie, biedzie oraz ciemnościach. Podziemia. Temperatura często nie przekraczała nawet 1 stopnia. Pozostałości z tamtych lat były niezwykle ciekawe, były to głównie militaria i urządzenia wykorzystywane w pracy. Upamiętniając wszystkich poległych i robotników postanowiliśmy zapalić znicz, który miał symbolizować szacunek i pamięć o ofiarach tego miejsca.

   

Inną ciekawostką Osówki są zamieszkujące podziemia nietoperze, które stały się jednym z symboli tego miejsca.  Żyją w ciemności, z dala od ludzi i drapieżników.

Lekcja o historii Podziemnego Miasta Osówka dużo nas nauczyła i myślimy, że każdy z nas zapamięta to miejsce i z pewnością tu jeszcze kiedyś powróci.

Kolejną atrakcję turystyczną był ,,Pałac Jedlinka” w Jedlinie-Zdroju. Spotkaliśmy tu niezwykłego młodego przewodnika, który z pasją opowiadał nam o historii tego miejsca. Zaobserwowaliśmy w jaki sposób przedstawia nam każdy szczegół architektury. Była to dla nas ciekawa lekcja o historii regionu i dziejach powojennej Polski.

Dzięki tej wycieczce mieliśmy okazje obserwować metody pracy przewodnika na trasie i obiekcie. Ponadto zwiedziliśmy miejsca, o których istnieniu nie mieliśmy dotąd pojęcia. Wiedzę nabytą w szkole z pewnością wykorzystamy w przyszłej pracy zawodowej.

 


 

LSZ logo cien
 

 
 
JSN Vintage template designed by JoomlaShine.com