Wiadomości

Komunikaty Zespołu Projektu Joomla!

W dniu dzisiejszym, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, w Regionalnej Szkole Turystycznej Technikum im. Jana Pawła II odbyła się uroczystość ustanowienia patrona pracowni dydaktycznej. Szczególnym gościem tego dnia była Janina Zawistowska żona Stanisława Zawistowskiego, którego nauczyciele i uczniowie (uczący się w specjalności Technik Obsługi Turystycznej) wybrali na swojego patrona. Pani Zawistowskiej towarzyszyła córka Irena i syn Krzysztof. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Maciej Awiżeń -Starosta Kłodzki, Dariusz Kłonowski - Przewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego, Burmistrz Miasta Polanica-Zdrój i Roman Szymański - Przewodniczący Rady Miejskiej w Polanicy-Zdroju oraz przedstawiciele: organu prowadzącego zajmujący się oświatą na terenie powiatu kłodzkiego, szkół, instytucji kultury, pracodawców z branży turystycznej, organizacji turystycznych i rady rodziców. 

Uroczystość XX-lecia_33 Uroczystość XX-lecia_32 Uroczystość XX-lecia_78 Uroczystość XX-lecia_99 

Głównym elementem uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętniającej Patrona pracowni geografii turystycznej Stanisława Zawistowskiego szanowanego polanickiego pedagoga i naukowca, a także przewodnika sudeckiego podziwiającego i promującego piękno Kotliny Kłodzkiej.

Uroczystość XX-lecia_13 Uroczystość XX-lecia_63 Uroczystość XX-lecia_65 Uroczystość XX-lecia_69

Szczególną wymowę i podkreślenie wagi tej uroczystości dla uczniów i nauczycieli miało uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych - złożone na Sztandar Szkoły w obecności tak ważnych dla nas gości.

Uroczystość XX-lecia_38 Uroczystość XX-lecia_43 Uroczystość XX-lecia_49 Uroczystość XX-lecia_54

 


W czerwcu 2016 roku, grupa uczniów I klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, w ramach zajęć zawodowych, przystąpiła (po zgłoszeniu wysłanym przez nauczyciela i opiekuna grupy) do ogólnopolskiego konkursu kulinarnego pod nazwą Francuskie Menu, zorganizowanego przez sieć sklepów Intermarche. 

Jury konkursowe wybrało trzy autorskie przepisy, inspirowane kuchnią francuską, nadesłane przez uczestników z Polski. W gronie zwycięzców znalazła się Regionalna Szkoła Turystyczna w Polanicy Zdroju z przepisem na TARTĘ GRUSZKOWĄ z francuskimi serami (camembert, bleu, cantal).

Nagrodą był udział w warsztatach kulinarnych wartości 5.000 zł, prowadzonych przez eksperta kulinarnego, pasjonata kuchni świata i organizatora wielu wydarzeń kulinarnych - p. Wojtka Lewandowskiego.

Kliknij aby zobaczyć wyniki na stronie organizatora -->>

Warsztaty odbyły się 27.09.2016 w hotelu Alpejski w Polanicy Zdroju i uczestniczyło w nich 11 uczniów RST. Pod okiem mistrza kuchni, przygotowywaliśmy specjalności kuchni francuskiej, która od niedawna została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pierwszą potrawą, którą przyrządziliśmy w grupach był słynny lapin au vin ( królik w winie ). Jest to popularne danie pochodzące z Korsyki, mięso z królika z marchewką, cebulą i pieczarkami, duszone w czerwonym winie Pinot Noir, podawane z bagietką. W tradycyjnym i oryginalnym przepisie korsykańskim, używa się koguta zamiast królika ( coq au vin ). Kolejną potrawą było danie rybne – zębacz podawany w sosie winno-maślanym z frytkami z boczniaków i z czosnku. Na deser – sławne naleśniki francuskie Crepes Suzette flambees, podawane w sosie pomarańczowym. Poezja smaku i niezapomniane doświadczenia przy flambirowaniu naleśników !!!!. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty udziału w warsztatach, wręczone przez organizatora konkursu – firmę Sky Dreams z Poznania oraz pamiątkowe zdjęcie. Przy pożegnaniu zapytaliśmy p. Wojtka, co chciałby przekazać młodym, jeszcze niedoświadczonym pasjonatom gotowania, a być może przyszłym szefom kuchni. Odpowiedział, że zanim będziecie eksperymentować i „bawić się gotowaniem”, trzeba zdobyć podstawową wiedzę gastronomiczną – zanim będziecie szukać nowych smaków i pomysłów na farsz do pierogów, trzeba umieć zrobić dobre ciasto na pierogi. Cenna wskazówka nie tylko dla uczniów Regionalnej Szkoły Turystycznej.

 Magdalena Bregin


 

Obchody 20-lecia Regionalnej Szkoły Turystycznej, Technikum im. Jana Pawła II, uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na uczniów Regionalnej Szkoły Turystycznej oraz odsłonięcia tablicy pamiątkowej im. Stanisława Zawistowskiego.

Regionalna Szkoła Turystyczna, Technikum im. Jana Pawła II w Polanicy- Zdroju ma przyjemność zaprosić na uroczystość obchodów 20-lecia szkoły oraz pasowania uczniów klas pierwszych na uczniów Regionalnej Szkoły Turystycznej. Uroczystość odbędzie się w dniu 13 października 2016 r. o godzinie 10:00. Podczas uroczystości zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica im. Stanisława Zawistowskiego.

Do udziału w uroczystości serdecznie zapraszamy przedstawicieli pracodawców branży turystycznej z regionu Ziemi Kłodzkiej: biura podróży, organizacje turystyczne, samorządy lokalne, honorowych przedstawicieli firm sprawujących patronat nad kształceniem zawodowym w Regionalnej Szkole Turystycznej, a także uczniów i nauczycieli.

 

Pamiętamy o Wielkich Ludziach Polanicy Zdroju

Stanisław Zawistowski (ur. 27 listopada 1924 r. w Jastrzębowie na Podolu, zm. 12 stycznia 1997 r.) - dr nauk humanistycznych. 

Założył w Polanickim Sanatorium Diecięcym szkołę dla dzieci chorych na serce, w której pracował 50 lat. Wspaniały pedagog, naukowiec i wielki przyjaciel dzieci. 

Ukończył  studia w zakresie filologii polskiej, a także pedagogiki specjalnej, w której to dziedzinie osiągnął III (najwyższy) stopień specjalizacji. Dzięki pięknej i niecodziennej pracy pt. "Guadialna metoda nauczania dzieci chorych na serce" uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych.

Wielokrotnie wyróżniany i odznaczany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi. 

Wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczestnik licznych konferencji i zjazdów poświęconych metodom nauczania i ich wpływie na kształtowanie się psychiki dziecka dotkniętego chorobami serca. Współpracował z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym dla Nauczycieli w Wałbrzychu. Będąc również specjalistą w dziedzinie biblioterapii organizował zajęcia pokazowo-dyskusyjne dla bibliotekarzy szkolnych.

Przewodnik Sudecki - jeden z pierwszych działaczy towarzystwa PTTK. Brał aktywny udział w wytyczaniu dolnośląskich szlaków turystycznych. Potrafił prowadzić niezapomniane, ilustrowane barwnymi legendami, prelekcje o pięknej Ziemi Kłodzkiej.

 


 

 

Dnia 2 października 2016 r. w Kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polanicy-Zdroju miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Cała społeczność Regionalnej Szkoły Turystycznej Technikum im.Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju wraz z mieszkańcami miasta wzięła udział we Mszy Świętej z okazji jubileuszu 20-lecia szkoły. Liturgię uświetnił chór „Młodzież 50+”, który przyjechał specjalnie na tę uroczystość aż z Mazowsza.

Oprócz oprawy, tuż po zakończeniu mszy, chór zaśpiewał jeszcze kilka utworów, w tym piosenkę,która powstała specjalnie na tę okazję. Jednak największą atrakcją było odśpiewanie jednej z najbardziej ulubionych pieśni patrona szkoły, Świętego Jana Pawła II, „Góralu, czy ci nie żal” przez jednego z członków chóru, który miał zaszczyt wiele lat temu osobiście zaśpiewać ją naszemu papieżowi w Watykanie.

 


 

LSZ logo cien
 

 
 
JSN Vintage template designed by JoomlaShine.com