Ważne zmiany w przepisach dotyczących zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej – od roku 2011 (informacje przydatne do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe i założenia własnej działalności gospodarczej)

Należy zweryfikować treści z podstaw przedsiębiorczości sprzed 2011 roku!!!

Zasady podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej zostały określone w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Znalazły się w niej zapisy dotyczące procedur związanych z podejmowaniem, prowadzeniem, zawieszaniem i zamykaniem działalności gospodarczej.

Od 1 lipca 2011 r. obowiązują nowe przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zmiany te mają mieć pozytywny wpływ na rozwój przedsiębiorczości w Polsce. Przepisy znoszą bowiem niektóre obciążenia administracyjne, usprawniają kontakty przedsiębiorców z administracją oraz sprzyjają jawności obrotu gospodarczego. Ponadto przyczyniają się do wzrostu zainteresowania przedsiębiorców elektroniczną formą składania wniosków.

Najważniejsze zmiany:

  1. 1 lipca 2011 r. została uruchomiona Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG).  Jest to system rejestracji i ewidencji przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. CEIDG prowadzona jest przez Ministra Gospodarki w formie elektronicznego rejestru dostępnego przez internet.
  2. Skrócił się czas oczekiwania przez przedsiębiorcę na urzędowe informacje dotyczące działalności gospodarczej.
  3. Uległ zmianie dotychczasowy wniosek EDG-1. Zamiast niego obowiązuje nowy formularz CEIDG-1.
  4. Wniosek (składany na formularzu CEiDG-1) stanowi, oprócz wniosku o wpis do ewidencji, także wniosek do urzędu statystycznego o nadanie numeru REGON, zgłoszenie do urzędu skarbowego oraz do ZUS lub KRUS. Wniosek pozwala również wybrać formę opodatkowania (dodatkowej wizyty w urzędzie skarbowym wymagać będzie jednak m. in. rejestracja do podatku VAT).



CEIDG realizuje więc zasadę „jednego okienka”.

  1. Możliwe jest złożenie wniosku do dowolnego urzędu gminy (miasta) – nie obowiązuje już właściwość urzędu miejsca zamieszkania.
  2. Złożenie wniosku można wykonać zarówno osobiście udając się do Urzędu Miejskiego osobiście, lub listem poleconym (podpis poświadcza notariusz), jak też poprzez internet (firmę możemy założyć więc już w 15 minut zasiadając przy komputerze w zaciszu domowym). Dostęp do CEIDG jest możliwy z każdego miejsca w Polsce i za granicą, bez konieczności odwiedzania urzędu.
  3. Nie musimy już odwiedzać ZUS-u ani Urzędu Skarbowego, ale nadal potrzebny jest nasz podpis. Nowe przepisy pozwalają na złożenie wniosku o wpis do CEIDG nie tylko za pomocą bezpiecznego e-podpisu, ale także innymi środkami komunikacji elektronicznej, np. zaufanym profilem na platformie ePUAP. Dodatkowo, jeżeli wniosek został złożony nieprawidłowo, system automatycznie poinformuje o tym wnioskodawcę, wskazując błędy.
  4. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorca może uzupełnić wniosek do CEIDG o oświadczenie o wyborze formy opodatkowania podatkiem PIT. Do tej pory deklarację taką składano w urzędzie skarbowym.
  5. Zakładając działalność gospodarczą należy określić, czym będzie się zajmować nasza firma. W tym celu należy wybrać odpowiednie kody z Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD 2007 na stronie GUS lub skorzystać z Wyszukiwarki kodów PKD na stronie EUGO.
  6. Zgłoszenie rejestracyjne działalności gospodarczej jest bezpłatne!
  7. Nowa ewidencja jest ogólnodostępnym rejestrem publicznym, w którym można potwierdzić fakt istnienia przedsiębiorstwa.
  8. Jedynym dokumentem wydawanym na papierze będzie krótkie potwierdzenie wpisu do CEIDG. Osoby, które będą realizować procedury dotyczące działalności gospodarczej przez Internet, otrzymają potwierdzenie z CEIDG drogą elektroniczną.
  9. Wniosek CEiDG-1 daje możliwość złożenia wniosku o wpis do CEIDG, wniosku o zmianę wpisu, wniosku dotyczącego zawieszenia działalności gospodarczej oraz wniosku o wykreślenie z ewidencji;

(wniosek CEIDG-1 posiada załączniki:

CEIDG-RD - służy do wpisywania dodatkowych rodzajów działalności gospodarczej;
CEIDG-MW - służy do wpisywania dodatkowych miejsc wykonywania działalności gospodarczej;

CEIDG-RB - służy do podawania informacji o rachunkach bankowych;
CEIDG-SC - służy do określania udziału w spółkach cywilnych).

Wpis jest dokonywany dzień po dniu wpływu poprawnego wniosku do systemu CEIDG.

 

Uwaga!!!

W CEiDG muszą zgłosić podjęcie działalności gospodarczej osoby fizyczne lub wspólnicy spółki cywilnej. Osoby prawne i inne jednostki organizacyjne zgłaszają działalność do Krajowego Rejestru Sądowego – KRS.

 

Formularz rejestracyjny CEIDG-1 musi być wypełniony poprawnie i mieć uzupełnione wszystkie obowiązkowe pola.

Obowiązkowe pola to m.in.:

1. Kto:

a. Imię i nazwisko;
b. numer PESEL;
c. numer NIP (jeśli wnioskodawca go posiada);
d. REGON (jeśli wnioskodawca już rejestrował kiedyś działalność);
e. Adres zamieszkania;

2. Co:

a. nazwa firmy;
b. adres prowadzenia działalności;

3. Kiedy:

a. data rozpoczęcia działalności gospodarczej;

4. Jak:

a. określenie rodzaju wykonywanej działalności poprzez ustalenie kategorii PKD;
b. wskazanie miejsca opodatkowania;
c. wskazanie sposobu opodatkowania.


Bardzo ważne adresy:

  1. www.firma.gov.pl - strona Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
  2. www.mg.gov.pl w zakładce: Wspieranie przedsiębiorczości - strona Ministerstwa Gospodarki
  3. http://www.youtube.com/user/CEIDG – kanał CEIDG na Youtube
  4. http://www.youtube.com/watch?v=OcTkQSRs2tc
  5. http://www.youtube.com/watch?v=6_NJm2QZWWQ

 

Zgodnie z ww. ustawą działalność gospodarcza to zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie kopalin ze złóż także działalność zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Natomiast przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Opracowała Beata Dreszer, szkolny doradca zawodowy

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com