Listopadowa pamięć o zasłużonych Polaniczanach

 

Listopad to czas, kiedy szczególną pamięcią otaczamy naszych zmarłych. Próbujemy odtworzyć w pamięci wspólnie spędzone chwile… Zastanawiamy się, zadajemy pytania i szukamy filozoficznych odpowiedzi. Przede wszystkim pamiętamy o tych, których nie ma wśród nas i za którymi bardzo tęsknimy. Sięgamy do przeszłości. A przeszłość to historia, tradycja i ludzie, którzy ją tworzyli.

I właśnie z tym przesłaniem, jak co roku przed uroczystością Wszystkich Świętych, chętni uczniowie naszej szkoły udali się na miejscowy Cmentarz Komunalny w Polanicy-Zdroju a dniu 26.10.2016 roku do akcji dołączyli mieszkańcy internatu RST. Celem był udział w akcji sprzątania grobów kawalerów Orderu Virtuti Militari, bowiem na polanickiej nekropoli spoczywają bohaterowie walk o wolność i niepodległość Polski. Do kawalerów polanickiego panteonu zaliczyć należy m.in.: Witolda Cieślińskiego, Władysława Niedźwiedzkiego, Romana Mnicha i Józefa Szerwińskiego. Szczególną pamięcią otaczamy grób Stanisława Kozickiego i jego żony Marii.

 

 

Doceniam zaangażowanie uczniów w akcję sprzątania grobów, przygotowanie wiązanek i krzewienie pamięci, która na cmentarzu zakuta jest tylko w kamieniu. Jest to dla mnie budujące, że wśród młodzieży jest jeszcze grupa zapaleńców, którzy nie szukają szczęścia w tanich rozrywkach, a zamieniają ją na parę butów – mówi opiekun. Wracając z młodzieżą do szkoły usłyszałam z ust uczennicy jeszcze jedno mocne zdanie: "Bo jeśli nie my, to kto!". To zdanie jeszcze bardziej napawa optymizmem w duchu, że światełko pamięci wśród młodego pokolenia Polaków tak szybko nie zgaśnie.

Pomniki, którymi opiekuje się młodzież naszej szkoły, oznaczone znakiem Krzyża Virtuti Militari, szczególnie Władysława Niedźwiedzkiego i Witolda Cieślińskiego są bardzo zniszczone przez ząb czasu i wymagają już stosownej renowacji. Niemniej jednak treści płynące z epitafium tablicy są symbolem pamięci o naszych korzeniach i historii narodowej, symbolem patriotyzmu i wyrazem bezgranicznej miłości do Ojczyzny. "Gdy gaśnie pamięć ludzka – dalej niech mówią kamienie", a naszym obowiązkiem jest dbanie o "kamienie" cmentarne i upamiętnianie czynów tych ludzi w szkole i w życiu codziennym.

Podczas prac porządkowych przy sprzątaniu grobów wyżej wymienionych bohaterów, uczniom towarzyszyły wspomnienia o ich czynach i latach życia spędzonych w Polanicy-Zdroju. Panowała atmosfera refleksji, zadumy i smutku. Jestem dumna z postawy uczniów, bo w odpowiedzialny sposób przyczyniają się do ocalenia od zapomnienia pamięci o ludziach, którym ta pamięć się należy.

Tekst i zdjęcia: Danuta Droździk


 

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com