Pracując jako przewodnik turystyczny trzeba  być pasjonatem. Ci, którym brakuje pasji, mogą być dobrzy w swojej pracy, lecz mimo to nie osiągną na dłuższą metę sukcesu. Jako uczniowie potrzebujemy pozytywnych wzorców i przykładów.

 Pracę przewodników z sercem i pasją mieliśmy okazję zobaczyć na wycieczce branżowej dla uczniów Regionalnej Szkoły Turystycznej kształcących się w zawodzie Technik Obsługi Turystycznej lub będących w Szkolnym  Kole Turystycznym.

Wycieczka, zorganizowana przez nauczycieli przedmiotów zawodowych – P. Edytę Zarzycka-Kościesza i Magdalenę Strychaniecką, odbyła się 14 listopada 2016 roku. Dzięki uprzejmości i wsparciu Przyjaciół Szkoły - Pana Leszka Majewskiego, Biura Podróży „Polonez” oraz Panu Prezesowi Podziemnego Miasta Osówka, niskie koszty wycieczki, umożliwiły wzięcie w niej udział wszystkim zainteresowanym uczniom. Naszymi przewodnikami byli  pan Leszek Majewski oraz pani Magdalena Kuncewicz. Podczas podróży opowiadali nam o historii, miejscowościach, które akurat mijaliśmy, pokazywali nam atrakcje turystyczne mijane w danym momencie.  Obserwowaliśmy metodykę prowadzenia grup, strój przewodnika. Dowiedzieliśmy się wielu ważnych informacji  o naszym terenie.

 

Podziemne miasto Osówka stanowi atrakcję turystyczną. Jest to poruszający walor turystyczny miejsce związany z II Wojną Światową. W podziemiach Osówki wraca cała historia tego miejsca. Rozpoczęty i niedokończony w Górach Sowich oraz na Zamku Książ projekt Riese stanowił kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego hitlerowskich Niemiec. Projekt podporządkował i zniewolił pracujących tam ludzi, którzy przez okrucieństwo władz niemieckich żyli w głodzie, biedzie oraz ciemnościach. Podziemia. Temperatura często nie przekraczała nawet 1 stopnia. Pozostałości z tamtych lat były niezwykle ciekawe, były to głównie militaria i urządzenia wykorzystywane w pracy. Upamiętniając wszystkich poległych i robotników postanowiliśmy zapalić znicz, który miał symbolizować szacunek i pamięć o ofiarach tego miejsca.

   

Inną ciekawostką Osówki są zamieszkujące podziemia nietoperze, które stały się jednym z symboli tego miejsca.  Żyją w ciemności, z dala od ludzi i drapieżników.

Lekcja o historii Podziemnego Miasta Osówka dużo nas nauczyła i myślimy, że każdy z nas zapamięta to miejsce i z pewnością tu jeszcze kiedyś powróci.

Kolejną atrakcję turystyczną był ,,Pałac Jedlinka” w Jedlinie-Zdroju. Spotkaliśmy tu niezwykłego młodego przewodnika, który z pasją opowiadał nam o historii tego miejsca. Zaobserwowaliśmy w jaki sposób przedstawia nam każdy szczegół architektury. Była to dla nas ciekawa lekcja o historii regionu i dziejach powojennej Polski.

Dzięki tej wycieczce mieliśmy okazje obserwować metody pracy przewodnika na trasie i obiekcie. Ponadto zwiedziliśmy miejsca, o których istnieniu nie mieliśmy dotąd pojęcia. Wiedzę nabytą w szkole z pewnością wykorzystamy w przyszłej pracy zawodowej.

 


 

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com