Nie samą szkołą uczeń żyje, czyli zainteresowania i pasje uczniów technikum hotelarskiego.

Od dnia dzisiejszego rozpoczynamy cykl artykułów związanych z zainteresowaniami i pasjami uczniów technikum hotelarskiego w Regionalnej Szkole Turystycznej. Dziś prezentujemy artykuł Agaty Makuchowskiej, uczennicy I klasy TH, która ma nietypową pasję a mianowicie SKOKI ZE SPADOCHRONEM.

Zapraszamy.

Skoki ze spadochronem

Skokami spadochronowymi zainteresowałam się kilka lat temu, gdzieś to po prostu zobaczyłam i stwierdziłam, że chcę to zrobić.  W roku 2016 wykonałam swój pierwszy skok w tandemie (z instruktorem) z wysokości 4000m. Spodobało mi się i postanowiłam to kontynuować. Po wejściu do samolotu tak naprawdę nie ma już odwrotu, wznosimy się w górę ok. 15min po czym otwierają się drzwi, adrenalina wzrasta i wyskakujemy.  Przez 1min spadamy z prędkością ok. 200 km/h następnie otwiera się czasza i swobodnie opadamy sterując spadochronem, można się też pobawić i z pomocą instruktora zrobić kilka trików.

W tym roku postanowiłam zacząć kurs AFF żeby samodzielnie mogła skakać. Na początek będę uczęszczała na wykłady po czym przystąpię do egzaminu pisemnego. Przed egzaminem zanim zacznę skoki muszę kilka godzin spędzić w tunelu aerodynamicznym, w którym będę ćwiczyła sylwetkę do skoków.
Pierwsze ćwiczenia w tym tunelu mam już za sobą, tam instruktor pokazuje mi jak powinnam się zachować i co zrobić gdy np. chcę zrobić obrót w prawo lub w lewo czy też przesunąć w przód i tył + ćwiczenia stabilizacji i trochę zabawy na koniec.

Moim celem jest wykonać skok z 7000m oraz kontynuować swoją przygodę związaną ze spadochroniarstwem.

Trochę informacji wstępnych dotyczących skoków.

Działające w Polsce szkoły spadochronowe zajmują się nie tylko organizacją szkoleń dla tych, którzy chcą zacząć skakać samodzielnie. W swojej ofercie posiadają również skoki w tandemach, które przeznaczone są praktycznie dla każdego, kto chciałby wypróbować swoją odwagę i zobaczyć świat z lotu ptaka. Do skoków tandemowych nie trzeba żadnego specjalnego przygotowania – skoczyć może niemalże każdy, bez wcześniejszego przeszkolenia i badań lekarskich.

Jak wygląda skok tandemowy?

Skok w tandemie odbywa się wspólnie z instruktorem, dlatego jako uczestnik nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo, ponieważ ma się przy sobie osobę z doświadczeniem w tej dziedzinie. Uczestnik i instruktor spięci są specjalną uprzężą, spadochron stosowany przy tandemie to także specjalny model automatyczny, który jest przystosowany do takich skoków. Po stawieniu się na lotnisko w dniu skoku uczestnik przechodzi krótki instruktaż bezpieczeństwa i otrzymuje wyposażenie.

Skacze się z samolotu wynoszącego się na pułap 3000 metrów lub 4000 metrów – w przypadku 3000 metrów swobodne spadanie trwa około 30 sekund, dla 4000 metrów to około minuty. Po otwarciu czaszy spadochronu można w trakcie szybowania podziwiać piękne widoki. Lądowanie jest miękkie, dlatego nie trzeba posiadać do niego żadnej specjalnej kondycji.

 Agata Makuchowska - uczennica I klasy TH


 

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com