Już dwie grupy uczniów z Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy - Zdroju odbyły praktyki zawodowe w Irlandii, w ramach  finansowanego przez  ERASMUS+ projektu,  pt „Praktyczne kształcenie mistrzów na turystycznym rynku pracy”, a tymczasem 29 września wyjechała trzecia, ostatnia grupa. Każdy uczeń odbywający praktyki   w Irlandii, po otrzymaniu pozytywnej oceny, otrzymuje certyfikaty i dokumentację projektową : Europass Mobility w języku polskim i angielskim, Certyfikat  i kartę oceny od pracodawcy, zaświadczenie o kursie języka angielskiego w Irlandii oraz Paszport Językowy.  Przekazanie tych dokumentów uczestnikom drugiej grupy mobilnościowej było dobrym momentem do zaproszenia partnerów z Irlandii do Polanicy-Zdroju.

 

W  połowie września, Regionalna Szkoła  Turystyczna gościła Przyjaciół z zielonej wyspy:

Paula Quinna  - Dyrektora Firmy Your International Training, Patrycję Pilarek - project managera Firmy Your International Training  na Polskę oraz Eamonna O'Brien – opiekuna grupy 2 i 3 mobilności do Youghal. Nasi goście  zamieszkali w "Hotelu SPA***** Dr Irena Eris” w Polanicy - Zdroju, który jest honorowym patronem projektu Erasmus+ i jednocześnie pracodawcą i opiekunem kształcenia praktycznego uczniów RST.  Dzięki ich uprzejmości mogliśmy godnie ugościć reprezentację naszych partnerów z Irlandii.

      Program wizyty był bardzo bogaty. Oprócz zwiedzania Polanicy i okolic zaplanowany został również  wyjazd na prom m/f Polonia UNITY  LINE oraz uroczysty apel  i spędzenie kilku godzin z całą społecznością szkolną w ostatnim dniu wizyty.

Na promie m/f Polonia UNITY LINE, drugiego honorowego patrona projektu Erasmus+, zorganizowana została konferencja, w której uczestniczyli: koordynator projektu, nauczyciele RST, przedstawiciele Hotelu Dr Irena Eris oraz koordynator praktyk z ramienia Unity Line. Barbara Szeliga wręczyła patronom szczegółowe sprawozdanie z dotychczasowej realizacji projektu. Honorowi patroni projektu otrzymali również dokumentację zdjęciową 2 grupy mobilnościowej. Omówiony  został sposób sprawdzania nabytych umiejętności branżowych  oraz stopień opanowania przez uczniów języka angielskiego, a  efektem dyskusji był wspólnie opracowany dokument  z jasnymi wytycznymi, według których zostanie przeprowadzona ewaluacja umiejętności uczniów u pracodawców.

       Wizyta w szkole, przepełniona była wieloma pozytywnymi emocjami i wspomnieniami. Uczennice, które odbyły staż w Youghal w Irlandii, oprowadziły gości po szkole posługując się płynnie językiem angielskim. Goście mogli zobaczyć pracownię  symulacyjnego biura turystycznego, recepcję,  pokój hotelowy, obsługę baru hotelowego, gościa w restauracji hotelowej oraz przygotowanie posiłku w kuchni hotelowej. Wyposażenie szkoły oraz modułowy system nauczania przyczyniły się  do profesjonalizmu, jakim nasi uczniowie mogli się wykazać podczas praktyk odbywanych w Sligo i Youghal.

       Po prezentacji bazy dydaktycznej szkoły, odbył się uroczysty apel; głos zabrała koordynator projektu Barbara Szeliga, która wspólnie z Magdaleną Strychaniecką przedstawiła  krótką prezentację multimedialną dotycząca  realizacji projektu, w tym 2 pierwszych wyjazdów na praktyki zawodowe.

Następnie głos zabrali goście:

Paul Quinn, Dyrektor Firmy Your International Training, przedstawił swoją ścieżkę zawodową, zachęcił uczniów do otwartości na nowe doświadczenia zawodowe i językowe. Pochwalił koordynatora,  uczestników i opiekunów poprzednich mobilności za profesjonalizm w działaniach projektowych. Swoją wypowiedź oparł na doświadczeniach z innymi szkołami realizującymi projekt Erasmus+.

Eamonn O'Brien, Opiekun uczniów 2 i 3 mobilności, złożył relacje z pobytu 20 uczniów i 2 opiekunów w majowej mobilności. Był to jego pierwszy pobyt w Polsce i przyjął zaproszenie dlatego, że zaprzyjaźnił się z uczniami i opiekunami. Był pod wrażeniem szkoły, hotelu, promu i Polanicy oraz gościnności z którą się spotkał.

Patrycja Pilarek, Project Manager YIT na Polskę, zachęciła uczniów do uczestniczenia w różnego rodzaju projektach unijnych oraz do rozwijania swoich umiejętności zawodowych i językowych, spełniania swoich marzeń, zachęcała też do otwartości na inną kulturę, kuchnię i ludzi.

Paul Quinn , Patrycja Pilarek oraz Barbara Szeliga wręczyli uczniom II mobilności certyfikaty i dokumentację projektową.

Nagrody wręczono dla wyróżnionych uczniów tj.

  • Julii Gardel za największą ilość godzin spędzonych w pracy z językiem angielskim na platformie Online Languistic Support,
  • Weronice Świniańskiej za niezwykłą koleżeńskość, empatię i niesienie pomocy wszystkim, a szczególnie młodszym uczestnikom mobilności,
  • Ewie Sarnie za najlepszą opinię od rodziny goszczącej.
  • Olimpii Ilbie za najlepszy slogan promujący projekt.

Po apelu uczniowie II i III grupy mobilności spotkali się z opiekunem z Irlandii, na którym podzielili się swoimi  przeżyciami, wspominali pobyt i jeszcze raz podziękowali za wspaniałą opiekę. Eamonn był oblegany przez uczniów i długo nie mogli się rozstać.

               Podczas pobytu delegacji  bardzo zacieśniła się współpraca z RST, z partnerami Erasmus+ tj. Hotelem Dr Irena Eris w Polanicy Zdroju oraz Unity Line. Pozwoli ona na jeszcze lepsze kształcenie uczniów w branży turystycznej.

LSZ logo cien

Realizujemy projekt „Animacja czasu wolnego - wsparcie uczniów RST ..."

 

 
 
JSN Vintage template designed by JoomlaShine.com