RST logo   EU flag Erasmus vect POS  Your International Training logo

 


Regionalna Szkoła Turystyczna w Irlandii – trzeci wyjazd.
Projekt "Praktyczne kształcenie mistrzów na turystycznym rynku pracy", finansowany przez Unię Europejską z funduszy ERASMUS+ „ Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego” dobiega końca. W październiku 2018 r. trzecia grupa mobilnościowa odbyła praktyki zawodowe i językowe w irlandzkich hotelach, restauracjach oraz biurze podróży w miejscowości Youghal pod opieką Pani Beaty Dreszer, Katarzyny Zachary, Magdaleny Kuncewicz i Magdaleny Strychanieckiej.

Erasmus art wyjazd 3a FOTO 01

Projekt ten był bardzo potrzebny, zarówno uczniom naszej szkoły jak i samym nauczycielom, którzy pracowali przy jego realizacji. Pozwolił on spojrzeć na rozwój zawodowy w nowatorski sposób, przyczynił się do modernizacji kształcenia zawodowego, sprzyjał wymianie dobrych praktyk i tworzeniu innowacyjnych rozwiązań we współpracy z zagranicznymi partnerami. Uczniowie poszerzyli swoje horyzonty, nawiązali nowe kontakty, poznali inną kulturę integrując się z lokalną społecznością, pogłębili wiedzę i umiejętności zawodowe i językowe oraz oswoili się z pracą w międzynarodowym środowisku. Wreszcie uczniowie uwierzyli w swoje możliwości, wzmocnili poczucie swojej wartości, przekonali się, że mogą wszystko - trzeba tylko mieć odwagę spróbować czegoś nowego, wkraczać w świat z pewnością. Nauczyciele natomiast przekonali się, że wyjazd za granicę z uczniami na 4 tygodnie wcale nie jest taki straszny.  Dowodem na to, są relacje 19 uczestników 3 grupy mobilnościowej do Youghal umieszczone na profilu FB „Praktyki w hotelach i na promach”.
Poniżej przedstawiamy kilka z nich:
Jakub
Zapisanie się na projekt Erasmus+ to jedna z lepszych decyzji, które podjąłem. Od początku trwania projektu czułem satysfakcję i dumę z tego, że przeszedłem rekrutację. Cieszyłem się, że moje praktyki właśnie odbędą się w Irlandii. Od początku kiedy przybyliśmy na miejsce byłem zachwycony pięknem zielonej wyspy, a szczególnie miastem Youghal. Okazało się, że zamieszkamy na miesiąc praktycznie w centrum miasta. Lepiej trafić nie mogłem.

Erasmus art wyjazd 3a FOTO 02

Nasza host mama to super kobieta, z którą spędzaliśmy dużo czasu przy herbatce i wspólnych rozmowach na różne tematy, szlifując nasz angielski. Moim miejscem pracy przez 4 tygodnie była restauracja Aharnes położona około 400 m od miejsca zamieszkania. Byłem bardzo podekscytowany, wiedząc, że będę pracował w jednej z najlepszych restauracji na terenie miasta. Okazało się ze trafiłem świetnie. Bardzo mili i przyjacielscy współpracownicy pozwolili mi się szybko zaaklimatyzować, a praca z nimi to ważny krok w mojej karierze kucharza. Bardzo cieszę się, że to właśnie ja mogłem tu być i przeżyć to wszytko. Dziękuję wszystkim, którzy wspomogli mnie w przybyciu tutaj, jak i wszystkim, którzy zadbali o to, żeby te praktyki były na jak najwyższym poziomie.
Dziękuję ❤

Agata
Na początku mojej przygody w Irlandii strasznie się stresowałam i bałam, że sobie nie poradzę. Moje koleżanki Magda i Paulina, z którymi mieszkałam dużo mi pomogły, szczególnie w porozumieniu się w domu z rodziną. W pracy nauczyłam się wielu nowych i ciekawych rzeczy oraz podszkoliłam swój język angielski.

Erasmus art wyjazd 3a FOTO 03

Często z Magdą ćwiczyłyśmy słówka wykonując daną czynność. Podobały mi się także weekendowe wycieczki, a najbardziej do Lismore. Podobały mi się również zajęcia z tańca irlandzkiego. Mieszkałam w dość oddalonym od centrum miasta w domu jednorodzinnym. Moją host family tworzyła: Margit(host mama,) Tony(host tata,) Ben(host brat, Sofia(host siostra). Nie mogło zabraknąć rudego kotka oraz pieska. Często ze znajomymi chodziliśmy na plażę, aby napawać się pięknym widokiem. Cały wyjazd oceniam naprawdę świetnie. ?

 


Dawid

Moja historia z Programem Erasmus+ zaczęła się nietypowo. Sceptycznie podchodziłem do swoich umiejętności zawodowych , jednak zdecydowałem się spróbować swoich sił i złożyć aplikację do projektu. Gdy pozytywnie przeszedłem rozmowy kwalifikacyjne czułem dumę i bardzo cieszyłem się z tego, że udało mi się tu dostać.

 Erasmus art wyjazd 3a FOTO 04

Irlandia jest świetnym miejscem, w którym bardzo dobrze się odnalazłem. Ludzie nie śpieszą się nigdzie (nawet do pracy), wszyscy bardzo luźno podchodzą do swoich obowiązków. Irlandczycy są jednak pomocni i chętnie rozmawiają z każdym, nawet z nieznajomym. Nasza rodzina była bardzo miła i zawsze nam pomagała, naprawdę świetnie trafiliśmy. Do pracy zawsze chodziłem z uśmiechem ponieważ swobodnie się w niej czułem, a atmosfera była rewelacyjna. Nabyłem wiele nowych umiejętności i znajomości. Wiem, że na 100% będę chciał odwiedzić to miejsce ponownie.

 Erasmus art wyjazd 3a FOTO 05

Natalia

Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w projekcie Erasmus +. Były to dla mnie cudowne 4 tygodnie. Niezapomniane tygodnie. Miałam możliwość poznania tutejszej kultury, bardzo życzliwych i otwartych ludzi, po prostu zaznać tutejszego życia. Nauczyłam się ogromnej cierpliwości. Mogłam pokazać swoje zaangażowanie w powierzone mi zadania w pracy. Z każdym dniem posługiwałam się coraz lepiej językiem angielskim. Poznałam niesamowitych ludzi, którzy zainspirowali mnie do zmian w moim życiu. Zwiedziłam ciekawe zakątki, miejsca, zabytki.
Trafiłam do cudownej, skromnej rodziny. Nie wiem czemu, bałam się tego pierwszego spotkania. Lecz lepiej nie mogłam trafić. Moja host mama przez te 4 tygodnie robiła wszystko, abym czuła się tutaj jak najlepiej, bym była tu po prostu szczęśliwa... Jestem bardzo wdzięczna za to, co dla nas robiła.
Przywiozłam ze sobą masę cudownych wspomnień, które zapamiętam do końca życia. Chciałabym jeszcze raz to przeżyć. Pozdrawiam i zachęcam wszystkich z całego serca, aby korzystali z takich okazji jakie daje nam szkoła! ❤

Erasmus art wyjazd 3a FOTO 06     Erasmus art wyjazd 3a FOTO 07

Maciej
Pierwsze wrażenia: Przyjechaliśmy z lotniska do małego miasteczka, w którym wszyscy się znają, tylko nikt nie zna nas. Musimy mieszkać przez 4 tygodnie z obcymi nam osobami , chodzić na praktyki zawodowe i cały czas porozumiewać się po angielsku. Totalny szok i bezradność przez pierwsze trzy dni.
Host Family: Rodzina goszcząca osoby, których w życiu nie widziałem na oczy i mam mieszkać u nich w domu... niestety tak wygląda to na papierze, w rzeczywistości jest inaczej. Udało mi się trafić do rodziny jaką sobie wyobrażałem w tych dobrych snach, starsze małżeństwo z trójką dorosłych dzieci które mieszkają już na swoim i przyjeżdżają na weekend z wnukami. Od pierwszego dnia wiedziałem, że będzie super. Przywieźliśmy naszej rodzinie słodycze z Polski, a oni dali nam irlandzkie na powrót. Jedliśmy zawsze razem posiłki, często w weekend z dziećmi naszych host rodziców. To naprawdę fajne doświadczenie mieszkać u kogoś obcego 4tyg - było super :)
Praktyki: Walter Raleigh 4-gwiazdkowy hotel położony w pięknym miejscu z widokiem na ocean. Ciężko było pokazać co się potrafi.

Erasmus art wyjazd 3a FOTO 08     Erasmus art wyjazd 3a FOTO 09

Na szczęście atmosfera i moje umiejętności, chociażby w krojeniu, czy znajomości smaków wystarczyły by zaimponować szefowi kuchni. Zaowocowało to zaproszeniem do pracy na wakacje. Międzynarodowy zespół składający się z Węgrów, Polaków, Irlandczyków i szefa kuchni ze Sri Lanki pokazał mi jak różnią się smaki kuchni danego kraju , jakie są tradycyjne potrawy, że można spalić cebule w pozytywnym sensie i gotować zupę bez włączonego palnika. :D
I niestety, ale moja 4 tygodniowa przygoda się skończyła. Malownicza Irlandia zaskoczyła mnie pozytywnie atmosferą i pogodą. Jeśli miałbym okazję przyjechać jeszcze raz zrobił bym to i zrobię już w przyszłe wakacje. Mam nadzieję, że zostawiam po sobie dobry ślad w Irlandii. Jeśli macie okazję skorzystać korzystajcie i jeździjcie zwiedzać świat. Polecam wszystkim !


Nieustannie zachodzące zmiany powodują, że system edukacji musi być dostosowany do potrzeb obywateli Unii Europejskiej. Program Erasmus + umożliwił rozwijanie umiejętności, które są niezbędne do swobodnego funkcjonowania na europejskim rynku pracy. Dziękujemy więc wszystkim osobom, dzięki którym mogliśmy przeżyć tak piękną i kształcącą przygodę.

Z wyrazami wdzięczności.

Uczniowie trzeciej grupy mobilnościowej Regionalnej Szkoły Turystycznej.?

Erasmus art wyjazd 3a FOTO 10

 

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com