Dni Otwarte 2018_209Od kilku lat tradycją w Regionalnej Szkole Turystycznej są coroczne Lekcje Poetyckie oraz spotkania z ludźmi kultury i sztuki. Spotkania te organizowane są w ramach cyklicznie odbywającego się w Polanicy-Zdroju Międzynarodowego Festiwalu Poezji „Poeci bez Granic”, którego organizatorami są między innymi Związek Literatów Polskich Dolnośląski Oddział we Wrocławiu i Urząd Miejski w Polanicy-Zdroju.

W tym roku szkolnym, 17 listopada 2011 r., społeczność Regionalnej Szkoły Turystycznej miała przyjemność gościć:

Panią Elżbietę Musiał (poetkę, eseistkę i malarkę),

Panią Wiesławę Siemaszko-Zielińską (poetkę, prozatorkę, pedagoga i animatora kultury)

i Pana Andrzeja Waltera (poetę i fotografika).

Spotkanie z artystami było dla uczniów, uczestniczących w niecodziennej lekcji języka polskiego, wspaniałą okazja do osobistego poznania uznanych artystów polskich oraz do podyskutowania z profesjonalistami o literaturze i sztuce, w szczególności zaś o poezji i jej znaczeniu w życiu każdego człowieka.

Podczas lekcji poetyckiej artyści opowiedzieli o sobie, swoich pasjach, inspiracjach twórczych i dokonaniach artystycznych, między innymi: literackich, fotograficznych i malarskich. Ukazując młodzieży świat literatury, przede wszystkim poezji, czytali własne utwory oraz wskazywali na możliwości interpretacyjne. W drugiej części spotkania odbyła się dyskusja dotycząca kwestii współczesnej sztuki poetyckiej, korelacji literatury z innymi dziedzinami sztuki oraz kulturalnych, w tym literackich zainteresowań młodzieży.

W imieniu społeczności Regionalnej Szkoły Turystycznej składam przybyłym do nas Gościom serdeczne podziękowania i zapraszam do ponownych odwiedzin naszej szkoły.

Agnieszka Pyrz – nauczycielka języka polskiego w RST

 

Jednocześnie wszystkich uczniów zainteresowanych literaturą i szeroko pojętą kulturą zapraszam do zapoznania się z zamieszczonymi poniżej biogramami oraz twórczością Artystów, którzy byli gośćmi tegorocznej Lekcji Poetyckiej.

Elżbieta Musiał – poetka, eseistka, malarka; należy do Związku Literatów Polskich oraz do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka wielu prestiżowych nagród.

Wydała tomiki poetyckie: Miejsce na niebo (1996), Tatuaż z obłoków (2001), Cień rzeki (2004); poemat Na śmierć zegarka przejechanego zimą przez samochód (2008) oraz Płacz czajki: wiersze i poemat (2009). Jest autorką książki eseistycznej pt. Poeta patrzy na kobietę (2006) poświęconej wybranym lirykom znanych polskich poetów.

Poetycką i malarską twórczość prezentowała w wielu krajowych i zagranicznych antologiach. W dorobku ma ponad 20 malarskich wystaw indywidualnych, m.in. w Warszawie, w Sofii, Warnie, Moskwie, St. Petersburgu, Lubece. Uczestniczka wielu pokazów zbiorowych, plenerów plastycznych oraz międzynarodowych projektów interdyscyplinarnych. Jej obrazy są w zbiorach w kraju i za granicą. Blisko 30 poetyckich książek zawiera reprodukcje prac jej autorstwa, m.in. rosyjskie wydanie dzieł zebranych K.l.Gałczyńskiego pt. Farlandia, czyli podroż do ciemnogrodu (2004).

Wiesława Siemaszko-Zielińska – poetka, prozatorka, pedagog i animator kultury. Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Członkini Związku Literatów Polskich.

Autorka tomików poetyckich, między innymi: Aby dojść do źródła, Między słowem a dotykiem, Tuż obok świata, Drogowskazy spojrzeń, W ulotnym szeleście słów; zbioru opowiadań Pociąg niespełnienia, książek prozatorskich oraz licznych publikacji poetyckich i prozatorskich w prasie literacko-artystycznej. Laureatka wielu konkursów. Jej utwory tłumaczone były na język: szwedzki, niemiecki, serbski i ukraiński. Autorka cyklu programów literackich emitowanych przez regionalną telewizję „Aval” oraz wywiadów z uznanymi poetami polskimi i licznych artykułów krytyczno-literackich w miesięcznikach i kwartalnikach literacko-artystycznych. Wielokrotnie prezentowana na antenie Polskiego Radia.

Andrzej Walter – poeta i fotografik. Twórczość artystyczną prowadzi i rozwija dwutorowo; poszukuje spójności wyrazu pomiędzy poezją i fotografią.

Wydał cztery książki: Paryż (2003), Nastroje (2004), Miłość (2007), Tam gdzie zebrałem poziomki (2010). Trzy pierwsze stanowią tematyczną monografię poetycko-fotograficzną. Ostatnia pozycja to tom wierszy uzupełniony tłem fotografii, zainspirowany twórczością Ingmara Bergmana. Debiut poetycki w roku 2002 we Wrocławiu w ramach serii wydawniczej Fotografie. Publikował też w Gazecie Kulturalnej, Iskrze, Rybnickim Magazynie Kulturalnym. Aktywnie uczestniczy w wieczorkach poetyckich, publikacjach zbiorowych, wielu audycjach radiowych, gdzie prezentuje swoją twórczość.

Pierwsza nagroda fotograficzna w konkursie Wydawnictwa Serbin Communications w Los Angeles otworzyła mu drzwi na salony wystawiennicze w Polsce i za granicą. Nagrodzona praca została zaprezentowana na wystawie zbiorowej w Los Angeles oraz opublikowana w katalogu Best of Photography Annual 2001. Zdobył nagrodę Nowojorskiego Instytutu Fotografii, gdzie eksponowano jego prace. Rozpoczęło to serię wielu wystaw indywidualnych artysty między innymi w rodzinnych Gliwicach, Warszawie, Krakowie oraz norweskim Stavanger. W roku 2005 zakwalifikował się do publikacji w prestiżowym katalogu kalifornijskiego wydawnictwa Black&White Magazine edytowanym rokrocznie w nakładzie 300 tysięcy egzemplarzy i dystrybuowanym między innymi w Galerii Domu Aukcyjnego Sotheby's w Londynie. Jego praca uzyskała wyróżnienie w kategorii koncepcji cyfrowej.
 

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com