Klasa pod patronatem biura tutystycznego Rainbow

Image00006

Regionalna Szkoła Turystyczna, jako jedyna szkoła w powiecie kłodzkim, kształci uczniów w zawodzie Technik Organizacji Turystyki o specjalizacji  Animator czasu wolnego, a honorowy patronat nad kształceniem zawodowym w tym zakresie sprawuje Biuro Podróży Rainbow. To jeden z największych touroperatorów na rynku w Polsce.

*Animator czasu wolnego to zawód bardzo poszukiwany na rynku pracy. Animator to osoba, która dba o przygotowanie i realizację programu animacyjnego dla gości hotelowych. Prowadzi zajęcia dla dzieci i dorosłych - zabawy z dziećmi, mini disco, gry i zabawy, waterpolo, aqua aerobik, show tematyczne, zajęcia sportowe, plastyczne, teatralne, muzyczne. Ma możliwość poznania wielu ludzi z różnych krajów i kultur, może doskonalić umiejętności w zakresie porozumiewania się w języku obcym.

Planując swoją przyszłość wybierz Technikum Organizacji Turystyki ze specjalizacją Animator Czasu Wolnego w Regionalnej Szkole Turystycznej w Polanicy-Zdroju!

Serdecznie zapraszamy!

 

Po ukończeniu Technikum Organizacji Turystyki o specjalizacji Animator czasu wolnego, będziesz potrafił:

  • pracować jako animator czasu wolnego  i organizować czas wolny gościom obiektów hotelowych,
  • organizować pracę biura podróży i organizować imprezy turystyczne, udzielać informacji turystycznej oraz rozwiązywać problemy turystów - uczniowie w trakcie zajęć pracują w symulacyjnym biurze podróży „Alibaba Tour”. To firma ćwiczeniowa kształcąca pracowników biur podróży w warunkach najbardziej zbliżonych do rzeczywistości. Jej istotą  jest symulacja - naśladowanie pracy autentycznego biura podróży, w którym wszystkie operacje są identyczne z pracami prawdziwej firmy. Symulacyjne biuro podróży „Alibaba Tour” działa w Regionalnej Szkole Turystycznej od października 2009r. a od marca 2016 r. znajduje się pod honorowym patronatem Biura Podróży Rainbow. Zajęcia w symulacyjnym biurze podróży są niezwykle ciekawe i dają możliwość nabycia wielu umiejętności poszukiwanych na turystycznym rynku pracy. Należą do nich opracowywanie programu, kalkulacja kosztów imprez turystycznych, zamawianie świadczeń dla klientów;
  • rozliczać świadczone usługi z kontrahentami, pilotami wycieczek, obsługiwać komputerowe programy użytkowe, pracować w charakterze przewodników i  pilotów turystycznych.

Jako nasz absolwent znajdziesz pracę:

  • w firmach zajmujących się organizacją i obsługą ruchu turystycznego oraz animacją czasu wolnego: w biurach podróży, hotelach, agroturystyce, punktach informacji turystycznej, stowarzyszeniach i organizacjach zajmujących się wspieraniem i rozwojem turystyki, hotelarstwa i gastronomii zarówno w Polsce, jak i na terenie całej Unii Europejskiej;
  • w urzędach administracji państwowej na stanowiskach związanych z organizacją i promocją turystyki;
  • w firmach cateringowych, restauracjach i obiektach bazy noclegowej (zakłady hotelarskie, ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, zajazdy, gościńce, schroniska, kwatery prywatne i inne a także współczesna baza ruchoma: promowa, żeglugowa, kolejowa, lotnicza).

 


 

We wrześniu 2015 r. uczniowie klasy IV Technikum Obsługi Turystycznej  wraz z opiekunem – Panią  Edytą Zarzycką-Kościesza, odwiedzili Punkt Informacji Turystycznej w Polanicy-Zdroju.

Uczniowie udali się tam w ramach zajęć dydaktycznych, pogłębiając przy tym swoją wiedzę w zakresie turystyki. Zajęcia te prezentują modułowy system nauczania w Regionalnej Szkole Turystycznej który opiera się na czerpaniu wiedzy również z praktyki. Zajęcia prowadzone w ten sposób pozwalają uczniom na postawienie się w sytuacji symulacyjnego biura podróży i odnalezienie w zawodzie. Uczniowie potwierdzili, że taka metoda nauczania jest bardziej korzystna i po zajęciach prowadzonych w ten sposób wiedza jest łatwiej przyswajalna. Podczas zajęć czwartoklasiści zdobyli informacje dotyczące Polanicy-Zdrój i Ziemi Kłodzkiej. Informacje te – według opinii maturzystów, są bardzo potrzebne do ich egzaminu zawodowego.

Uczniowie złożyli także pismo do Prezesa „Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich” ubiegając się  o dofinansowanie kosztów wycieczki. Dzięki temu udało się pozyskać 450 zł, a wszyscy chętni uczniowie mogli  pojechać na wycieczkę dydaktyczną na lotnisko im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu, za co pragniemy bardzo gorąco sponsorowi podziękować. Dla uczniów była to natomiast świetna lekcja przedsiębiorczości oraz zastosowania narzędzi marketingowych w praktyce.

Uczennica klasy IV TOT

Marzena Hajduk

W dniach 27-28.05.2015 roku w naszej szkole odbył się kurs animatora czasu wolnego prowadzony przez wykwalifikowaną kadrę z Rainbow Tours. Udział wzięło 17 uczniów naszej szkoły.

Pierwszego dnia naszą trenerką była Pani Aleksandra, która wprowadziła nas w techniki pracy animatora. Najpierw skupiliśmy się na organizowaniu czasu wolnego dzieciom. Wymyślając zabawy sami w nich uczestniczyliśmy. Rozpoczęliśmy od zajęć grupowych, które zintegrowały uczestników oraz  organizacji krótkich przedstawień (show,  konkurs piękności, quiz, randka w ciemno, konkurs piosenki).

Wśród nas panowała miła i przyjazna atmosfera. Głównym przesłaniem było stwierdzenie, że prawdziwy animator nie zna słowa obciach i nie musi być we wszystkim idealny. Oczywiście uśmiech to podstawa :)

Drugiego dnia trenerki Rainbowtours – Pani Dorota i Pani Żaneta  nauczyły nas najpopularniejszych tańców animacyjnych dla dzieci i dorosłych do piosenek takich jak :

  • Soul Control-Chocolate (choco choco)
  • Aram Zam Zam
  • Ciapa la galeina

To był ciężki trening ale bawiliśmy się świetnie! :) Poznane choreografie szybko zapadły nam w pamięć. Kolejną techniką było pokazanie ćwiczeń w wodzie (aqua aerobik).

Po przerwie obejrzeliśmy film ukazujący sposoby postępowania w sytuacjach zagrożenia życia. Skupiliśmy się głównie na dzieciach, po czym przeszliśmy kurs  pierwszej pomocy dzieciom.

To niesamowite jak wiele nauczyliśmy się przez te dwa dni o tej pracy. Każdy z nas jest bardzo zadowolony, gdyż kurs otworzył nam nowe możliwości zawodowe. Zgodnie z planami, dzięki partnerskiej współpracy Regionalnej Szkoły Turystycznej z Biurem Podróży Rainbowtours, już niedługo będziemy mieli szansę dalszego rozwoju i realizacji marzeń związanych z pracą w charakterze animatora czasu wolnego.

Dnia 1 maja br. uczniowie  z klasy II Technikum Obsługi Turystycznej wzięli udział w usłudze przewodnickiej turystów miejskimi szlakami Polanicy Zdroju. W ramach polanickiej Majówki, Biuro Promocji Miasta przygotowało atrakcję dla aktywnych, czyli dwie trasy spacerowe, tj. trasa krótszą (3,2 km): wg planu:

Start - Informacja Turystyczna -> Kościół WNMP -> Dwór jezuicki -> Schody do corso -> Pomnik 50-lecia nadania praw miejskich -> Stary Dom Zdrojowy -> Colombina -> Pomnik Rubinsteina -> Pijalnia -> Sanatorium Wielka Pieniawa -> Altanka w parku – historia miejsca (co było wcześniej) -> Pensjonat Zameczek -> Sanatorium Zdrowie -> Park Różaneczników -> Willa Sanssouci -> Pomnik Misia -> Pomnik po Kościele Ewangelickim -> Willa dr Matuszewskiego -> Powrót do Informacji Turystycznej;

oraz trasę dłuższą (7, 6 km), wg planu:

Start- Informacja Turystyczna -> Pomnik - Kościół Ewangelicki -> Tor saneczkowy -> Platforma widokowa -> Sanatorium Malwa -> Stary kamienny wiadukt -> Huta szkła -> Góralka- nowy most (historia powodzi 1998 r.) -> Corso -> Kościół WNMP -> Apteka Piastowska -> Wzgórze Marii- kapliczka -> Kapliczka maryjna (przy ul. Bystrzyckiej) -> Rozlewnia wody mineralnej -> Pomnik dr Matuszewskiego -> Sanatorium Zdrowie -> Pensjonat Zameczek -> Willa Sanssouci -> Pomnik Misia, głaz przewodników -> Park Różaneczników -> Altanka- historia miejsca -> Sanatorium Wielka Pieniawa -> Pijalnia -> Teatr Zdrojowy -> Powrót do Informacji Turystycznej.

Uczniowie Regionalnej Szkoły Turystycznej:

JUSTYNA IWANICKA, KAMILA JASZTAL, ROBERT MIZERA, PAULINA MURZYN oraz DARIA PRZYBYCIEŃ

przeszli wcześniej, z nauczycielem przedmiotów zawodowych – P. Edyta Zarzycką-Kościesza oraz stażystami z Hiszpanii, biorącymi udział w projekcie unijnym ERASMUS +,  i  rozpoznali miejskie szlaki turystyczne, opracowali do nich walory turystyczne oraz podczas Majówki profesjonalnie oprowadzili turystów pracując na zasadach wolontariatu jako przewodnicy miejscy.  Biegle posługiwali się opisem tras w języku angielskim. Dzięki wsparciu ze strony hiszpańskich stażystów oraz nauczyciela języka angielskiego – Pani Barbary Szeligi, opracowali szczegółowo przebyte trasy w języku angielskim.

Wolontariat uczniów Regionalnej Szkoły Turystycznej to cenne doświadczenie zawodowe dla nich samych oraz nieocenione wsparcie w obsłudze turystów w trakcie ważnych polanickich imprez. Uczniowie deklarują chęć uczestniczenia w kolejnych tego typu wydarzeniach miejskich.

KONKURS „PROFESJONALISTA I MISTRZ W  BRANŻY TURYSTYCZNEJ”

W kwietniu b.r. uczniowie Regionalnej Szkoły Turystycznej mieli szansę pokazać swoje umiejętności w pierwszej edycji szkolnego konkursu „PROFESJONALISTA I MISTRZ  W  BRANŻY TURYSTYCZNEJ” W ZAWODZIE TECHNIK OBSŁUGI TURYSTYCZNEJ.

Konkurs miał 3 etapy:  test potwierdzający zdobytą wiedzę ,  autoprezentacja  oraz symulacyjna obsługa klienta w biurze turystycznym.
Uczniowie byli oceniani przez pracodawców  i profesjonalistów w swoich zawodach, co podkreślało szczególną rangę konkursu.
W zawodzie Technik Obsługi Turystycznej  najlepszymi  mistrzami  okazali się:

Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image.

Marzena Hajduk – I miejsce,

Daria Kulawik – II miejsce,

Anna Ziółkowska – III miejsce,

Wyróżnienie natomiast otrzymali Daria Przybycień i Robert Mizera.

 Uczniowie poza dyplomami otrzymali cenne nagrody, ufundowane przez hojnych sponsorów:

BIURO PODRÓŻY  „POL-KART” POLANICA ZDRÓJ, RAINBOW TOURS S.A. WARSZAWA, BIURO TURYSTYCZNE SZOPEN-TOUR KUDOWA-ZDRÓJ, INFORMACJA TURYSTYCZNA DUSZNIKI ZDRÓJ, HOTEL  FRYDERYK DUSZNIKI ZDRÓJ, UNITY LINE i inni.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze realizowane w ramach Szkolnych Programów Rozwojowych szkół zawodowych województwa dolnośląskiego prowadzone przez Magdalenę Strychaniecką.

"I ty możesz zostać przewodnikiem i pilotem wycieczek."

Mapa i orientacja w terenie oraz ich znajomość pomoże ci osiągnąć ten cel.

 

W bieżącym roku szkolnym zajęcia te prowadzone są z uczniami kasy I technikum obsługi turystycznej. Głównym ich celem jest nie tylko wzbogacenie oferty edukacyjnej szkoły, wspomaganie kształcenia w zawodzie technik obsługi turystycznej ale i przygotowanie uczniów do pełnienia roli ambasadora regionu.

Dzięki zajęciom prowadzonym w terenie oraz odpowiednio dobranym metodom pracy uczniowie pogłębiają wiedzę i umiejętności takie jak:

  • umiejętności prawidłowego posługiwania się językiem polskim, zawodowym w mowie i w piśmie podczas formułowania ofert turystycznych,
  • umiejętności czytania map turystycznych,
  • umiejętności planowania wycieczki (trasy, czasu, kosztów itp.),
  • orientacji w terenie,
  • symulacji usługi przewodnika po Ziemi Kłodzkiej,
  • poznają walory turystyczne Ziemi Kłodzkiej,
  • pogłębiają wiedzę dotyczącą regionu, w którym żyjemy.
  • wdrażają zamiłowanie do turystyki rowerowej i pieszej,

Uczniowie uczestniczący w projekcie przedstawią tu swoje reportaże, do których przeczytania gorąco zachęcam.

Magdalena Strychaniecka

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com