I ty możesz zostać przewodnikiem

Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze realizowane w ramach Szkolnych Programów Rozwojowych szkół zawodowych województwa dolnośląskiego prowadzone przez Magdalenę Strychaniecką.

"I ty możesz zostać przewodnikiem i pilotem wycieczek."

Mapa i orientacja w terenie oraz ich znajomość pomoże ci osiągnąć ten cel.

 

W bieżącym roku szkolnym zajęcia te prowadzone są z uczniami kasy I technikum obsługi turystycznej. Głównym ich celem jest nie tylko wzbogacenie oferty edukacyjnej szkoły, wspomaganie kształcenia w zawodzie technik obsługi turystycznej ale i przygotowanie uczniów do pełnienia roli ambasadora regionu.

Dzięki zajęciom prowadzonym w terenie oraz odpowiednio dobranym metodom pracy uczniowie pogłębiają wiedzę i umiejętności takie jak:

  • umiejętności prawidłowego posługiwania się językiem polskim, zawodowym w mowie i w piśmie podczas formułowania ofert turystycznych,
  • umiejętności czytania map turystycznych,
  • umiejętności planowania wycieczki (trasy, czasu, kosztów itp.),
  • orientacji w terenie,
  • symulacji usługi przewodnika po Ziemi Kłodzkiej,
  • poznają walory turystyczne Ziemi Kłodzkiej,
  • pogłębiają wiedzę dotyczącą regionu, w którym żyjemy.
  • wdrażają zamiłowanie do turystyki rowerowej i pieszej,

Uczniowie uczestniczący w projekcie przedstawią tu swoje reportaże, do których przeczytania gorąco zachęcam.

Magdalena Strychaniecka

W sobotę 07.04.2013 r. uczniowie klasy I technikum obsługi turystycznej wraz z Panią Magdalena Strychaniecką zwiedzili podziemne miasto Osówka - kompleks sztolni i budynków budowanych, pod kryptonimem RIESE, przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Osówka jest jednym z kompleksów Szlaku Tajemniczego Trójkąta,  leży w paśmie Gór Sowich a wejście znajduje się w Głuszycy. Pierwsza styczność z RIESE wywołuje pomieszanie uczuć zachwytu, zdumienia przechodzących w smutek i współczucie. Wybudowano bowiem imponujący podziemny kompleks niewiadomego przeznaczenia, który mógł zostać kwaterą Hitlera największą w całej III Rzeszy. Żaden z kompleksów RIESE nie został dokończony. W Osówce znajdziemy korytarze i hale z założonymi oryginalnymi szalunkami, czy wbudowane wartownie. Oprócz infrastruktury naziemnej tworzy ponad 1,7 km imponującej wielkości podziemnych korytarzy.

Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image.

Dziś każdy przebywający w Górach Sowich może zapoznać się z niesamowitą budowlą, która bardzo dobrze zarządzana i promowana, stała się jedną z bardziej rozpoznawanych wizytówek Regionu Wałbrzyskiego,

W podziemiach Osówki nakręcono kilka filmów fabularnych. Do dziś znajduję się wystawa z eksponatami z planu polskiego horroru ''Pora Mroku'' oprócz niego kręcono tu także ''Tajemnice Twierdzy Szyfrów, ''Czeluskin'' film rosyjski, a nawet niemiecki film pt. ''Werner von Baranu''.

Uczniowie I klasy technikum obsługi turystycznej wybrali trasę historyczną i ekstremalną. Mieli okazję popływać łodzią desantową z roku 1943, poznać historię tego kompleksu, zwiedzić podziemne sztolnie, pokonać chodnik poszukiwaczy skarbów: za pomocą kładek, pomostów, mostka wiszącego nad wodą /nie ma innej możliwości oraz zobaczyć broni wojskową z okresu II Wojny Światowej.

Klaudia Rosmanowska

Klasa I technikum obsługi turystycznej

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com