Wiadomości

W dniu 15 listopada 2011 r. uczniowie klas II Regionalnej Szkoły Turystycznej wzięli udział w zajęciach zorganizowanych w ramach projektu Szkoła Kluczowych Kompetencji. Projekt realizowany jest przez Wyższą Szkołę Ekonomi i Innowacji w Lublinie (lider) i Dolnośląską Szkołą Wyższą we Wrocławiu (partner).

Dni Otwarte 2018_195 Dni Otwarte 2018_187 Dni Otwarte 2018_189

Uczniowie mogą poprzez uczestnictwo w zorganizowanych dla nich zajęciach dodatkowych rozwijać swoje kompetencje matematyczne i przyrodnicze, językowe, przedsiębiorczości i informatyczne.
Zajęcia przeprowadzone zostały przez wykładowców z  Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu - ludzi młodych z ciekawymi pomysłami na edukację. Atrakcyjna forma zajęć sprawiła, że nasi uczniowie szybko nawiązali kontakt ze swoimi wykładowcami i z pełnym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Organizator zajęć zapewnił bezpieczny dojazd i powrót z Wrocławia, odpowiednie warunki do prowadzenia zajęć i poczęstunek dla wszystkich uczniów i ich opiekunów.

Wszyscy uczniowie klas II uczestniczący w tym projekcie otrzymali od organizatorów „wyprawki szkolne”: plecaki, zeszyty, flamastry i pamięci USB (pendrive).

Dni Otwarte 2018_166W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w Regionalnej Szkole Turystycznej Technikum im. Jana Pawła II odbyła się uroczysta akademia. Najważniejsze dla nas Polaków święto upamiętniające odzyskanie przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję.

 

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem Sztandaru i wspólnym odśpiewaniem Hymnu Narodowego.

W części oficjalnej słowo wstępne wygłosiła Pani Renata Zygmunt. Mieliśmy okazję obejrzenia prezentacji multimedialnej będącej rodzajem kroniki Państwa Polskiego od roku 1830 do dnia dzisiejszego. Zawierała ona obrazy dokumentujące najważniejsze dla Polski wydarzenia tego okresu, wsparte odpowiednio dobranym podkładem muzycznym.

Dni Otwarte 2018_171 Dni Otwarte 2018_165 Dni Otwarte 2018_156

W części artystycznej wysłuchaliśmy przygotowanych przez uczniów i ich nauczycieli znanych wszystkim utworów patriotycznych. Mogliśmy, wspólnie śpiewając „Rotę” do słów Marii Konopnickiej, „Marsz pierwszej brygady”, „Rozkwitały pąki białych róż”,  „Serce w plecaku”, „Przybyli ułani pod okienko” czy też „Żeby Polska była Polską” - pieśń napisaną w 1976 r. przez Jana Pietrzaka z muzyką Włodzimierza Korcza, przypomnieć sobie wydarzenia, których byliśmy świadkami lub znamy je z opowieści naszych rodziców i dziadków.

Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor Barbara Drożyńska, która podkreśliła wagę obchodzenia takich dni jak Narodowe Święto Niepodległości dla tożsamości narodowej każdego Polaka. Nauczyciele RST Pani Renata Zygmunt, Danuta Szczepankiewicz, Danuta Droździk wraz z uczniami usłyszeli słowa podziękowania i uznania za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości.

Czwarta nad ranem…

…a przed nami Kraków, Żywiec, Zakopane… Śladami Jana Pawła II. Katecheci, nauczyciele, uczniowie Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy i wspaniali, zahartowani w pielgrzymowaniu parafianie.

Na znak ks. Marcina ruszyliśmy. Pierwszy etap zaprowadził nas do Krakowa, pogoda i humory dopisywały wszystkim, po przerwie na śniadanie rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta. A czego tam nie było? Łzy wzruszenia gdy pod oknem papieskim, zaduma w sanktuarium bł. Jana Pawła II przy jego relikwiach, przy płycie z jego grobu. Lekcja historii przy zwiedzaniu katedry, doświadczenie miłości Boga w sanktuarium w Łagiewnikach. Jeszcze widok na Kraków z łagiewnickiej wieży… i czas na ruszać w stronę umiłowanych przez papieża gór.

Dni Otwarte 2018_150 Dni Otwarte 2018_151 Dni Otwarte 2018_152

Góralu czy ci nie żal?

Pierwszy śnieg w tym sezonie – naturalnie w Zakopanem! Widoki niesamowite i mimo śniegu nam było ciepło. Chwila czasu na spacer po Krupówkach i wreszcie zasłużony odpoczynek…Wcześnie rano już czując się jak górole wyruszyliśmy dalej, na chwilę zatrzymaliśmy się na najstarszym zakopiańskim cmentarzu, odwiedziliśmy także sanktuarium na Krzeptówkach. Żal było jechać dalej.

Kościół w jeden dzień

Do Ciśca (miejscowość rodzinna ks. Marcina) droga prowadziła przez Żywiec, gdzie zwiedziliśmy browar. A w Ciścu oczekiwały nas otwarte serca. Ks. Proboszcz oprowadził nas po kościele, który został wybudowany w ciągu jednej doby (!). Tam też sprawowaliśmy Eucharystię. A po niej - wspaniała agapa przygotowana na plebani. Nic tak nie smakuje jak polski bigos. Na Łagodnej u ks. Marcina czekała nas także niezwykle ciepła niespodzianka.

Cóż powiedzieć – żal odjeżdżać…

Jeszcze chwila na drobne pamiątki w Żywcu i pełni radości wracaliśmy do domu. Oczywiście nie obeszło się bez śpiewu, a że śpiewać każdy może to i śpiewał… Warto także wspomnieć, że pośród naszej grupy była wspaniała osoba, p. Maria, której wiedza była nam dana jako piękna lekcja historii naszej Ojczyzny. Niech dobry Bóg wynagradza wszystkim okazane nam dobro, które stało się udziałem każdego z nas. Dziękujemy ks. Marcinowi, drogim paniom z parafii, wszystkim uczniom i nauczycielom.

Tekst: s. Maria Bernarda Bilińska OSU

Dni Otwarte 2018_79W dniu 28 października 2011 r. obchodziliśmy 15 rocznicę utworzenia Regionalnej Szkoły Turystycznej - naszej szkoły.

Każda rocznica, na którą składa się przeszłość, musi oznaczać pochylenie się nad obrazem tego, co minęło, co złożyło się na sukcesy, ale i na trudne chwile szkoły, nauczycieli, uczniów. Wszak „Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość” – jak powiedział Jan Paweł II – Patron naszej szkoły.

W tym ważnym dniu odwiedziła nas Pani Monika Wielichowska - Poseł na Sejm RP, Pan Dariusz Klonowski - Przewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego, Pan Adam Łącki - Wicestarosta kłodzki, Pan Jerzy Terlecki - Burmistrz Miasta Polanica-Zdrój, byli też przedstawiciele innych gmin powiatu kłodzkiego, szkół wyższych i pracodawców współpracujących z RST, osoby wspierające szkołę, uczniowie, absolwenci i ich rodzice.

Dni Otwarte 2018_65 Dni Otwarte 2018_47 Dni Otwarte 2018_58

Uroczystość rozpoczęła się od zwiedzania wystawy "Regionalna Szkoła Turystyczna - dzień jak co dzień", zaproszeni Goście mogli też porozmawiać ze sobą przy kawie serwowanej w szkolnej pracowni - restauracji. W części oficjalnej Dyrektor RST Pani Barbara Drożyńska powitała zaproszonych Gości. Następnie przedstawiła historię powstania RST i osoby, które wspomagały ideę utworzenia szkoły kształcącej, na europejskim poziomie, przyszłe kadry dla branży hotelarskiej i gastronomicznej regionu. Przedstawiono osiągnięcia szkoły - działania szkoły na rzecz rozwoju uczniów i RST, dorobek dydaktyczny nauczycieli RST oraz osiągnięcia ich uczniów na egzaminach maturalnych i zawodowych. Pani wicedyrektor Magdalena Bregin przedstawiła też system praktyk i staży zawodowych organizowanych przez szkołę.

Dni Otwarte 2018_71 Dni Otwarte 2018_83 Dni Otwarte 2018_95

Nasi Goście, przywitani przez szkolny chór, wzięli udział w uroczystym podziale olbrzymiego tortu wypieczonego specjalnie dla wszystkich naszych przyjaciół i całej społeczności szkolnej. Później w zaciszu restauracji Pani Dyrektor Barbara Drożyńska odebrała, złożone na jej ręce, gratulacje i życzenia dalszych sukcesów dla szkoły z jej uczniami, dyrekcją, kadrą pedagogiczną i pracownikami administracji i obsługi. Uczniowie klas gastronomicznych zaprosili Gości na poczęstunek przygotowany pod kierunkiem Pana Marka Rojka - nauczyciela zawodu.

Dni Otwarte 2018_122 Dni Otwarte 2018_136 Dni Otwarte 2018_138

W tym czasie młodzież uczestniczyła w warsztatach muzycznych "Rozpoznaj swój talent muzyczny"

JSN Vintage template designed by JoomlaShine.com