Wiadomości

24 marca 2017r. w Teatrze Zdrojowym im. Mieczysławy Ćwiklińskiej odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu podpisania umowy patronackiej Regionalnej Szkoły Turystycznej Technikum im. Jana Pawła II z Biurem Podróży Rainbow . 

W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości: Dyrektor Akademii Rainbow Pan Filip Szmidt oraz Trenerzy w Akademii Rainbow Pani Aleksandra Wodzyńska i Pan Krzysztof Sikorski, Starosta Kłodzki Pan Maciej Awiżeń, Wicestarosta Kłodzki Pani Małgorzata Jędrzejewska – Skrzypczyk, Burmistrz Polanicy-Zdroju Pan Jerzy Terlecki, Przewodniczący Rady Powiatu Pan Dariusz Kłonowski, Przewodniczący Rady Miasta Polanica-Zdrój Pan Roman Szymański, Dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Kłodzku Pani Anetta Kościuk, przedstawiciele kuratorium, organizacji turystycznych, dyrektorzy i managerowie biur turystycznych i hoteli, przedstawiciele Rady Rodziców, nauczyciele i uczniowie gimnazjów i Regionalnej Szkoły Turystycznej.

Organizatorem i gospodarzem uroczystości byli nauczyciele i uczniowie technikum obsługi turystycznej, a w szczególności klasa patronacka o specjalizacji animator czasu wolnego.

Galę rozpoczął pokaz animacji pt. „Kosmiczna podróż do gwiazd” z udziałem zaproszonych dzieci z klasy III z Szalejewa Górnego, w wykonaniu klasy patronackiej technikum obsługi turystycznej. Pokaz zwieńczył gorący taniec animacyjny oraz brawa publiczności.

Współpraca z Rainbow umożliwia uczniom Regionalnej Szkoły Turystycznej „sięgać w kosmos” i realizować marzenia, czego symbolem były rozdane przez Panią Aleksandrę Wodzyńską – Trenera Akademii Rainbow gwiazdy z napisami: podróże, dobra zabawa, pasja, przyjaźnie, dobry zawód. Uczniowie natomiast zaprezentowali odsłonę swoich tegorocznych działań animacyjnych w Figloklubach Rainbow w Grecji, Turcji, w hotelach w Polanicy-Zdroju i Ziemi Kłodzkiej.
Punktem finałowym uroczystości było podziękowanie przez Panią Dyrektor Beatę Dreszer za miniony wspaniały rok Biuru Podróży Rainbow. Na ręce Dyrektora Akademii Rainbow Pana Filipa Szmidta, Trenerów Akademii Rainbow Pani Aleksandry Wodzyńskiej i Pana Krzysztofa Sikorskiego wręczony został pamiątkowy kryształ z napisem:

„Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób,
aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek”
Albert Einstein

Regionalna Szkoła Turystyczna to pierwsza ponadgimnazjalna szkoła w Polsce, która kształci profesjonalnych animatorów na potrzeby rynku pracy w zawodzie animator czasu wolnego. Od 01.12.2016 do 30.11.2018 Rainbow Tours S.A. będzie realizować na terenie Regionalnej Szkoły Turystycznej projekt pt. „Animacja czasu wolnego – wsparcie uczniów Regionalnej Szkoły Turystycznej w kierunkach zgodnych z potrzebami pracodawców”. W projekcie wezmą udział uczniowie klasy I technik obsługi turystycznej o specjalizacji Animacja czasu wolnego oraz starsze roczniki klasy TOT. Do głównych działań projektu należy doposażenie szkoły:

 • komputer stacjonarny z monitorem,
 • drukarka ze skanerem i kopiarką,
 • projektor multimedialny,
 • telewizor,
 • lada do informacji turystycznej,
 • 20 laptopów,
 • zestaw książek na temat animacji
 • sprzęt do zajęć animacyjnych:
  • odtwarzacz muzyki,
  • głośniki,
  • mikrofon bezprzewodowy.

W ramach projektu proponuje się uczniom dodatkowe lekcje z języka angielskiego i włoskiego lub hiszpańskiego (po dwie godziny lekcyjne w tygodniu przez cały rok szkolny 2017/2018) oraz wychowania fizycznego (50 godzin w roku szkolnym 2017/2018), dodatkowe kursy - wszyscy uczniowie ukończą kurs udzielania pierwszej pomocy, kurs udzielania pierwszej pomocy dzieciom i niemowlętom. Wybranych na podstawie predyspozycji 16 uczniów ukończy kurs instruktora aqua aerobicu oraz 16 - kurs instruktora stretchingu.

W 2017 i 2018 odbędą się 5-dniowe wycieczki szkoleniowe. W programie:

 • animacje dla dzieci,
 • animacje dla dorosłych,
 • projektowanie animacji,
 • treningi umiejętności animacyjnych,
 • wizyta w siedzibie Rainbow.

Uczestnicy wycieczek szkoleniowych pod okiem trenerów poprowadzą 8-godzinny dzień animacyjny w hotelach w Polanicy – Zdroju oferując zróżnicowane aktywności dzieciom i dorosłym.

A w 2017 i w 2018 roku po 3 uczniów wyjedzie na trzymiesięczny, płatny staż do jednego z hoteli animacyjnych Rainbow. Uroczystą galę zakończyła poprowadzona z humorem przez animatorów klasy patronackiej animacja dla dorosłych pt. „Randka z Gwiazdą w ciemno”, dzięki której zakochana para otrzymała w prezencje Voucher na bardzo atrakcyjną wycieczkę oraz spotkała się na romantycznej randce.

Na koniec znamienici goście mogli złożyć pamiątkowe wpisy do kroniki technikum obsługi turystycznej w Regionalnej Szkole Turystycznej.

Wszystkich gimnazjalistów zainteresowanych specjalizacją Animacja czasu wolnego serdecznie zapraszamy na stronę www.rst.ng.pl.

Czekamy na Was!

Edyta Zarzycka-Kościesza


  

W dniu 7 marca br. gościliśmy Uczniów klas trzecich gimnazjów z powiatu kłodzkiego, którzy przybyli do naszej szkoły by uczestniczyć w Dniach Otwartych. Celem tego przedsięwzięcia było pokazanie tegorocznym absolwentom gimnazjów oferty edukacyjnej naszej szkoły. Jak co roku pokazujemy nie tylko budynek i sale lekcyjne ale przede wszystkim koncentrujemy się na zawodach, do których przygotowuje szkoła. Nasi Goście mieli okazję poznać specyfikę poszczególnych zawodów, metody nauczania stosowane przez nauczycieli naszej szkoły oraz miejsca praktyk i staży zawodowych. 

Kliknij i zobacz inne zdjęcia z Dni Otwartych w RST.


 

10 lutego 2017 roku delegacja młodzieży naszej szkoły z udziałem pani dyrektor Renaty Zygmunt i pani Danuty Droździk wzięła udział w uroczystości poświęconej pamięci masowych deportacji Polaków do sowieckich obozów na Syberii i w Kazachstanie. Obchody tej tragicznej rocznicy w historii Polski odbyły się przed Pomnikiem Sybiraków w Polanicy-Zdroju. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz miasta, prezes TMP i żyjący członkowie Koła Związku Sybiraków w Polanicy-Zdroju,  z udziałem pani prezes Genowefy Kowalskiej.

Pani prezes, przeżyła zesłanie na nieludzkiej ziemi. W swojej krótkiej mowie nawiązała do ciężkich warunków życia i niewolniczej pracy wszystkich zesłańców, podkreślając że zostali oni wywiezieni przez Rosjan tylko dlatego, że byli Polakami. Jej wystąpienie było wołaniem o pamięć, ku przestrodze przyszłych pokoleń, aby tak tragiczna historia wpisane w śniegi Syberii nigdy nie była udziałem niewinnych ludzi. O tym, że pamięć jest wielką siłą mówił pan Edward Wojciechowski, prezes TMP odwołując się do słów napisanych przez Adama Mickiewicza ,,Jeślibym o nich zapomniał, ty Boże zapomnij o mnie”.

Na zakończenie uroczystości,  minutą ciszy uczczono pamięć wywiezionych, represjonowanych i zamordowanych w latach 1939-1956 Polaków. Hołdem pamięci, były złożone przez delegacje uczestniczące w uroczystości  kwiaty w barwach narodowych. Dla młodzieży był to żywy udział w  lekcji historii i patriotyzmu.

Danuta Droździk  


  

 

Ruszyliśmy we wrześniu – trzeba było zapakować i wysłać zebrane buty przeznaczone dla dzieci z Afryki ( ok 500 par obuwia,) część tego daru buty zimowe przekazaliśmy do Domu Małego Dziecka w Kłodzku. Kolejne przedsięwzięcie – okulary : zebraliśmy kilkadziesiąt par okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych, zostały one przesłane do punktu zbiorczego skąd zostały przekazane dla afrykańskich dzieci – tym razem Kongo. Nasze wolontariuszki kwestowały na rzecz dzieła Nowego Tysiąclecia, dziękujemy za zaangażowanie i zbiórkę pieniędzy, które zostały przekazane na stypendia dla zdolnej biednej młodzieży.

W grudniu wolontariusze sprzedawali kartki świąteczne, cegiełki na rehabilitację dzieci niepełnosrawnych z ośrodka w Nowym Sączu. Od wielu lat nasi wolontariusze wychodzą do szpitala polanickiego gdzie spotykają się z ludźmi chorymi na oddziale opieki paliatywnej, poprzez rozmowę, obecność ubogacamy się nawzajem. Wspominając - do niezapomnianych przeżyć należały spotkania z p. Marią Bielecką, ktora pracowała w RST. Także w tym roku przygotowaliśmy 270 paczek świątecznych ( upominki ) dla chorych i personelu SCM w Polanicy Zdroju, które rozdawaliśmy w dniu 7.12.2016 – to było przeżycie, jeślichcesz doświadczyć radości możesz w przyszłym roku zaangażować się tę akcję.

O jakiegoś czasu w szkole rozpoczął funkcjonowanie bank danych "mogę ci pomóc", są w nim umieszczane osoby, które chętnie pomogą w nauce, możesz się zgłosić oferując pomoc lub zgłosić swoje zapotrzebowanie. Nawiązaliśmy współpracę z świetlicą "Promyczek", działającą przy Szkole Podstawowej nr 2 w Polanicy, obejmuje ona zabawe, pomoc w lekcjach. Dla dzieci opracowałyśmy i zorganizowałyśmy konkurs plastyczny "Pomocna dłoń". Zorganizowaliśmy konkurs na opowiadanie "Pomaganie jest fajne" promujące ideę wolontariatu w szkole. Gościliśmy wolontariuszy z "Szlachetnej Paczki" - to spotkanie było ubogacające. 5 grudnia uroczyście obchodziliśmy Światowy Dzień Wolontariatu, radosne pisanie przepisu na wolontariusza pobudziło naszą twórczość i empatię.

Nasz wolontariat jest, z uwagi na specyfikę szkoły i dojazdy, często akcyjny, ale są wśród nas osoby które znalazły miejsce by pomagać dzielić się czasem z dziećmi z domu małego dziecka w Kłodzku.

Dziękuję wszystkim wolontariuszom RST za zaangażowanie i poświęcony czas dla innych ...

Staramy się wcielać w życie myśl św Matki Teresy "Nie możemy robić rzeczy wielkich, ale możemy robić rzeczy małe z wielka miłością."

opiekun wolontariatu RST – s. Małgorzata Bilińska OSU


  

LSZ logo cien

Realizujemy projekt „Animacja czasu wolnego - wsparcie uczniów RST ..."

 

 
 
JSN Vintage template designed by JoomlaShine.com