Wiadomości

10 lutego 2017 roku delegacja młodzieży naszej szkoły z udziałem pani dyrektor Renaty Zygmunt i pani Danuty Droździk wzięła udział w uroczystości poświęconej pamięci masowych deportacji Polaków do sowieckich obozów na Syberii i w Kazachstanie. Obchody tej tragicznej rocznicy w historii Polski odbyły się przed Pomnikiem Sybiraków w Polanicy-Zdroju. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz miasta, prezes TMP i żyjący członkowie Koła Związku Sybiraków w Polanicy-Zdroju,  z udziałem pani prezes Genowefy Kowalskiej.

Pani prezes, przeżyła zesłanie na nieludzkiej ziemi. W swojej krótkiej mowie nawiązała do ciężkich warunków życia i niewolniczej pracy wszystkich zesłańców, podkreślając że zostali oni wywiezieni przez Rosjan tylko dlatego, że byli Polakami. Jej wystąpienie było wołaniem o pamięć, ku przestrodze przyszłych pokoleń, aby tak tragiczna historia wpisane w śniegi Syberii nigdy nie była udziałem niewinnych ludzi. O tym, że pamięć jest wielką siłą mówił pan Edward Wojciechowski, prezes TMP odwołując się do słów napisanych przez Adama Mickiewicza ,,Jeślibym o nich zapomniał, ty Boże zapomnij o mnie”.

Na zakończenie uroczystości,  minutą ciszy uczczono pamięć wywiezionych, represjonowanych i zamordowanych w latach 1939-1956 Polaków. Hołdem pamięci, były złożone przez delegacje uczestniczące w uroczystości  kwiaty w barwach narodowych. Dla młodzieży był to żywy udział w  lekcji historii i patriotyzmu.

Danuta Droździk  


  

 

Ruszyliśmy we wrześniu – trzeba było zapakować i wysłać zebrane buty przeznaczone dla dzieci z Afryki ( ok 500 par obuwia,) część tego daru buty zimowe przekazaliśmy do Domu Małego Dziecka w Kłodzku. Kolejne przedsięwzięcie – okulary : zebraliśmy kilkadziesiąt par okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych, zostały one przesłane do punktu zbiorczego skąd zostały przekazane dla afrykańskich dzieci – tym razem Kongo. Nasze wolontariuszki kwestowały na rzecz dzieła Nowego Tysiąclecia, dziękujemy za zaangażowanie i zbiórkę pieniędzy, które zostały przekazane na stypendia dla zdolnej biednej młodzieży.

W grudniu wolontariusze sprzedawali kartki świąteczne, cegiełki na rehabilitację dzieci niepełnosrawnych z ośrodka w Nowym Sączu. Od wielu lat nasi wolontariusze wychodzą do szpitala polanickiego gdzie spotykają się z ludźmi chorymi na oddziale opieki paliatywnej, poprzez rozmowę, obecność ubogacamy się nawzajem. Wspominając - do niezapomnianych przeżyć należały spotkania z p. Marią Bielecką, ktora pracowała w RST. Także w tym roku przygotowaliśmy 270 paczek świątecznych ( upominki ) dla chorych i personelu SCM w Polanicy Zdroju, które rozdawaliśmy w dniu 7.12.2016 – to było przeżycie, jeślichcesz doświadczyć radości możesz w przyszłym roku zaangażować się tę akcję.

O jakiegoś czasu w szkole rozpoczął funkcjonowanie bank danych "mogę ci pomóc", są w nim umieszczane osoby, które chętnie pomogą w nauce, możesz się zgłosić oferując pomoc lub zgłosić swoje zapotrzebowanie. Nawiązaliśmy współpracę z świetlicą "Promyczek", działającą przy Szkole Podstawowej nr 2 w Polanicy, obejmuje ona zabawe, pomoc w lekcjach. Dla dzieci opracowałyśmy i zorganizowałyśmy konkurs plastyczny "Pomocna dłoń". Zorganizowaliśmy konkurs na opowiadanie "Pomaganie jest fajne" promujące ideę wolontariatu w szkole. Gościliśmy wolontariuszy z "Szlachetnej Paczki" - to spotkanie było ubogacające. 5 grudnia uroczyście obchodziliśmy Światowy Dzień Wolontariatu, radosne pisanie przepisu na wolontariusza pobudziło naszą twórczość i empatię.

Nasz wolontariat jest, z uwagi na specyfikę szkoły i dojazdy, często akcyjny, ale są wśród nas osoby które znalazły miejsce by pomagać dzielić się czasem z dziećmi z domu małego dziecka w Kłodzku.

Dziękuję wszystkim wolontariuszom RST za zaangażowanie i poświęcony czas dla innych ...

Staramy się wcielać w życie myśl św Matki Teresy "Nie możemy robić rzeczy wielkich, ale możemy robić rzeczy małe z wielka miłością."

opiekun wolontariatu RST – s. Małgorzata Bilińska OSU


  

Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że wielu naszych nauczycieli obserwuje jak zmienia się świat i modyfikuje proces nauczania dostosowując go do różnorodnych potrzeb naszych uczniów.

W tym roku szkolnym nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego kontynuowali 7 edycję programu INSTALING.PL - systemu nauki słownictwa w domu, wśród wszystkich uczniów naszej Szkoły.

Przyswajanie słownictwa jest podstawowym elementem nauki każdego języka obcego. Dla wielu uczniów jest

to najtrudniejszy element nauki, najżmudniejszy i wymagający najwięcej czasu. Wielogodzinna nauka, nawet jeśli występują w niej przerwy, nie sprzyja osiąganiu dobrych wyników. A tymczasem właśnie tak uczy się zdecydowana większość uczniów, zakuwając cały wieczór poprzedzający lekcję czy sprawdzian. W efekcie większość świeżo wyuczonych słówek jest zapominana już kolejnego dnia.

Autorzy tego programu stwierdzili, że gdybyśmy poświecili na naukę do 15 minut codziennie, osiągnęlibyśmy świetne wyniki. Przez 15 minut każdy bez problemu opanuje przynajmniej 3 słowa. Potem wystarczy je tylko powtórzyć co kilka dni. 3 nowe słowa na dzień to 90 słów w miesiącu. I ponad 1000 słówek w ciągu roku!

LSZ logo cien

Realizujemy projekt „Animacja czasu wolnego - wsparcie uczniów RST ..."
 

 
 
JSN Vintage template designed by JoomlaShine.com