Wiadomości

ZMIANA KONTA BANKOWEGO

Regionalna Szkoła Turystyczna w Polanicy-Zdroju informuje, iż od dnia 08.09.2017 nastąpi zmiana konta bankowego.

Opłaty za: wyżywienie i internat, duplikaty świadectw, legitymacji itp. Uczniów, należy uiszczać na konto bankowe:

Numer konta 46 1560 0013 2005 5830 0000 0002

w Banku: Getin Noble Bank SA


 

Dnia 25 maja 2017 roku odbyła się szkolna wycieczka do pięknej , pełnej zabytków Pragi – stolicy Republiki Czeskiej. Pomysłodawcami i organizatorami wycieczki były Panie Joanna Matusiak i Danuta Droździk. Podczas wyjazdu towarzyszyli nam również studenci z Hiszpanii.  

Pierwszym etapem były Hradczany, gdzie mogliśmy zobaczyć uroczystą zmianę warty przed bramą, która wiodła do Zamku Praskiego. Mijaliśmy przepiękny Pałac Schwarzenbergów, którego renesansowy wystrój wzbudza powszechny zachwyt i przeszliśmy się Złotą Uliczką. Następnie zeszliśmy na Malą Stranę, gdzie zobaczyliśmy jeden z najpiękniejszych ogrodów pałacowych. Kolejnym etapem było przejście przez Most Karola  w kierunku Starego Miasta, gdzie zobaczyliśmy zegar astronomiczny Orloj. Wolny czas wykorzystaliśmy na drobne zakupy, ciepły posiłek i przejażdżkę metrem. Atmosfera miasta oraz różne magiczne miejsca sprawiły, że chwile spędzone w tym mieście zostaną w naszej pamięci przez długi czas.

Julia Gardel – tekst i  Monika Szot – zdjęcia

Więcej zdjęć z wycieczki w galerii -->


 

Nauczyciele Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy-Zdroju: Teresa Nowicka – opiekun praktyk zawodowych oraz Barbara Szeliga – opiekun staży zagranicznych odwiedziły Islandzkie hotele i restauracje, w których odbywają  płatne staże uczniowie i absolwenci szkoły. Nauczycielki zostały zaproszone przez grupę pięciu hotelarzy i restauratorów, z którymi Regionalna Szkoła Turystyczna współpracuje od ponad 10 lat. W 2016 roku pracodawcy największego hotelu w rejonie Hófn (gdzie pracuje 13 naszych uczniów i absolwentów) gościli w Regionalnej Szkole Turystycznej i otrzymali honorowy tytuł „Przyjaciel Szkoły”. Podczas wizyty w jednym z największych hoteli w okolicy Reykjaviku nauczycielki wręczyły kolejny taki  certyfikat właścicielom tego obiektu. Obecnie odbywa w nim staż 11 naszych uczniów i absolwentów.

We wszystkich odwiedzanych hotelach i restauracjach szefami kuchni są uczniowie lub absolwenci RST a niektórzy z nich sprawują funkcję asystentów managerów Islandzkich.

Właściciele obiektów są bardzo zadowoleni z pracy i postawy naszych uczniów. Uczniowie natomiast doskonalą swoje umiejętności zawodowe, język angielski oraz umiejętności współpracy w grupie. RST bada losy absolwentów szkoły i dzięki temu wiemy że po odbyciu staży absolwenci wracają do Polski i wykorzystują swoje doświadczenie w obiektach hotelarsko-gastronomicznych Ziemi Kłodzkiej. Wielu z nich otworzyło swoje pensjonaty lub restauracje lub zajmują kierownicze stanowiska w renomowanych hotelach i restauracjach.

Barbara Szeliga mogła również obserwować postępy uczniów w komunikacji językiem angielskim. Uczniowie nie boją się mówić i swobodnie posługują się językiem angielskim w obsłudze klientów z całego świata oraz z pracodawcami.

Regionalna Szkoła Turystyczna w Polanicy-Zdroju jako jedyna w regionie realizuje staże zagraniczne w wielu krajach Europy: Grecji, Francji, Hiszpanii, Turcji i Islandii. Jesteśmy pewni, że takie kształcenie praktyczne uczniów ułatwia im znalezienie pracy w Polsce a jednocześnie poszerza ich horyzonty kulturowe.


 

20 kwietnia 2017 roku w Archiwum Państwowym we Wrocławiu Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim odbyła się gala finałowa II edycji regionalnego konkursu edukacyjnego „Z rodzinnego archiwum”. Laureatów wyłoniono spośród autorów prac ze szkół z terenu powiatów: kłodzkiego, wałbrzyskiego, świdnickiego, a także z Wałbrzycha i Świdnicy. Patronat honorowy nad konkursem objęli Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych oraz Dolnośląski Kurator Oświaty. Jury przyznało nagrodę dla uczennicy naszej szkoły Nicole Musiał za zajęcie II miejsca w kategorii szkoły ponadgimnazjalne. Uczennica pod kierunkiem nauczyciela historii przygotowała pracę dokumentującą genealogię swojej rodziny pt. "Moje korzenie". Mam nadzieje, że w ten sposób ocaliła od zapomnienia wiedzę o najstarszych nestorach swojej rodziny.

Galę wręczenia nagród poprzedziły warsztaty archiwalne zorganizowane przez pracowników wrocławskiego i kamienieckiego archiwum oraz przedstawicieli Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego. Nicole  wzięła udział w lekcji archiwalnej oraz zajęciach edukacyjnych dotyczących badań genealogicznych, a także zwiedziła magazyny Archiwum. Z warsztatów wyniosła dodatkową wiedzę, którą na pewno wykorzysta w poszukiwaniu informacji o potomkach rodu.

 

Danuta Droździk


  

JSN Vintage template designed by JoomlaShine.com