Wiadomości

Serdecznie Witam Panią Dyrektor!!!

     Korzystając z okazji, że zbliża się zakończenie roku szkolnego oraz przyszłe rekrutacje gimnazjalistów do szkół średnich. Postanowilam do Pani napisać. 

    Nie spodziewałam się,że moja poprzednia wiadomość pojawi się na stronie internetowej RST. Chyba to zdarzenie dało mi świadomość, że należy dzielić się z innymi swoimi małymi i dużymi osiągnięciami:). Przede wszystkim, aby ich zachęcić, pokazać, że można, wytyczając sobie własne cele.

     Uważam, że życie jest naprawdę zaskakujące. Pamięta Pani jak 3 lata temu pragnęłam odbyć 5-miesięczny staż w 5* hotelu Royal w Evian, z którym niegdyś szkoła miała kontakt i w owym czasie nie było to możliwe. Chyba do tej pory chęć ta nie dała mi spokoju, gdyż w marcu miałam rozmowę kwalifikacyjną o pracę właśnie w tym hotelu na stanowisko Chef de rang. Dziwnym zbiegiem okoliczności miałam okazje poznać Pana Dominic'a Legnie Dyrektora Generalnego Restauracji w hotelach Royal Evian, Ermitage, Casino grupy RESORT i DANON we Francji. 
Po skończeniu sezonu zimowego w Courchevel, dokładnie od końca kwietnia mogłam zacząć tam spokojnie pracę. Czy to nie jest zaskakujące przecież 3 lata temu marzyłam tylko o stażu? Myślę, że cierpliwość oraz zawzięcie przynoszą rezultaty:). 

     Ale w ostatniej chwili podjęłam całkiem inną decyzję, zaryzykowałam i postanowiłam poszukać mojego szczęścia na Południu Francji. Myślę, że marzenia rosną razem z nami. Wiem, że pragnienie sprzed 4 lat nie usatysfakcjonowałoby mnie teraz... 

tort urodzinowy_14 Akademia kelnerska_2 tort urodzinowy_15 Akademia kelnerska_1

     Złożyłam swoje CV do 5* hotelu La Pinede, znanym przez chyba wszystkich na całym świecie, mieście SAINT TROPEZ,  któremu Brigitte Bardot pomogła stać się miasteczkiem fashion i glamour, to zabawne nosi takie same imię jak ja :D. Oraz słynna La Tarte Tropezienne, konsumowana pod dzień dzisiejszy, wymyślona 60 lat temu przez Alexandre Micka, który miał pochodzenie polskie.  

       Tydzień później zostałam przyjęta do pracy jako Chef de Rang room service:)... Doświadczenie to jest naprawdę bardzo interesujące dla mnie. Dodatkowo 2 dni w tygodniu zastępuję Maitre d'hotel room service, co pozwala mi się rozwijać. A to wszystko w wieku niespełna 21 lat. Na pewno zajęłoby mi to więcej czasu jeżeli nie wybrałabym Regionalnej Szkoły Turystycznej, a może nigdy nie miałabym okazji tego przeżyć i pracować w najwyższej gamie hotelarstwa zagranicą?  

      Muszę jeszcze dodać, że hotel ten posiada restaurację, która nosi nazwę LA VAGUE  D'OR, (czyli FALA ZŁOTA) posiadającą DEUX ETOILES MICHELIN. Jest to ogromny zaszczyt dla mnie pracować z szefem kuchni - Arnaud Donckele, pełnym pasji, talentu, wyrażającym poprzez swoje potrawy sztukę. 

Podaje stronę internetową hotelu, na której można obejrzeć krótko-metrażowy film.

http://www.residencepinede.fr/ 


Serdecznie pozdrawiam całą Dyrekcję Szkoły.

Drodzy uczniowie, Dear students, Αγαπητοί φοιτητές, Kæru nemendur

Sezon staży zagranicznych w krajach anglojęzycznych właśnie się rozpoczął.

Chciałam wam powiedzieć że w tym roku chętnych do skorzystania z tej pożytecznej formy nauki zawodu i języka było ponad 50 uczniów. Część osób sama zrezygnowała jeszcze przed otrzymaniem ofert natomiast reszta, po otrzymaniu pozytywnej opinii nauczycieli,w ilości 47 osób wyjechała do dwóch krajów: 25 osób odbywa 3,4-o miesięczne staże w hotelach na Krecie, Rodos i wyspie Kos, 22 osoby są w hotelach w Islandii. W niedzielę 24 czerwca ostatni stażyści ruszają do Islandii i na Kretę .

tort urodzinowy_8 tort urodzinowy_9 tort urodzinowy_11 tort urodzinowy_12

Jak do tej pory hotele: Oceanic Beach na wyspie Kos, Village Heights oraz Mareblue Village na Krecie, Restauracja Humarhofnin w Islandii bardzo chwalą naszych stażystów za świetne przygotowanie zawodowe oraz operatywność w posługiwaniu sie językiem angielskim. Niektórzy uczniowie już awansowali na bardziej samodzielne stanowiska. Jak narazie szczególne gratulacje dla naszego ucznia, który swoją postawą przekonał do siebie bardzo wymagający hotel Kalimera Kriti Robinson na Krecie, obsługujący głównie turystów niemieckich. Pozostałe hotele potrzebują jeszcze czasu aby wyrobić sobie zdanie o naszych uczniach ale jestem pewna że również będą zadowoleni. Wyzwaniem dla niektórych naszych uczniów jest pranie w rękach swoich ciuchów,  ograniczony dostep do internetu czy stres związany z komunikacją w języku angielskim. Mam nadzieję że tylko takie kłopoty napotkacie w swoim dorosłym życiu. Chciałabym, żebyście jak najwięcej skorzystali z wartości dodanych wyjazdów zagranicznych tj. otwierali się na nową kulturę, inną kuchnię, inne języki, ale jednocześnie pamiętali że reprezentujecie naszą szkołę, region i kraj oraz pozostawili po sobie dobre wrażenie

Miłego pobytu, Enjoy your stay, Απολαύστε τη διαμονή σας, Njóttu dvalarinnar

życzy Dyrektor i wszyscy nauczyciele.

 

W dniu 4 czerwca 2012 r. gościliśmy w naszej szkole delegację z Anglii. To już trzecia wizyta zaprzyjaźnionych z nami londyńczyków: Glorii, Hazel, Lorny i Ritchiego.

Nasi goście, wspólnie z nauczycielką angielskiego Panią Barbarą Szeligą, przeprowadzili z uczniami klas trzecich technikum hotelarskiego cykl treningów symulacyjnych. Uczniowie mieli okazję obejrzeć scenki nieprofesjonalnej a następnie profesjonalnej obsługi gościa hotelowego na recepcji. Mogli posłuchać żywego języka i spróbować nawiązać rozmowę z 'native speakerami'.

Polski drób na polskim stole_3 Polski drób na polskim stole_5 Bitwanadrobiowesmaki_3

Następnie uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy by pod opieką Anglików spróbować swoich sił w grach symulacyjnych:

  • w restauracji - opisywanie potraw i obsługa kelnerska,
  • w części kuchennej - układanie przepisu na sałatkę polską w języku angielskim,
  • w części hotelowej - zabawa w rozmowę z gościem (pytania i odpowiedzi).

Najweselej było podczas ostatniej zabawy symulacyjnej na temat udzielania informacji o atrakcjach turystycznych Ziemi Kłodzkiej - nasi goście również musieli nauczyć się kilku słów o naszym regionie.

Mamy nadzieję że tradycja spotykania się z naszymi gośćmi z Anglii będzie kontynuowana i przyniesie pożytek obydwu stronom.

Podsumowanie semestru TŻiUG _13Tegoroczne kłodzkie uroczystości obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja zgromadziły licznych przedstawicieli szkół regionu, władz i stowarzyszeń kombatanckich oraz służb mundurowych i harcerstwa, a także mieszkańców miasta i okolic. Obchody rozpoczęły się o godz. 9.00, uroczystą Mszą Św. w kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej. Na Mszy Św., koncelebrowanej przez księży z kłodzkich parafii, byli obecni liczni mieszkańcy Kłodzka i okolic, a także szesnaście pocztów sztandarowych, wśród nich poczet Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy Zdrój, reprezentowanej przez uczniów klas: I A TH i II TG : Agnieszkę Krauze, Klaudię Józefczyk oraz Aleksandra Stasinkiewicza, pod opieką nauczyciela Pana Zbigniewa Dziewieckiego. Poczty sztandarowe wystawiły także m.in. Powiatowa Komenda Policji w Kłodzku, Związek Sybiraków, kłodzkie harcerstwo oraz szkoły podstawowe. W świątecznym kazaniu proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Różańcowej, o. Mirosław podkreślił znaczenie Konstytucji 3 maja dla naszej tożsamości oraz zaznaczył, iż powinniśmy z tej tożsamości być dumni, tym bardziej że majowa Konstytucja była pierwszą ustawą zasadniczą w Europie, a drugą na świecie.

Podsumowanie semestru TŻiUG _14 Podsumowanie semestru TŻiUG _15 Polski drób na polskim stole_1

Po uroczystej Mszy Św. nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych pod pomnik Żołnierza Polskiego w kłodzkim Parku Sybiraków, gdzie odbyły się miejskie uroczystości obchodów Święta. Zgromadzeni tutaj mieszkańcy Kłodzka oraz turyści mieli okazję wysłuchać różnych przemówień. W tej części uroczystości nauczycielka naszej Szkoły przypomniała o realizowaniu idei 3-Majowej Konstytucji przez następne pokolenia Polaków, wspominając o niezwykłym Zjeździe Związku Polaków w Niemczech. Wydarzenie to miało miejsce 6 marca 1938 roku w Berlinie, gdzie w samym sercu faszystowskiego żywiołu spotkało się pięć tysięcy delegatów wszystkich Polaków mieszkających w Niemczech. Wykazując się niezwykłą odwagą przyjęto wówczas Pięć Prawd, którymi zawsze winni kierować się Polacy, a mianowicie:

Prawda Pierwsza: Jesteśmy Polakami

Prawda Druga: Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci

Prawda Trzecia: Polak Polakowi bratem

Prawda Czwarta: Polak Narodowi każdego dnia służy

Prawda Piąta: Polska Matką naszą, o Matce nie wolno mówić źle .

Ta część wystąpienia naszej koleżanki została zamieszczona przez Telewizję Sudecką w relacji internetowej z obchodów trzeciomajowych z Kłodzka .

Następnie pod pomnikiem zostały złożone wieńce. Tym akcentem zakończono uroczystości.

                                                                                       Zbigniew Dziewiecki

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com