Wiadomości

Komunikaty Zespołu Projektu Joomla!

W ramach wycieczki edukacyjnej delegacje z poszczególnych klas Regionalnej Szkoły Turystycznej miały okazję wraz z p. Joanną Matusiak i p. Danutą Droździk odwiedzić wrocławskie miejsca kulturowe.


Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image.

Celem naszej wycieczki było zwiedzenie Panoramy Racławickiej, gdzie uczniowie pod wielkim wrażeniem podziwiali niesamowite dzieło Styki i Kossaka przedstawiające Bitwę pod Racławicami. Wszyscy w milczeniu przysłuchiwali się odtwarzanemu na słuchawkach przebiegowi bitwy, dzięki czemu mogli poczuć się jakby byli w centrum wydarzeń.

Następnym punktem naszej wycieczki było przejście pod pomnik poświęcony Ofiarom Zbrodni Katyńskiej, gdzie uczniowie w zadumie oddali hołd poległym.


Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image.

Nieopodal Panoramy mieści się również Muzeum Narodowe, którego nie mogliśmy pominąć. Naszym oczom ukazała się imponująca wystawa sztuki współczesnej oraz sztuki Śląska na przełomie XVI - XIX w. Obrazy, figury i rzeźby zachwyciły uczniów, a niektóre z nich przyprawiły nawet o dreszcze, w szczególności prace Magdaleny Abakanowicz.

Zakończenie wycieczki uczciliśmy ciepłym posiłkiem i chwilą czasu wolnego w Galerii Handlowej, skąd szczęśliwie wróciliśmy do domów pełni wrażeń, dzieląc się  ze sobą swoimi emocjami.

Daria Przybycień - uczennica klasy I TOT

Mieliśmy zaszczyt poznać Leszka Kopcia autora i wykonawcę piosenek, dziennikarza radiowego, laureata wielu przeglądów i festiwali piosenki turystycznej i studenckiej, m.in. YAPA`90 (Grand Prix), Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie, Bazuna.

Leszek Kopeć jest współpracownikiem Radia Wrocław i Polskiego Radia Opole. Od 1989 roku prowadzi w Radiu Wrocław audycję "Muzyczna cyganeria", poświęconej głównie piosence autorskiej, piosence poetyckiej oraz piosence turystycznej. Regularnie pojawiają się w niej "Morskie opowieści" poświęcone piosence morskiej. Muzyczna cyganeria według autora jest "to wędrówka i poszukiwanie, oraz sztuka słuchania innych i samego siebie." Na jego pierwszej kasecie, zatytułowanej "Dla ciebie" znajdują się piosenki zarejestrowane podczas festiwalu Yapa w 1991 roku. Duży wybór jego piosenek znajduje się także na jego płycie CD pt. "Turystycznie" z 2007 roku.

Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image.

Jednak spotkanie z panem Leszkiem nie miało na celu tylko przedstawienie jego twórczości i osiągnięć zawodowych. W zamyśle tego spotkania było uwrażliwienie uczniów RST na potrzeby osób niepełnosprawnych i łamanie stereotypów dotyczących niepełnosprawności.

Przyznam się, że i mi przydała się ta lekcja. Gdyby ktoś, przed spotkaniem z Leszkiem, zapytał mnie jak wyobrażam sobie osobę niewidomą, pewnie pomyślałbym w pierwszej chwili o starszym panu w ciemnych okularach stukającym w chodnik białą laską albo o mężczyźnie w podartym płaszczu siedzącym w przejściu na ulicy Świdnickiej zbierającym datki do pudełka ustawionego na chodniku. Dziś już wiem, jak taki uproszczony i schematyczny obraz może być krzywdzący dla osób, które dotknięte niepełnosprawnością nie myślą o sobie, że są niepełnosprawne i wbrew otoczeniu nie zachowują się tak jak to wynikałoby z powszechnie obowiązującego stereotypu.

Kochani   Dyrektorzy, Nauczyciele, Uczniowie i Rodzice Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II !

Zwracamy się do Was z ogromną, gorącą prośbą. Jesteśmy malutką szkołą  w województwie małopolskim, gmina  Czarny Dunajec. Otóż, błagamy Was o pomoc finansową na leczenie absolwenta naszej szkoły. Jest to również młodszy brat pracownika naszej placówki oraz aktywny lektor tutejszej parafii.

Maciej Kusper mieszka w Podszklu. Ma 22 lata i jest studentem drugiego roku Elektroniki i Telekomunikacji na wydziale Informatyki Elektroniki  i Telekomunikacji na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jego życie było całkiem zwyczajne i raczej szczęśliwe. Ma wspaniałą rodzinę, a zwłaszcza ojca (matka zmarła mu 10 lat temu  na nowotwora), cudowną dziewczynę  oraz  przyjaciół. Zawsze starał się prowadzić zdrowy i aktywny tryb życia: biegał, jeździł na snowboardzie, pływał i chodził po górach, jak prawdziwy góral.

Od grudnia 2012 roku zmieniło się wiele. Całe jego życie uległo przewartościowaniu. Zachorował na chorobę Hodgkina (stwardnienie guzkowe). Od tej pory przeszedł przez dwa cykle leczenia trwające ok 14 miesięcy, w tym autologiczny przeszczep szpiku wsparty wysokodawkowaną chemioterapią.

A ponad to:
- 4 cykle chemioterapii escBEACOPP
- 4 cykle chemioterapii ABVD
- 1 cykl chemioterapii mobilizującej ESHAP
- 2 cykle chemioterapii Gemcytabina,
- 1 cykl chemioterapii Gemcytabina + Bendamustyna.

Leczenie okazało się nieskuteczne (mimo iż mówi się o 90% wyleczalności po pierwszym cyklu leczenia). W tym momencie jedynym ratunkiem dla niego jest podanie leku Brentuximab (Adcertis), który w Polsce nie jest niestety refundowany. Terapia tym lekiem kosztuje ok. 300 – 400 tys. zł. My, jego przyjaciele i  rodzina, nie jesteśmy  w stanie sfinansować całego leczenia. Terapia lekiem Brentuximab (Adcetris) ma doprowadzić do stanu remisji, aby umożliwić przeszczep szpiku kostnego, którego dawcami mają być jego bracia. Jest podopiecznym Fundacji Urszuli Smok „Podaruj Życie”, ale droga do zdobycia takiej kwoty bardzo, bardzo się wydłuża, a zegar życia przyspiesza.

Sorry, you have not enough rights to view this image.Od rana uśmiecham się, gdy tylko pomyślę, że dziś spotkam swoich uczniów – już absolwentów, którzy przyjdą do szkoły, by jeszcze raz pokazać się nam nauczycielom. Patrzymy na nich, jak na dostojne kwiaty kasztanowca obwieszczające wszystkim, że oto nadszedł dzień egzaminu.

W tym dniu nie myślimy o trudnym zadaniu, jakie stoi przed nimi. Nie myślimy o języku polskim, matematyce, języku obcym, czy innych przedmiotach, z którymi muszą się zmierzyć. Myślimy o drodze, którą przebyliśmy razem. O pierwszych spotkaniach przed czterema laty, o wspólnych zajęciach i o uśmiechach wymienianych w przelotnych spotkaniach na korytarzach szkoły. Myślimy też o przyszłości. Kim będą? Jak potoczą się ich losy? Kiedy ponownie się spotkamy?

Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image.

Absolwenci ‘2014 są dla mnie szczególnie ważni !

Przed czterema laty wspólnie rozpoczynaliśmy przygodę z Regionalną Szkołą Turystyczną, oni jako kandydaci i przyszli uczniowie, ja jako pracownik administracji i późniejszy ich nauczyciel. Zajęcia z informatyki, „Przedsiębiorstwo Symulacyjne”, „Zajęci Dodatkowe”, „Lekcje Demonstracyjne”, „Mobilny Instytut Kompetencji”, wspólne wyjazdy na „Koła Naukowe” i na koniec „Wakacyjny Obóz Naukowy” realizowany w ramach projektu „Szkoła Kluczowych Kompetencji”. To wszystko tworzy moją szczególną sympatię do tegorocznych Maturzystów.

Gdy zastanawiam się nad tym, co czeka moich uczniów w niedalekiej przyszłości, przychodzi mi na myśl Felix Baumgartner i jego skok z kosmosu zorganizowany przez firmę, która, nota bene, wspierała również nasze wspólne przedsięwzięcia.

Czas beztroski i unoszenia się w chmurach kończy się bezpowrotnie. Już wkrótce nasi uczniowie muszą bezpiecznie wrócić na ziemię, a nam nauczycielom zostaje tylko obserwować ich skok w przyszłość.



JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com