Nie samą szkołą uczeń żyje, czyli zainteresowania i pasje uczniów technikum hotelarskiego.
Od dnia dzisiejszego rozpoczynamy cykl artykułów związanych z zainteresowaniami i pasjami uczniów technikum hotelarskiego w Regionalnej Szkole Turystycznej. Dziś prezentujemy artykuł Agaty Makuchowskiej, uczennicy I klasy TH, która ma nietypową pasję a mianowicie SKOKI ZE SPADOCHRONEM.
Zapraszamy.
Skokami spadochronowymi zainteresowałam się kilka lat temu, gdzieś to po prostu zobaczyłam i stwierdziłam, że chcę to zrobić. W roku 2016 wykonałam swój pierwszy skok w tandemie (z instruktorem) z wysokości 4000m. Spodobało mi się i postanowiłam to kontynuować. Po wejściu do samolotu tak naprawdę nie ma już odwrotu, wznosimy się w górę ok. 15min po czym otwierają się drzwi, adrenalina wzrasta i wyskakujemy. Przez 1min spadamy z prędkością ok. 200 km/h następnie otwiera się czasza i swobodnie opadamy sterując spadochronem, można się też pobawić i z pomocą instruktora zrobić kilka trików.
W dniach 08-09 czerwca 2018 roku w Hotelu Stok**** w Wiśle odbyła się IV OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA HOTELARSKO-GASTRONOMICZNO-TURYSTYCZNA „Doskonalenie umiejętności z zakresu przygotowania uczniów do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodach: technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik kelner”. Wzięli w niej udział nauczyciele przedmiotów turystycznych naszej szkoły: Pani Edyta Zarzycka-Kościesza i Pani Magdalena Strychaniecka. Celem konferencji zorganizowanej przez Zespół Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich im. Wł. Reymonta w Wiśle było doskonalenie się poprzez:
-udział w warsztatach z zakresu tematyki przygotowującej do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie,
-wymianę doświadczeń w zakresie przygotowania uczniów do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie,
-wzbogacenie warsztatu pracy nauczyciela,
-integrację nauczycieli szkół zawodowych.
W czasie trwania konferencji nauczyciele szkół turystycznych mieli możliwość spotkania z przedstawicielem biura podróży Rainbow oraz nawiązania współpracy w ramach szkół partnerskich. Prezentację szkół patronackich Rainbow przedstawiła Pani Edyta Zarzycka-Kościesza, wskazując na niezwykłe korzyści wynikające z Patronatu Rainbow. Prezentując sieć szkół patronackich oraz szanse dla tych szkół, które w przyszłości mogłyby do niej dołączyć, podkreśliła, że Regionalna Szkoła Turystyczna, jest pierwszą ponadgimnazjalną szkołą w Polsce, której patronem kształcenia zawodowego jest Biuro Podróży Rainbow.
Od grudnia 2016 roku Biuro Podróży Rainbow - patron kształcenia zawodowego w zawodzie Technik Obsługi Turystycznej realizuje na terenie naszej szkoły projekt "Animacja czasu wolnego - wsparcie uczniów regionalnej Szkoły Turystycznej w kierunkach zgodnych z potrzebami pracodawców" współfinansowany ze środków europejskich. W ramach projektu wszyscy biorący w nim udział uczniowie uczestniczyli w szkoleniu z zakresu animacji czasu wolnego w dwóch polanickich hotelach Polanica Resort & Spa i Medical Sensus Spa. Pod okiem trenerów Rainbow uczniowie przygotowali i przeprowadzili animacje dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Żołnierzy z Monte Cassino oraz dla dorosłych ? (klasy IITOT- pierwszej klasy patronackiej).
Zdjęcia autorstwa Mikołaja Misiewicza - trenera Rainbow.
Krakowski finał ,,Kamieni Pamięci” z udziałem uczniów naszej szkoły.
24 maja 2018 roku w Krakowie odbył się finał IX edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego ,,Kamienie Pamięci. Nieznany bohater Niepodległości”. Jako szkoła wzięliśmy udział w tym przedsięwzięciu po raz pierwszy. Drużyna, reprezentowana przez Sebastiana, Zuzannę, Julkę i Karinę, miała za zadanie odnalezienie w środowisku lokalnym osobę, która przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości w latach 1914-1918. Uczniowie pod kierunkiem p. Danuty Droździk w okresie od stycznia do maja br. realizowali projekt o Stanisławie Kozickim.
Stanisław Kozicki był wybitnym politykiem narodowym, dyplomatą, dziennikarzem, publicystą, historykiem i gorliwym patriotą okresu międzywojennego. Należał do grona współpracowników Romana Dmowskiego. Był sekretarzem generalnym delegacji polskiej podczas obrad konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku, której efektem końcowym było podpisanie traktatu wersalskiego. Po II wojnie światowej wycofał się z życia politycznego i w latach 1947-1958, czyli aż do śmierci, mieszkał w Polanicy-Zdroju, która była dla niego azylem spokoju.
Podczas gali finałowej uczniowie odebrali statuetkę w postaci Kamienia Pamięci jako symbolu upamiętnienia Stanisława Kozickiego w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wcześniej, zespoły biorące udział w projekcie, zaprezentowały efekt swych historycznych poszukiwań lokalnych bohaterów i podzieliły się ze wszystkimi spostrzeżeniami związanymi z udziałem w projekcie.
Gali finałowej towarzyszyła prezentacja wystawy „Ojcowie Niepodległości” oraz liczne niespodzianki. Wartością dodaną udziału w projekcie ogólnopolskim, który odbył się w mateczniku polskiej niepodległości, było zwiedzanie Krakowa szlakiem historii. Niestety czas nie był naszym sprzymierzeńcem. Mimo tego miasto urzekło nas swoim pięknem, ale przede wszystkim historią takich miejsc jak Wawel, Barbakan, Kościół Mariacki, Sukiennice… W Muzeum Armii Krajowej obejrzeliśmy wystawę ,,Piękna Niepodległa” a przechodząc ulicą Floriańską, wstąpiliśmy do domu po numerem 41, domu Jan Matejki, który pełni obecnie funkcję muzeum. To tylko część atrakcji, które w ciągu dwudniowego pobytu w królewskim mieście udało nam się zobaczyć, przeżyć, nauczyć. Z pewnością wrócimy jeszcze do Krakowa.
Sprawozdanie z rekrutacji uczniów do trzeciej grupy praktyk w Irlandii w ramach Projektu Erasmus+
"Praktyczne kształcenie mistrzów na turystycznym rynku pracy"
W dniu 29.05.2018 komisja rekrutacyjna w składzie:
Beata Dreszer – przewodnicząca
Agnieszka Chwiłka
Magdalena Strychaniecka
Magdalena Kuncewicz / Katarzyna Zachara
Benedykt Czarkowski – jako obserwator oraz
Barbara Szeliga – jako obserwator
przeprowadziła trzeci etap rekrutacji chętnych do wyjazdu na 4 tygodniowe praktyki uczniów Regionalnej Szkoły Turystycznej do Youghal w Irlandii.
Do rekrutacji przystąpiło 24 uczniów z klas 2-3, ze wszystkich kierunków kształcenia, z których do wyjazdu zagranicznego zostało wybranych 19 osób.
Czytaj więcej: Sprawozdanie z rekrutacji do trzeciej edycji praktyk w Irlandii w projekcie Erasmus+
Realizowana jest kolejna edycja projektu edukacyjnego ZUS, którego adresatem są szkoły ponadgimnazjalne i ich uczniowie. „Lekcje z ZUS” to projekt autorski ZUS, który zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. Dziś, niestety, niewielu młodych Polaków zdaje sobie sprawę z tego, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja o wykluczeniu się z tych ubezpieczeń. „Lekcje z ZUS” mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom. Jaki wpływ ubezpieczenia mają na nasze życie, dlaczego niektóre z ubezpieczeń są obowiązkowe, jak zarejestrować firmę w ZUS, czym są ubezpieczenia dobrowolne, jakie są zasady rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne i czym jest e-ZUS dla przedsiębiorczych – te praktyczne narzędzia dla osób podejmujących własną działalność uczniowie klas II-ich w Regionalnej Szkole Turystycznej, Technikum im. Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju poznali na „Lekcji z ZUS”, przeprowadzonej przez Kierownik Obsługi Klienta Oddziału ZUS w Kłodzku - Panią Katarzynę Kapinos-Kiertucką. Pani Kierownik przekazała uczniom ogromną wiedzę praktyczną, publikacje z zakresu rejestracji firmy w ZUS oraz materiały dotyczące rejestracji firmy w ZUS, wysokości składek, zasad naliczania emerytur, które mają zabezpieczyć byt na starość tym osobom, które ze względu na wiek nie mogą już pracować i innych zagadnień związanych z ZUS.
Źródło: http://www.zus.pl/LekcjezZus/Materialy.aspx?id=3, Multimedia: Prezentacja: Emerytury i system ubezpieczeń
Dwudziestego trzeciego maja 2018 roku naszą szkołę odwiedził pasjonat hotelarstwa, praktyk, dyrektor hotelu, szkoleniowiec, wykładowca akademicki w Szkole Głównej Turystyki i Rekreacji Vistula w Warszawie oraz właściciel firmy doradczej "Latek Hotel" - pan Adam Latek. Uczniowie wysłuchali prelekcji pana Adama zatytułowanej "Zawód hotelarza - zawodem przyszłości".
Czytaj więcej: "Zawód hotelarza - zawodem przyszłości" - prelekcja Adama Latek w RST