Sprawozdanie z rekrutacji uczniów do drugiej grupy praktyk w Irlandii w ramach Projektu Erasmus+
"Praktyczne kształcenie mistrzów na turystycznym rynku pracy"
W dniu 04.01.2018 r., w szkole, o godz.14.00, komisja rekrutacyjna w składzie:
Beata Dreszer – przewodnicząca
Agnieszka Chwiłka
Teresa Nowicka
Anna Mikołajec
Benedykt Czarkowski – jako obserwator oraz Barbara Szeliga – jako obserwator
przeprowadziła rozmowy kwalifikacyjne z uczniami, którzy przeszli II etap rekrutacji i wyłoniła grupę 20 uczniów z klas 1-3 do wyjazdu do Irlandii w II edycji.
"Warszaty kulinarne z Robertem Sową."
Telewizja Kłodzka
Dnia 7.12.2017r. odbyła się wycieczka zawodoznawcza klas II TOT i ITG do Hotelu Zieleniec***. Głównym celem wyjazdu było przygotowanie animatorów do doskonalenia zawodowego, które rozpocznie się już niebawem (od 22 grudnia do końca lutego).
Umożliwiono nam zapoznanie się z obiektem, zostaliśmy oprowadzeni przez Dyrektora Zarządzającego - Pana Krzysztofa Grzelczaka. Oprócz sali zabaw, w której będziemy pracować, zobaczyliśmy także salę z obrazami 3D, przykładowe pokoje hotelowe, narciarnię a także SPA oraz kręgielnię, do których darmowy dostęp będą mieli najlepsi i najbardziej zaangażowani praktykanci. Prawdziwą gratką dla gastronomów było spotkanie z szefem kuchni, który opowiedział im po krótce jak wygląda praca w takim hotelu. Był to bardzo przyjemny wyjazd, który naładował nas pozytywną energią, a na dodatek w drodze mogliśmy podziwiać przepiękne widoki. Już nie możemy się doczekać aż zaczniemy tam praktyki!
Dominika Wilczkiewicz II TOT
Uczniowie klasy pierwszej technikum obsługi turystycznej o specjalności animator czasu wolnego trafnie wybrali zawód. Z ogromną pasją i zaangażowaniem biorą udział w imprezach organizowanych przez Teatr Zdrojowy im. M. Ćwiklińskiej w Polanicy-Zdroju.
Do tej pory pięknie zrealizowali się podczas trzech imprez.
Oto krótkie relacje i kilka fotek:
Święto Dyni w Teatrze Zdrojowym w Polanicy-Zdroju.
Dnia 31.10.2017 r. uczniowie z klasy 1 GT Regionalnej Szkoły Turystycznej brali udział w wolontariacie w Teatrze Zdrojowym w Polanicy-Zdroju z okazji Święta Dyni. Impreza rozpoczęła się około godz. 17.00. W tym właśnie czasie na scenę, przepięknie i nastrojowo udekorowaną, wkroczyły dzieci z grupy tanecznej. Przebrane w stroje zombie, superbohaterów i wampirów, w rytm utworu Michaela Jacksona „Thriller” zaczęły przerażający taniec upiorów.
Po mrożącym krew w żyłach tańcu, wszystkie dzieci miały okazję brać udział w przygotowanych przez wolontariuszy z Regionalnej Szkoły Turystycznej konkurencjach, takich jak: ,,Gorąca dynia” czy ,,Slalom dyniowy”.
Największą atrakcją było jednak wydrążanie dyń, na które dzieci czekały najbardziej. Pod opieką rodziców oraz wolontariuszy stworzyły Dynie Przerażające, Dynie Sympatyczne i Dynie Uśmiechnięte;)))
Organizatorzy zadbali również o poczęstunek, który został przygotowany przez Uczniów Regionalnej Szkoły Turystycznej pod kierunkiem Pani Agnieszki Ciuły.
Andrzejki w Teatrze Zdrojowym w Polanicy-Zdroju.
Dn. 28.11.2017r. W Teatrze Zdrojowym w Polanicy-Zdrój im. M. Ćwiklińskiej odbyły się Andrzejki organizowane dla dzieci. Cała impreza rozpoczęła się o godz. 17.00. Animatorzy z naszej szkoły zachęcali maluchy do tańca oraz różnych gier i wróżb takich jak: Serduszka z imionami, pierniczki na sznurku, taniec na gazecie, czy ustawianie butów. Po każdej zabawie dzieci mogły potańczyć do najnowszych hitów oraz poczęstować się smakołykami z bufetu. Andrzejki zakończyły się ok. godz.19.00. Na pożegnanie dzieci jak i rodzice otrzymali cukierki z wróżbą.
Warsztaty artystyczne – rękodzieło świąteczne 09.12.2017
W sobotnie popołudnie animatorzy z naszej szkoły pomagali w warsztatach artystycznych organizowanych przez Teatr Zdrojowy w Polanicy-Zdroju im. M. Ćwiklińskiej. W ruch poszły farby, kleje, guziki, bibuła, wełna, cekiny, kolorowe kartki. Tak oto powstały przepiękne ozdoby świąteczne. Tej radosnej twórczości małych i dużych towarzyszył, zespół ludowy Tarnawiczanki, wprowadzając cudowny świąteczny nastrój.
W nowym mikroprojekcie partnerskim Polanicy-Zdroju i Czeskiej Skalicy pt. Dobre jedzenie i dobra muzyka – nasz wspólny język, finansowanym ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa zaplanowanych jest wiele działań. Ma on zapewnić wymianę kulturalną w Euroregionie Glacensis w obszarach: kulinariach i muzyce jazzowej. Celem współpracy transgranicznej jest ożywienie i rozwijanie tradycyjnej (kuchnia regionalna) i nowoczesnej (muzyka jazzowa) kultury na obszarze pogranicza. Muzyka i kulinaria są dziedzinami kultury, które się łatwo łączą i uzupełniają, ale niewiele jest imprez, gdzie traktowane one byłyby pełnoprawnie. Zazwyczaj wspólne działania skupione są albo głównie na muzyce, albo na jedzeniu, podczas gdy drugi składnik jest postrzegany tylko jako dodatek. Projekt skupia się na wydarzeniach na żywo, zaplanowanych tak, by być pretekstem spotkań i wymiany kontaktów, doświadczeń oraz nabycia nowych umiejętności, poznania nowych ludzi i nowych kultur. W ramach projektu zostanie także przygotowana i wydana dwujęzyczna, książka kucharska kuchni regionalnej polsko-czeskiego pogranicza, uwzględniająca współczesne trendy oraz płyta CD z muzyką jazzową, stanowiąca zapis organizowanych w ramach projektu wydarzeń muzycznych. Część książki kucharskiej przygotowywanej przez Teatr Zdrojowy – Centrum Kultury i Promocji w Polanicy-Zdroju będą stanowić potrawy goszczące na co dzień i od święta na stołach mieszkańców Polanicy-Zdroju. Przepisy trafią do książki dzięki konkursowi kulinarnemu, do udziału, w którym zapraszamy wszystkich mieszkańców Polanicy-Zdroju. By wziąć w nim udział należy przekazać minimum 3 autorskie przepisy kulinarne w jednej lub wielu kategoriach konkursowych.
Kategorie konkursowe:
– kuchnia osadników
– przepisy przywiezione przez pierwszych osadników po II wojnie światowej,
– lokalna kuchnia naturalna
– przepisy oparte na składnikach naturalnych występujących w regionie,
– kuchnia współczesna
– przepisy ukazujące przemiany w kuchni i kulinariach w XXI wieku.
źródło tekstu: www.smakipolanicy.pl
Szczegóły i regulamin konkursu znajdują się na www.smakipolanicy.pl
Uroczysta gala wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów w Szczawnie-Zdroju
W roku szkolnym 2017/2018 stypendystą prestiżowej nagrody Prezesa Rady Ministrów został Dominik Prętki - uczeń klasy III technikum żywienia i usług gastronomicznych. Uroczysta gala odbyła się w zimowej scenerii Teatru Zdrojowego im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. W uroczystości wręczania stypendiów udział wzięli : Minister Edukacji Narodowej Pani Anna Zalewska oraz Dolnośląski Kurator Oświaty Pan Roman Kowalczyk.
Galę uświetniły popisy muzyczne jednej z nagrodzonych stypendystek. Dominikowi i jego rodzicom serdecznie gratulujemy i życzymy pomyślnej realizacji kolejnych planów związanych z własnym rozwojem oraz wielu sukcesów w nauce.
Danuta Droździk