Uczeń uzyskuje wiedzę i praktyczne umiejętności dające kwalifikacje do pracy w hotelach, pensjonatach, ośrodkach wczasowych, a także przydatne w gospodarstwach agroturystycznych.
Uczniowie RST swoje umiejetności kształtują w pracowniach dydaktycznych na terenie szkoły, w hotelach, restauracjach oraz biurach turystycznych nie tylko w naszym regionie ale również w Polsce i innych krajach Europy.
Absolwent po zdaniu egzaminu zawodowego uzyskuje tytuł:
Technik Hotelarstwa
Uczeń uzyskuje wiedzę i praktyczne umiejętności dające kwalifikacje do pracy w restauracjach, kawiarniach, w kuchni, a także w różnorodnych lokalach gastronomicznych.
Uczniowie RST swoje umiejętności kształtują w pracowniach dydaktycznych na terenie szkoły, w hotelach, restauracjach oraz biurach turystycznych nie tylko w naszym regionie ale również w Polsce i innych krajach Europy.
Absolwent po zdaniu egzaminu zawodowego uzyskuje tytuł:
Technik Żywienia i Organizacji Usług Gastronomicznych.
Uczeń uzyskuje wiedzę i praktyczne umiejętności dające kwalifikacje do pracy w biurach informacji turystycznej, birach podróży, organizacji turystyki, a także pośrednictwa usług turystycznych.
Uczniowie RST swoje umiejetności kształtują w pracowniach dydaktycznych na terenie szkoły, w hotelach oraz biurach turystycznych nie tylko w naszym regionie ale również w Polsce i innych krajach Europy.
Absolwent po zdaniu egzaminu zawodowego uzyskuje tytuł:
Technik Obsługi Turystycznej
Pierwszy wyjazd szkoleniowy klas patronackich Rainbow już za nami!
Można powiedzieć, że jesteśmy wybrańcami i szczęściarzami.
Jako jedyni, wraz z uczniami technikum obsługi turystycznej w Mrągowie, uczestniczyliśmy w szkoleniu zawodowym „ Animacja Czasu Wolnego” w Załęczu Wielkim. Swoje umiejętności przekazywali nam trenerzy Akademii Rainbow, m.in. Aleksandra Wodzyńska - Wójcik, , Dorota Nowak- Szymczyk, Filip Schmidt oraz Krzysztof Sikorski.
Program zajęć obejmował poranny stretching, malowanie twarzy, tańce animacyjne, prowadzenie animacji i wieczorne "mini disco". Ważnym elementem wyjazdu była lekcja w głównej siedzibie Rainbow, podczas której zapoznaliśmy się z funkcjonowaniem wielkiego biura turystycznego. Wyjazd pozwolił nam również poznać atrakcje turystyczne i historię pięknej Łodzi .
Szkolenie pozwoliło odkryć w nas nowe predyspozycje oraz pokłady niewykorzystanej fantazji, które będziemy mogli wykorzystywać prowadząc animacje zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, Wyjazd okazał się super lekcją na której oprócz nauki świetnie się bawiliśmy no i spaliliśmy dużo kalorii. ???
Uczniowie klasy I TOT
Nauczyciele Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy-Zdroju: Teresa Nowicka – opiekun praktyk zawodowych oraz Barbara Szeliga – opiekun staży zagranicznych odwiedziły Islandzkie hotele i restauracje, w których odbywają płatne staże uczniowie i absolwenci szkoły. Nauczycielki zostały zaproszone przez grupę pięciu hotelarzy i restauratorów, z którymi Regionalna Szkoła Turystyczna współpracuje od ponad 10 lat. W 2016 roku pracodawcy największego hotelu w rejonie Hófn (gdzie pracuje 13 naszych uczniów i absolwentów) gościli w Regionalnej Szkole Turystycznej i otrzymali honorowy tytuł „Przyjaciel Szkoły”. Podczas wizyty w jednym z największych hoteli w okolicy Reykjaviku nauczycielki wręczyły kolejny taki certyfikat właścicielom tego obiektu. Obecnie odbywa w nim staż 11 naszych uczniów i absolwentów.
We wszystkich odwiedzanych hotelach i restauracjach szefami kuchni są uczniowie lub absolwenci RST a niektórzy z nich sprawują funkcję asystentów managerów Islandzkich.
Właściciele obiektów są bardzo zadowoleni z pracy i postawy naszych uczniów. Uczniowie natomiast doskonalą swoje umiejętności zawodowe, język angielski oraz umiejętności współpracy w grupie. RST bada losy absolwentów szkoły i dzięki temu wiemy że po odbyciu staży absolwenci wracają do Polski i wykorzystują swoje doświadczenie w obiektach hotelarsko-gastronomicznych Ziemi Kłodzkiej. Wielu z nich otworzyło swoje pensjonaty lub restauracje lub zajmują kierownicze stanowiska w renomowanych hotelach i restauracjach.
Barbara Szeliga mogła również obserwować postępy uczniów w komunikacji językiem angielskim. Uczniowie nie boją się mówić i swobodnie posługują się językiem angielskim w obsłudze klientów z całego świata oraz z pracodawcami.
Regionalna Szkoła Turystyczna w Polanicy-Zdroju jako jedyna w regionie realizuje staże zagraniczne w wielu krajach Europy: Grecji, Francji, Hiszpanii, Turcji i Islandii. Jesteśmy pewni, że takie kształcenie praktyczne uczniów ułatwia im znalezienie pracy w Polsce a jednocześnie poszerza ich horyzonty kulturowe.
Za nami "Wariacje pierogowe" (konkurs wewnętrzny), jak też III Międzynarodowy Konkurs Kulinarny Smak Goscinności 2017” w Myślenicach.
Krótkie przypomnienie tych wydarzeń:
Konkurs kulinarny w Myślenicach: tegorocznym tematem przewodnim konkursu, na który zostaliśmy już po raz trzeci zaproszeni do Myślenic (województwo małopolskie) była „jagnięcina podhalańska”. Podczas finału, który odbył się 31 marca br., swoją obecnością i pracą w jury zaszczycili szefowie kuchni znanych restauracji i hoteli, a także mistrzowie kulinarni. Główną ideą Międzynarodowego Konkursu „Smak Gościnności” jest promowanie i kultywowanie regionalnych i tradycyjnych produktów Małopolski, ochrona kulinarnego dziedzictwa kulturowego, a co za tym idzie - pogłębianie wiedzy na temat produktów regionalnych i tradycyjnych. Ponadto uczniowie mieli okazję do rozwoju swoich zainteresowań zawodowych, pobudzenia kreatywności i pomysłowości oraz indywidualnej oceny swoich umiejętności, a wszystko to okraszone szczyptą mobilizującej rywalizacji.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 14 dwuosobowych zespołów z Polski i z zagranicy, które oprócz kulinarnych popisów, przeprowadziły również dla jury krótką prezentację ustną na temat przygotowanej potrawy. Zespoły (zakwalifikowane po wcześniejszej selekcji, która zakończyła się 28 lutego br.), przystąpiły do pracy nad zakąską zimną lub gorącą oraz daniem zasadniczym - wykorzystując składnik tematu przewodniego Konkursu, czyli Jagnięcinę Podhalańską.
Regionalną Szkołę Turystyczną reprezentowali uczniowie klasy II Ga – Dominik Prętki i Marek Mierzwa, pod opieką P. Agnieszki Ciuły.
Dzielny zespół wykonał cudowną w smaku orientalną zupę z jagnięciną z grzybami shitake, makaronem ryżowym i prażonymi nerkowcami z kolendrą, a jako przekąskę gorącą: duszoną jagnięcinę z pieczonym topinamburem, musem z żółtego buraka, brokułem i pomidorowo-czosnkowym concase.
Na 14 drużyn kulinarnych, m.in. z Francji, Hiszpanii, Ukrainy, Węgier, Rumunii i Polski nasz zespół otrzymał wyróżnienie, zajmując ostatecznie 6 miejsce. Gratulujemy!!!
Szkolny Konkurs Kulinarny - Wariacje Pierogowe, odbył się w naszej Szkole 19 kwietnia br. Z wielkim zapałem i energią do konkursu przystąpili uczniowie z klasy II Ga i IV Ga.
W ramach realizacji specjalności Animator Czasu Wolnego uczniowie klasy patronackiej technikum obsługi turystycznej uczestniczyli w terminie 19 - 23 kwietnia w wycieczce szkoleniowej. Pobyt zorganizowany był w ośrodku w Załęczu Wielkim (woj. łódzkie).
Na podstawie umowy Rainbow ze Szkołą uczniowie ponosili wyłącznie koszt zakwaterowania i wyżywienia na wycieczce, pozostałe koszty, np. transport czy materiały do zajęć, ponosił patron klasy animacyjnej. W związku jednak z realizacją na terenie RST projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej i ten koszt został zmniejszony.
Czym różniła się wycieczka szkoleniowa od zwykłej wycieczki szkolnej?
Wycieczka jest jednym z najważniejszych elementów pracy z uczniami w ramach realizacji programu klasy patronackiej.
W czasie wycieczki uczniowie byli pod opieką swoich nauczycieli oraz trenerów – pracowników Akademii Rainbow.