Animacja zwiększa konkurencyjność danego hotelu. Ma służyć gościom hotelowym, którzy nie wiedzą jak zorganizować sobie czas. Animatorzy mają wywołać uśmiech na twarzach dzieci, miłe wspomnienia z wakacji, sprawić by ludzie tańczyli i bawili się wieczorem! Jednak głównym powodem wprowadzenia animacji czasu wolnego do hotelu, jest: zwiększenie zysków netto hotelu / biura podróży.
„Barometr zawodów" Raport podsumowujący badanie w województwie dolnośląskim” jest prognozą zapotrzebowania na pracowników w 2016 r. Listę zawodów deficytowych w powiecie kłodzkim otwiera zawód: Animator kultury.
Pracodawcy poszukujący animatorów czasu wiedzą , że trzeba wiedzy i doświadczenia, żeby faktycznie czerpać z nich korzyści. Trzeba zaangażowania i pasji! Bo animator to nie jest zwykły pracownik – to musi być pasjonat, inaczej nie porwie za sobą turystów. Takich pasjonatów szkoli Regionalna Szkoła Turystyczna, symbolem ich wiedzy i umiejętności jest patronat sprawowany przez Biuro Podróży Rainbow . To w chwili obecnej drugi na rynku touroperator w Polsce. Konsekwentnie od 25 lat wskazuje wszystkim miłośnikom podróżowania prawdziwe oblicze Europy i Świata, rzetelnie dba o interesy swoich klientów i zawsze gwarantuje zgodność oferty z jej realizacją. Najmocniejszą stroną firmy są ludzie. Animatorzy czasu wolnego, piloci i rezydenci – najlepsi na rynku – oraz pracownicy biur obsługi klienta, call center, marketingu i innych działów . Ludzie z pasją, doświadczeniem, którzy przede wszystkim kochają to, co robią.
Każdy uczeń Regionalnej Szkoły Turystycznej może znaleźć pracę jako animator czasu wolnego w Figloklubach Rainbow. Rekrutacja wśród uczniów odbywa się w kwietniu, najlepsi, po odbyciu tygodniowego zagranicznego szkolenia zostają zatrudnieni na czas wakacji, aby łączyć pasję z wykonywanym zawodem.
Oferty pracy w charakterze animatora czasu wolnego dla uczniów Regionalnej Szkoły Turystycznej napływają od wielu pracodawców. Wśród nich są Unity Line, Hotel Impresja w Dusznikach-Zdroju czy Hotel Zieleniec***, Mieszko I, Mieszko II w Zieleńcu. Aby przedstawić szczegóły oferty na początku listopada odbyło się spotkanie przedstawicieli w/w pracodawców z uczniami i nauczycielami Regionalnej Szkoły Turystycznej. Gościliśmy Panią Żanetę Giełdę z Unity Line, Panią Annę Regułę menagera Hotelu Impresja w Dusznikach-Zdroju oraz Pana Krzysztofa Grzelczaka Dyrektora zarządzającego Hotel em Zieleniec***,Mieszko I, Mieszko II .
Poprzeczka najwyższej jakości dotyczy nie tylko uczniów Regionalnej Szkoły Turystycznej, lecz także wszystkich jej partnerów. Stąd nieprzypadkowo wybór najlepszych pracodawców dla naszych uczniów. Razem tworzymy profesjonalny rynek turystyczny naszego regionu.
Edyta Zarzycka-Kościesza
Magdalena Strychaniecka
Dziś uczniowie na lekcjach szybko się nudzą. Lekcje w formie, gdy nauczyciel mówi, młodzież notuje, to o wiele za mało. Potrzebne są elementy dydaktyczne wychodzące poza ramy szkoły, dające rzeczywistą wiedzę, poszukiwaną u pracodawców i kontrahentów branży turystycznej.
Ciekawą formą urozmaicenia zajęć są wycieczki dydaktyczne i lekcje metodą projektów w Symulacyjnym Biurze Turystycznym.
To jak zakładać biuro turystyczne, jak wypełniać dokumenty rejestrowe, jaki mieć pomysł na własną firmę turystyczną - uczniowie klasy II Technikum Obsługi Turystycznej, poznawali w ramach zajęć z Organizacji Działalności Gospodarczej. Klasa wraz z nauczycielem - Panią Edytą Zarzycką-Kościesza, odbyła wycieczkę dydaktyczną do Urzędu Miejskiego w Polanicy-Zdroju. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań i dzięki profesjonalnej wiedzy pracownika Urzędu Miasta pozyskali ogromną wiedzę o działalności gospodarczej i elektronicznym systemie obiegu dokumentów.
Wiedzę tę uczniowie zaprezentowali w dniu 26 października 2016 r. w formie projektów „Pomysł na własną firmę turystyczną”. Przygotowanie się do tego przedsięwzięcia wymagało nie tylko wiedzy, ale także zaangażowania oraz poświęcenia dużej ilości czasu. Zaprezentowane projekty wykonane zostały przy pomocy najnowszych technologii komputerowych.
Uczniowie byli podzieleni na 3 grupy 3 osobowe. Zwycięską została grupa w składzie: Katarzyna Hasiak, Magdalena Kwiatkowska oraz Anna Wilk. Uczennice z tej grupy przedstawiły własny pomysł na stronę internetową oraz przeprowadziły ankietę wśród osób zamieszkałych na terenie Ziemi Kłodzkiej. Te kreatywne działania uczennic przekonały komisję: Panią Magdalenę Strychaniecką, Panią Edytę Zarzycką - Kościesza, Panią Beatę Dreszer oraz liderów grup.
Zwycięskiej grupie serdecznie gratulujemy!
Edyta Zarzycka-Kościesza
Listopad to czas, kiedy szczególną pamięcią otaczamy naszych zmarłych. Próbujemy odtworzyć w pamięci wspólnie spędzone chwile… Zastanawiamy się, zadajemy pytania i szukamy filozoficznych odpowiedzi. Przede wszystkim pamiętamy o tych, których nie ma wśród nas i za którymi bardzo tęsknimy. Sięgamy do przeszłości. A przeszłość to historia, tradycja i ludzie, którzy ją tworzyli.
I właśnie z tym przesłaniem, jak co roku przed uroczystością Wszystkich Świętych, chętni uczniowie naszej szkoły udali się na miejscowy Cmentarz Komunalny w Polanicy-Zdroju a dniu 26.10.2016 roku do akcji dołączyli mieszkańcy internatu RST. Celem był udział w akcji sprzątania grobów kawalerów Orderu Virtuti Militari, bowiem na polanickiej nekropoli spoczywają bohaterowie walk o wolność i niepodległość Polski. Do kawalerów polanickiego panteonu zaliczyć należy m.in.: Witolda Cieślińskiego, Władysława Niedźwiedzkiego, Romana Mnicha i Józefa Szerwińskiego. Szczególną pamięcią otaczamy grób Stanisława Kozickiego i jego żony Marii.
Doceniam zaangażowanie uczniów w akcję sprzątania grobów, przygotowanie wiązanek i krzewienie pamięci, która na cmentarzu zakuta jest tylko w kamieniu. Jest to dla mnie budujące, że wśród młodzieży jest jeszcze grupa zapaleńców, którzy nie szukają szczęścia w tanich rozrywkach, a zamieniają ją na parę butów – mówi opiekun. Wracając z młodzieżą do szkoły usłyszałam z ust uczennicy jeszcze jedno mocne zdanie: "Bo jeśli nie my, to kto!". To zdanie jeszcze bardziej napawa optymizmem w duchu, że światełko pamięci wśród młodego pokolenia Polaków tak szybko nie zgaśnie.
Pomniki, którymi opiekuje się młodzież naszej szkoły, oznaczone znakiem Krzyża Virtuti Militari, szczególnie Władysława Niedźwiedzkiego i Witolda Cieślińskiego są bardzo zniszczone przez ząb czasu i wymagają już stosownej renowacji. Niemniej jednak treści płynące z epitafium tablicy są symbolem pamięci o naszych korzeniach i historii narodowej, symbolem patriotyzmu i wyrazem bezgranicznej miłości do Ojczyzny. "Gdy gaśnie pamięć ludzka – dalej niech mówią kamienie", a naszym obowiązkiem jest dbanie o "kamienie" cmentarne i upamiętnianie czynów tych ludzi w szkole i w życiu codziennym.
Podczas prac porządkowych przy sprzątaniu grobów wyżej wymienionych bohaterów, uczniom towarzyszyły wspomnienia o ich czynach i latach życia spędzonych w Polanicy-Zdroju. Panowała atmosfera refleksji, zadumy i smutku. Jestem dumna z postawy uczniów, bo w odpowiedzialny sposób przyczyniają się do ocalenia od zapomnienia pamięci o ludziach, którym ta pamięć się należy.
Tekst i zdjęcia: Danuta Droździk
Dnia 21 października 2016r. przedstawiciele Regionalnej Szkoły Turystycznej stawili się na uroczystości odsłonięcia rzeźby z tablicą pamiątkową poświęconą polaniczanom-wspinaczom wysokogórskim - Janowi Franczukowi oraz Stanisławowi Frausowi. Uczniowie klasy 2T pod opieką pani Magdaleny Strychanieckiej i przedstawiciele Szkolnego Koła Turystycznego pod opieką pani Magdaleny Kuncewicz zapoznali się z sylwetkami uhonorowanych wspinaczy oraz wzięli udział w uroczystości oraz szkoleniu Ratownictwa Medycznego i wspinaczki na ściance wspinaczkowej. Chwila zadumy nad ceną pasji, chwila zabawy przy wspinaniu, chwila wysiłku przy „reanimacji” fantoma – czas zleciał szybko i uczniowie 2T powrócili do szkoły.
Członkowie Szkolnego koła Turystycznego ruszyli natomiast wraz z organizatorami na I Rajd Polanicki – Ludzie Gór. Przejście przez wzgórze „Góralka”, Piekielną Doliną, wzdłuż potoku Rogoziniec, przez dzielnicę Sokołówka, dostarczyło wielu wrażeń i okazało się prawdziwym sprawdzianem wytrwałości i odpowiedzialności członków Koła. Ich postawa dobrze rokuje na przyszłość i daje nadzieję następne wyjścia i rozwój turystyczny uczniów RST.
W dniu 06.10.2016 r. o godz. 12.15 odbył się I etap Szkolnego Konkursu Wiedzy o Hotelarstwie „Eliminacje do Dolnośląskich Potyczek Hotelarskich” w którym wzięło udział trzydziestu jeden uczniów z klas II, III i IV technikum hotelarstwa Regionalnej Szkoły Turystycznej.
Do konkursu przystąpili uczniowie:
Nowacka Marta, Szlosberger Karolina, Drębkowska Karolina, Trojanowska Daria, Opiła Nikola, Kość Marcelina, Bender Natalia, Oleś Oliwia, Lizak Dagmara, Chwałek Aleksander, Marszałek Kacper i Fudała Sebastian;
Tuszkiewicz Alicja, Tętnowska Klaudia, Słocińska Miranda, Sendek Zuzanna, Serafin Anna, Cange Aneta, Łowiec Karolina, Łyko Lidia, Gdowik Klaudia, Maksymowicz Daria, Szot Monika, Maligranda Martyna, Stasiak Michał, Oziębała Michał i Koterba Tomasz;
Chruścińska Aleksandra, Kaszkur Natalia i Rowszar Sonia.
Etap I konkursu obejmował test pisemny składający się z 50 pytań (zadań zamkniętych jednokrotnego wyboru) sprawdzających wiadomości i umiejętności z przedmiotów zawodowych ujętych w planie nauczania technik hotelarstwa. Czas trwania tej części wynosił 45 minut od momentu rozdania ostatniego testu. Maksymalną liczbę punktów, jaką mógł zdobyć uczestnik Konkursu w tym etapie wynosiła 50.
Do etapu II zakwalifikowało się ośmiu uczestników z najwyższymi wynikami testu:
z klasy IV Ha: Kaszkur Natalia, Rowszar Sonia, Chruścińska Aleksandra
z klasy III Ha: Maksymowicz Daria, Gdowik Klaudia, Koterba Tomasz
z klasy III Hb: Sendek Zuzanna, Słocińska Miranda
Etap II obejmował sprawdzenie umiejętności ucznia w zakresie obsługi gościa w recepcji hotelowej w wybranym języku obcym. Jury dokonało oceny według takich kryteriów jak postawa przy powitaniu, sposób rozwiązania problemu, umiejętność konwersacji w wybranym języku obcym.
W tym etapie Konkursu uczestnik mógł otrzymać maksymalnie 10 punktów.
Wśród uczestników Konkursu największą wiedzą i umiejętnościami w zakresie języka obcego oraz obsługi gościa w recepcji wykazały się i jednocześnie otrzymały tytuł reprezentanta Regionalnej Szkoły Turystycznej Technikum im. Jana Pawła II w Dolnośląskich Potyczkach Hotelarskich w Wałbrzychu:
Zuzanna Sendek – kl. III HB
oraz
Miranda Słocińska – kl. III HB
Dzięki znakomitej lokalizacji Regionalnej Szkoły Turystycznej Technikum im. Jana Pawła II w Polanicy Zdroju podczas zajęć z przedmiotów zawodowych hotelarskich mogliśmy udać się do najnowszego pięciogwiazdkowego hotelu jakim jest Hotel SPA Dr Irena Eris. Jeden z pracowników obiektu zapoznał nas z sześcioma kondygnacjami ekskluzywnego wymiaru luksusu. Wskazał jak powinna wyglądać nasza droga do kariery, abyśmy mogli osiągnąć nasze zamierzone cele. Nauka na przedmiotach zawodowych, perfekcyjne władanie językami obcymi, nauka od najlepszych, wymaganie od samych siebie pozwolą nam być najlepszą nową kadrą pracowniczą na turystycznym rynku pracy.
Uczennica klasy I GH
Kamila Pyschny
W dniu dzisiejszym, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, w Regionalnej Szkole Turystycznej Technikum im. Jana Pawła II odbyła się uroczystość ustanowienia patrona pracowni dydaktycznej. Szczególnym gościem tego dnia była Janina Zawistowska żona Stanisława Zawistowskiego, którego nauczyciele i uczniowie (uczący się w specjalności Technik Obsługi Turystycznej) wybrali na swojego patrona. Pani Zawistowskiej towarzyszyła córka Irena i syn Krzysztof. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Maciej Awiżeń -Starosta Kłodzki, Dariusz Kłonowski - Przewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego, Burmistrz Miasta Polanica-Zdrój i Roman Szymański - Przewodniczący Rady Miejskiej w Polanicy-Zdroju oraz przedstawiciele: organu prowadzącego zajmujący się oświatą na terenie powiatu kłodzkiego, szkół, instytucji kultury, pracodawców z branży turystycznej, organizacji turystycznych i rady rodziców.
Głównym elementem uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętniającej Patrona pracowni geografii turystycznej Stanisława Zawistowskiego szanowanego polanickiego pedagoga i naukowca, a także przewodnika sudeckiego podziwiającego i promującego piękno Kotliny Kłodzkiej.
Szczególną wymowę i podkreślenie wagi tej uroczystości dla uczniów i nauczycieli miało uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych - złożone na Sztandar Szkoły w obecności tak ważnych dla nas gości.