W czerwcu 2016 roku, grupa uczniów I klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, w ramach zajęć zawodowych, przystąpiła (po zgłoszeniu wysłanym przez nauczyciela i opiekuna grupy) do ogólnopolskiego konkursu kulinarnego pod nazwą Francuskie Menu, zorganizowanego przez sieć sklepów Intermarche.
Jury konkursowe wybrało trzy autorskie przepisy, inspirowane kuchnią francuską, nadesłane przez uczestników z Polski. W gronie zwycięzców znalazła się Regionalna Szkoła Turystyczna w Polanicy Zdroju z przepisem na TARTĘ GRUSZKOWĄ z francuskimi serami (camembert, bleu, cantal).
Nagrodą był udział w warsztatach kulinarnych wartości 5.000 zł, prowadzonych przez eksperta kulinarnego, pasjonata kuchni świata i organizatora wielu wydarzeń kulinarnych - p. Wojtka Lewandowskiego.
Kliknij aby zobaczyć wyniki na stronie organizatora -->>
Warsztaty odbyły się 27.09.2016 w hotelu Alpejski w Polanicy Zdroju i uczestniczyło w nich 11 uczniów RST. Pod okiem mistrza kuchni, przygotowywaliśmy specjalności kuchni francuskiej, która od niedawna została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Pierwszą potrawą, którą przyrządziliśmy w grupach był słynny lapin au vin ( królik w winie ). Jest to popularne danie pochodzące z Korsyki, mięso z królika z marchewką, cebulą i pieczarkami, duszone w czerwonym winie Pinot Noir, podawane z bagietką. W tradycyjnym i oryginalnym przepisie korsykańskim, używa się koguta zamiast królika ( coq au vin ). Kolejną potrawą było danie rybne – zębacz podawany w sosie winno-maślanym z frytkami z boczniaków i z czosnku. Na deser – sławne naleśniki francuskie Crepes Suzette flambees, podawane w sosie pomarańczowym. Poezja smaku i niezapomniane doświadczenia przy flambirowaniu naleśników !!!!. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty udziału w warsztatach, wręczone przez organizatora konkursu – firmę Sky Dreams z Poznania oraz pamiątkowe zdjęcie. Przy pożegnaniu zapytaliśmy p. Wojtka, co chciałby przekazać młodym, jeszcze niedoświadczonym pasjonatom gotowania, a być może przyszłym szefom kuchni. Odpowiedział, że zanim będziecie eksperymentować i „bawić się gotowaniem”, trzeba zdobyć podstawową wiedzę gastronomiczną – zanim będziecie szukać nowych smaków i pomysłów na farsz do pierogów, trzeba umieć zrobić dobre ciasto na pierogi. Cenna wskazówka nie tylko dla uczniów Regionalnej Szkoły Turystycznej.
Magdalena Bregin
Obchody 20-lecia Regionalnej Szkoły Turystycznej, Technikum im. Jana Pawła II, uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na uczniów Regionalnej Szkoły Turystycznej oraz odsłonięcia tablicy pamiątkowej im. Stanisława Zawistowskiego.
Regionalna Szkoła Turystyczna, Technikum im. Jana Pawła II w Polanicy- Zdroju ma przyjemność zaprosić na uroczystość obchodów 20-lecia szkoły oraz pasowania uczniów klas pierwszych na uczniów Regionalnej Szkoły Turystycznej. Uroczystość odbędzie się w dniu 13 października 2016 r. o godzinie 10:00. Podczas uroczystości zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica im. Stanisława Zawistowskiego.
Do udziału w uroczystości serdecznie zapraszamy przedstawicieli pracodawców branży turystycznej z regionu Ziemi Kłodzkiej: biura podróży, organizacje turystyczne, samorządy lokalne, honorowych przedstawicieli firm sprawujących patronat nad kształceniem zawodowym w Regionalnej Szkole Turystycznej, a także uczniów i nauczycieli.
Stanisław Zawistowski (ur. 27 listopada 1924 r. w Jastrzębowie na Podolu, zm. 12 stycznia 1997 r.) - dr nauk humanistycznych.
Założył w Polanickim Sanatorium Diecięcym szkołę dla dzieci chorych na serce, w której pracował 50 lat. Wspaniały pedagog, naukowiec i wielki przyjaciel dzieci.
Ukończył studia w zakresie filologii polskiej, a także pedagogiki specjalnej, w której to dziedzinie osiągnął III (najwyższy) stopień specjalizacji. Dzięki pięknej i niecodziennej pracy pt. "Guadialna metoda nauczania dzieci chorych na serce" uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych.
Wielokrotnie wyróżniany i odznaczany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi.
Wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczestnik licznych konferencji i zjazdów poświęconych metodom nauczania i ich wpływie na kształtowanie się psychiki dziecka dotkniętego chorobami serca. Współpracował z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym dla Nauczycieli w Wałbrzychu. Będąc również specjalistą w dziedzinie biblioterapii organizował zajęcia pokazowo-dyskusyjne dla bibliotekarzy szkolnych.
Przewodnik Sudecki - jeden z pierwszych działaczy towarzystwa PTTK. Brał aktywny udział w wytyczaniu dolnośląskich szlaków turystycznych. Potrafił prowadzić niezapomniane, ilustrowane barwnymi legendami, prelekcje o pięknej Ziemi Kłodzkiej.
Dnia 2 października 2016 r. w Kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polanicy-Zdroju miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Cała społeczność Regionalnej Szkoły Turystycznej Technikum im.Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju wraz z mieszkańcami miasta wzięła udział we Mszy Świętej z okazji jubileuszu 20-lecia szkoły. Liturgię uświetnił chór „Młodzież 50+”, który przyjechał specjalnie na tę uroczystość aż z Mazowsza.
Oprócz oprawy, tuż po zakończeniu mszy, chór zaśpiewał jeszcze kilka utworów, w tym piosenkę,która powstała specjalnie na tę okazję. Jednak największą atrakcją było odśpiewanie jednej z najbardziej ulubionych pieśni patrona szkoły, Świętego Jana Pawła II, „Góralu, czy ci nie żal” przez jednego z członków chóru, który miał zaszczyt wiele lat temu osobiście zaśpiewać ją naszemu papieżowi w Watykanie.
Po wakacyjnej przerwie, jak co roku, wracamy do szkoły pełni radości i optymizmu. Nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi cieszą się z naszych powrotów do szkoły. Pierwsze dni nauki to czas kiedy możemy podzielić się z koleżankami i kolegami swoimi wakacyjnymi wrażeniami. Ciekawi jesteśmy co się zmieniło w szkole. Kto nowy pojawił się w niej, a kogo zabraknie. W tym roku powitaliśmy prawie 60 uczniów klas pierwszych, którzy postanowili rozpocząć naukę w naszej szkole i związać się z branżą turystyczną.
W gronie nauczycielskim też nastąpiły pewne zmiany. Księdza Tomasza zastąpi ks. Damian, którego serdecznie witamy.
Nauczyciel zawodu Michał Kuczna przeniósł się poza Kotlinę Kłodzką. W nowym miejscu zamieszkania rozpoczął pracę w szkole kształcącej również w branży turystycznej. Obiecał nam, że przyjedzie do nas (na konkurs "Mistrz i Profesjonalista w Branży Turystycznej") ze swoimi nowymi uczniami.
Nie zobaczymy też Pani Barbary Drożyńskiej - wieloletniego pedagoga i dyrektora szkoły a przede wszystkim pomysłodawczyni i inicjatorki powstania Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy-Zdroju kształcącej specjalistów w ścisłym powiązaniu z potrzebami turystycznego rynku pracy.
Miłym zaskoczeniem było spotkanie z naszym wspaniałym kolegą - nauczycielem języka angielskiego Kubą Witkowskim, który odwiedził nas po roku nieobecności w kraju.
Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy-Zdroju
zaprasza uczniów RST na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017,
które odbędzie się dnia
1 września 2016 r. o godzinie 9:30.
Szczególne zaproszenie na uroczystość kierujemy
do Rodziców i Opiekunów uczniów klas pierwszych oraz wszystkich Przyjaciół naszej szkoły.
Dyrektor Renata Zygmunt
Dla większości Polaków Afryka to z jednej strony miejsce chorób, konfliktów i biedy, z drugiej – to egzotyka, piękne widoki i safari. Tymczasem Afryka, choć ma swoje problemy to niezwykły kontynent z wielkim potencjałem na przyszłość. Największym bogactwem Afryki są jej mieszkańcy, najczęściej młodzi ludzie, którzy są otwarci na świat, szybko się uczą, a pomaga im w tym dynamiczny rozwój telekomunikacji i prawie nieograniczony dostęp do informacji*.
Turystyka jest dla wielu biednych krajów afrykańskich ważnym źródłem dochodów. Stymuluje rozwój wielu dziedzin gospodarki, stwarza miejsca pracy, przyczynia się do budowy dróg, lotnisk, hoteli, szpitali, wpływa na poprawę sytuacji zdrowotnej, stanu edukacji itp., a także przyczynia się do ochrony zasobów przyrodniczych i kulturowych kraju.
O tym jak rozwijać odpowiedzialną turystykę w Afryce, jak łamać szkodliwe stereotypy przekonywała uczniów technikum obsługi turystycznej Pani Anna Chełmińska fundacji Qdowa, zajmującej się działalnością wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych. Uczniowie dowiedzieli się, że głównym celem przyjazdu turystów zagranicznych do Afryki są jej walory przyrodnicze. Duże zainteresowanie turystów budzi też kultura ludowa Czarnej Afryki, która jest bardzo bogata i zróżnicowana.
To była pasjonująca lekcja o odpowiedzialnej turystyce i potrzebie jej zrównoważonego rozwoju, nie tylko w Afryce.
*w oparciu o: „Teraz Afryka. Od źródeł skautingu po kontynent przyszłości” pod redakcją Emilii Kulczyk-Preis i Roberta Zduńczyka
WALCZYMY O UDZIAŁ WARSZTATACH KULINARNYCH z WOJCIECHEM LEWANDOWSKIM
Fascynuje Cię kuchnia francuska? Uwielbiasz gotować? Chciałbyś wygrać udział w warsztatach kulinarnych z ekspertem kulinarnym, pasjonatem kuchni świata i promotorem produktów regionalnych – Wojciechem Lewandowskim? Takie pytania usłyszeli uczniowie na zajęciach języka francuskiego zawodowego w klasie I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych dnia 15.06.2016. Oczywiście odpowiedz była jednogłośna - STARTUJEMY !!!!!
Należało zainspirować się przepisami kuchni francuskiej, opublikowanymi w gazetce promocyjnej sklepu Intermarche oraz przygotować i zgłosić własny pomysł na przepis dania francuskiego. Szybka burza mózgów w grupie klasowej i gotowy przepis na ….. TARTĘ Z GRUSZKAMI I SERAMI FRANCUSKIMI (camembert, bleu, cantal).
Jeszcze tego samego dnia (15.06 – ostatni dzień konkursu) po godzinie 8.00, zakupiliśmy niezbędne produkty francuskie w sklepie Intermarche (taki był wymóg regulaminu konkursowego). Następnie w kuchni szkolnej – mobilizacja sił i podział obowiązków. Należało sfotografować produkty używane do przygotowania tarty. Uznaliśmy że dobrze byłoby zadbać o właściwą dekorację do zdjęć – oczywiście kolorystyka trójkolorowa. Przygotowanie tarty przebiegało bardzo sprawnie. Przy okazji powtórzyliśmy słownictwo gastronomiczne w języku francuskim (składniki na tartę, czynności przygotowawcze, używane sprzęty, etapy pracy). Na końcu jeszcze sfotografowaliśmy efekt naszej pracy – pachnącą tartę z aromatyczną miętą. Ostatni element konkursu to wypełnienie zgłoszenia udziału szkoły w rywalizacji konkursowej (www.konkursfrancuskiemenu.pl), podanie autorskiego przepisu, dodanie zdjęć – i oczekiwanie na wyniki konkursu.
Ot, taka niekonwencjonalna i praktyczna lekcja języka zawodowego w RST w połowie czerwca, tuż po klasyfikacji rocznej.
Magdalena Bregin