Honorowym Patronem RST | ||
Honorowy patronat nad kształceniem w zawodzie technik obsługi turystycznej w Regionalnej Szkole Turystycznej sprawować będzie Biuro Podróży „Rainbow Tours”, które współpracując ze szkołą zapewni: | ||
|
||
|
||
|
||
|
||
Rainbow Tours umożliwi uczniom odbywanie praktyk zawodowych zapewni miejsca pracy dla uczniów szkoły, którzy pomyślnie przejdą rekrutację, bdzie aktywnie wspierać szkołę w charakterze jurora i sponsora konkursów branżowych, umożliwi organizowanie wycieczek szkoleniowych dla uczniów poprzez zapewnienie transportu i programu. Rainbow Tours dysponuje przygotowaną kadrą dydaktyczną do prowadzenia zajęć wzbogaconych o wiedzę z zakresu pilotażu i rezydentury. |
Luty to miesiąc obchodów święta polanickiego niedźwiadka, który jest bohaterem miejscowych legend i anegdot. Stojąca na betonowym postumencie w Parku Leśnym betonowa rzeźba niedźwiedzia polarnego Polanicy jest symbolem miasta i ulubieńcem mieszkańców i turystów. Pomnik niedźwiadka - Polarka, związany jest z określeniem najdalszego zasięgu lądolodu skandynawskiego na Ziemi Kłodzkiej. Po przeprowadzeniu gruntownych badań niemieccy glacjolodzy w 1910 r. doszli do wniosku, że lądolód znalazł oparcie na wysokości obecnej Polanicy-Zdroju. Granicę lodowej masy upamiętniono wykonaną w betonie rzeźbą niedźwiedzia polarnego, posadowioną na podbudowie z tufu wulkanicznego i piaskowcowych głazów. Pomysłodawcą obchodów święta Polarka jest Leszek Majewski, wieloletni Przewodnik Sudecki i pilot wycieczek zagranicznych.
Obchody święta Misia w Regionalnej Szkole Turystycznej zainaugurowało ogłoszenie przez TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW POLANICY oraz PTTK, ODDZIAŁ SUDECKIkonkursu plastycznego „ARTYSTYCZNA PREZENTACJA POLANICKIEGO NIEDŹWIADKA” Uczniowie klas I-III technikum obsługi turystycznej przygotowali kilkadziesiąt prac przygotowanych różnymi metodami pracy. Zastosowano fotografię artystyczną, metody rysunkowo-graficzne, malarskie, przestrzenne i płaskie.
Jury złożone z Pana Leszka Majewskiego - Przewodnika Sudeckiego, który zapoznał uczniów Regionalnej Szkoły Turystycznej z legendą o Misiu oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych - P. Edyty Zarzyckiej-Kościesza oraz P. Magdaleny Strychanieckiej ogłosiło wyniki konkursu podczas dni otwartych. Wsród laureatów znaleźli się:
Nicola Musiał – I miejsce;
Kamila Jasztal – II miejsce;
Maciej Filip – III miejsce.
Zwycięzcy otrzymali uroczyste dyplomy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Tego samego dnia Pan Leszek Majewski, Pani Martyna Rudnicka - animator Rainbow oraz reprezentacja uczniów i nauczycieli technikum obsługi turystycznej, osobiście udali się pod pomnik Niedźwiadka, aby uroczyście obchodzić jego święto. Złożono kwiaty, odczytano życzenia kolejnych lat dla Polarka. Wszystkim towarzyszył podniosły nastrój i duma z polanickiego Misia.
Obchody święta polanickiego niedźwiadka zakończyło ogłoszenie podczas dni otwartych konkursu dla gimnazjalistów na zaprojektowanie odznaki turystycznej z emblematem niedźwiadka dla Regionalnej Szkoły Turystycznej. Prace wykonane w formie elektronicznej prosimy przesyłać do dnia 15 marca 2016 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 18 marca podczas uroczystości nadania honorowego patronatu dla technika obsługi turystycznej w Regionalnej Szkole Turystycznej przez Biuro Podróży Rainbow. Serdecznie zapraszamy gimnazjalistów do wzięcia udziału w konkursie.
To ogromne wyróżnienie dla naszej szkoły! Uczniowie technikum obsługi turystycznej w tym roku wzięli udział w etapie okręgowym III Olimpiady Wiedzy o Turystyce.
Głównym organizatorem zawodów jest Uniwersytet Łódzki, Wydział Nauk Geograficznych, Instytut Geografii Miast i Turyzmu. Patronat honorowy nad olimpiadą objęli: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Nad etapem okręgowym odbywającym się w Jeleniej Górze - Pan Marcin Zawiła – Prezydent Miasta Jeleniej Góry. Olimpiada rekomendowana jest ponadto przez Polską Organizację Turystyczną oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Do prac komisji została powołana p. Edyta Zarzycka-Kościesza, członek jury.
W okręgu dolnośląskim brało udział 14 najlepszych uczniów, reprezentujących 7 szkół. Wraz z nauczycielami – opiekunami przyjechała młodzież m.in. z Wrocławia, Legnicy, Kłodzka, Oławy.
Polanicę reprezentowali: Daria Kulawik (klasa 4 technikum obsługi turystycznej) oraz Robert Mizera (klasa 3 technikum obsługi turystycznej), przygotowywane przez p. Edytę Zarzycką-Kościesza i p. Magdalenę Strychaniecką.
Udział w Olimpiadzie Wiedzy o Turystyce daje uczestnikom możliwość między innymi:
1) sprawdzenia wiedzy i umiejętności potrzebnych do pracy w branży turystycznej,
2) poszerzania zainteresowań w zakresie turystyki.
Finaliści Olimpiady są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, a jej laureaci zostają przyjęci na wyższe uczelnie z pominięciem postępowania rekrutacyjnego.
Temat przewodni trzeciej edycji Olimpiady to „Szlaki turystyczne. Od pomysłu do realizacji”. Tegoroczna rywalizacja uczestników dotyczyła problematyki powstawania, klasyfikowania, zagospodarowania i roli szlaków turystycznych.
Materiały promocyjne dla szkół uczestniczących w etapie okręgowym Olimpiady przekazały: Karkonoska Informacja Turystyczna oraz Wydział Kultury i Turystyki Urzędu Miasta Jeleniej Góry.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze Szkolnego Konkursu Kulinarnego pn. „Zimna zakąska karnawałowa” zorganizowanego przez Regionalną Szkołę Turystyczną Technikum im. Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju.
Do Szanownych Państwa Dyrektorów,
Wychowawców klas III, Pedagogów i Doradców Zawodowych Gimnazjów
oraz Uczniów i ich Rodziców
Zgodnie z 20-letnią tradycją i misją Regionalnej Szkoły Turystycznej Technikum im. Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju, polegającymi na przygotowaniu profesjonalnych kadr na potrzeby turystycznego rynku pracy w regionie, Polsce i w Europie, mamy zaszczyt zaprosić Uczniów klas III z Państwa Gimnazjum wraz z Opiekunami na bezpłatne warsztaty zajęciowe w następujących zawodach:
które odbędą się w ramach Dni Otwartych, organizowanych przez naszych nauczycieli i uczniów, w dniach 25 i 26 luty 2016 r. w godzinach 9.00 - 12.30 w Regionalnej Szkole Turystycznej w Polanicy-Zdroju przy ulicy Wojska Polskiego 23.
Celem wydarzenia jest aktywna orientacja zawodowa gimnazjalistów w ww. zawodach, zwiedzanie jednego z 4 Centrów Kształcenia Zawodowego w branży turystycznej w województwie dolnośląskim, znajdującego się w naszej szkole, poznanie niezwykle atrakcyjnej oferty szkoły ponadgimnazjalnej a także zwiedzanie internatu i zaplecza szkoły.
Prosimy o potwierdzenie obecności Państwa Szkoły wraz z podaniem liczby uczestników warsztatów i wybranego terminu (25 czy 26 lutego 2016 r.), najpóźniej do dnia 23 lutego 2016 r. telefonicznie/faxem pod nr 74 868 16 83 lub pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
SERDECZNIE PROSIMY O POWIADOMIENIE NAS O PAŃSTWA DECYZJI.
Z góry dziękujemy za wyrozumiałość i serdecznie zapraszamy do udziału w niekonwencjonalnym i użytecznym dla gimnazjalistów wydarzeniu.
Renata Zygmunt
Dyrektor Regionalnej Szkoły Turystycznej
w Polanicy-Zdroju
Dnia 8 stycznia 2016 roku, na zajęciach języka francuskiego gościliśmy absolwentkę RST – Zosię - która ukończyła szkołę trzy lata temu i od ponad roku zamieszkuje i pracuje w branży hotelarskiej w Paryżu. Opowiadała nam, jak wykorzystując swoje doświadczenia zdobyte podczas nauki w RST oraz podczas praktyk zawodowych i staży zagranicznych, organizowanych przez szkołę, mogła zrealizować swoje marzenie – zamieszkać w stolicy Francji ( w pobliżu wieży Eiffla ) i żyć codziennym życiem Paryża. Dowiedzieliśmy się, że posiadając wiedzę i umiejętności nabyte w szkole, szybko i bez problemu znalazła pracę w hotelu i równie szybko pokonała barierę językową, pracując z francuskojęzycznym personelem hotelowym. Z zainteresowaniem słuchaliśmy o zwyczajach kulinarnych Francuzów, o ich upodobaniach do delektowania się jedzeniem w restauracjach, o żabich udkach i gęsich wątróbkach kunsztownie eksponowanych na talerzach, o wszechobecnych winach oraz o wyjątkowej kulturze obsługi konsumenta w stylowych paryskich restauracjach. Obejrzeliśmy autorskie, profesjonalne zdjęcia, zrobione podczas paryskich pokazów mody, oraz z manifestacji Paryżan po ataku na wydawnictwo Charlie Hebdo i po ataku terrorystycznym z dnia 13.11.2015 r.
Korzystajcie ze staży zagranicznych, praktyk zawodowych w hotelach i na promach – to pozwala uwierzyć we własne możliwości i otwiera nas na nowe wyzwania – mówi Zosia. Ja sama, podczas nauki w RST wyjeżdżałam kilkukrotnie na staże zawodowe do Islandii oraz Francji. Ponadto, wyjeżdżałam na praktyki na promie Unity Line. Kiedyś nawet nie sądziłam że będę mieszkać w Paryżu i będę tu pracować – ale zawsze o tym marzyłam – i marzenie zrealizowałam. Dodam jeszcze, że po ukończeniu szkoły, zanim wyjechałam do Paryża, wyjeżdżałam do Islandii do pracy do hoteli, z którymi RST współpracuje. Ale również pracowałam w innych, sąsiadujących hotelach – i może zabrzmi to niewiarygodnie – spotykałam Polaków pracujących w tych hotelach ( a byli z różnych części Polski ), którzy znaleźli pracę w Islandii poprzez znajomych - znajomych, którzy ukończyli …. Regionalną Szkołę Turystyczną.
OTWARCIE NOWYCH PRACOWNI GASTRONOMICZNYCH KOLEJNYM ETAPEM WZBOGACANIA BAZY DYDAKTYCZNEJ REGIONALNEJ SZKOŁY TURYSTYCZNEJ W POLANICY-ZDROJU
Uroczystość otwarcia pracowni odbyła się w kameralnej atmosferze 21 stycznia 2016 roku. Swoją obecnością zaszczycili nas włodarze Powiatu Kłodzkiego, miasta Polanicy-Zdroju, przedstawiciele parlamentarzystów, instytucji kultury oraz pracodawców z regionu działających w branży turystycznej.
Pracownie wyposażone są w nowoczesny specjalistyczny sprzęt oraz pomoce naukowe, o parametrach odpowiadających najnowszym standardom obowiązującym na rynku usług hotelarsko – gastronomicznych. Szkoła, dzięki ich powstaniu, stała się ośrodkiem kształcenia i inicjatywy dydaktycznej, umożliwiającym zdobycie kwalifikacji i uprawnień zawodowych młodzieży. Spełniają również wszystkie standardy określone dla tego typu ośrodków przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Umożliwią przeprowadzanie egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie nie tylko dla uczniów RST, ale i uczniów z innych szkół nie posiadających takiej bazy dydaktycznej.
Spotkanie rozpoczęło się od przemówienia Pani Dyrektor Renaty Zygmunt, która przywitała gości oraz podziękowała za wsparcie, przypomniała historię szkoły będącej wzorcowym przykładem kształcenia zawodowego w regionie.
Po uroczystym przecięciu wstęgi („rozpakowaniu prezentu”) przez przedstawicieli władz samorządowych i oświatowych oraz uczniów i nauczycieli nastąpiło poświęcenie nowych sal dydaktycznych przez Proboszcza Antoniego Kopacza. Następnie wybrani goście zaproszeni zostali do wzięcia udziału w konkursie kulinarnym, polegającym na przygotowaniu sałatki dnia. Jurorami, w tym konkursie byli szefowie kuchni polanickich hoteli oraz nauczyciele zawodu.
W międzyczasie pozostali goście degustowali przygotowane przez uczniów RST, pod kierunkiem nauczycieli, apetycznie wyglądające i pięknie zaserwowane przekąski. Konkurs okazał się zabawnym i interesującym doświadczeniem stawiającym gości w innej niż dotychczas roli. Każdy z uczestników konkursu oraz pozostali goście otrzymali na pamiątkę tego wydarzenia upominek z sentencją poświęconą tematyce zdrowego żywienia.
Uroczystość obserwowała TV Kłodzka. Relację można obejrzeć na stronie: http://www.tvklodzka.pl/otwarcie-pracowni-w-rst/ lub w kanale Youtube