Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że wielu naszych nauczycieli obserwuje jak zmienia się świat i modyfikuje proces nauczania dostosowując go do różnorodnych potrzeb naszych uczniów.
W tym roku szkolnym nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego kontynuowali 5 edycję programu INSTALING.PL - systemu nauki słownictwa w domu, wśród wszystkich uczniów naszej Szkoły.
Przyswajanie słownictwa jest podstawowym elementem nauki każdego języka obcego. Dla wielu uczniów jest to najtrudniejszy element nauki, najżmudniejszy i wymagający najwięcej czasu. Wielogodzinna nauka, nawet jeśli występują w niej przerwy, nie sprzyja osiąganiu dobrych wyników. A tymczasem właśnie tak uczy się zdecydowana większość uczniów, zakuwając cały wieczór poprzedzający lekcję czy sprawdzian. W efekcie większość świeżo wyuczonych słówek jest zapominana już kolejnego dnia.
Autorzy tego programu stwierdzili, że gdybyśmy poświecili na naukę do 15 minut codziennie, osiągnęlibyśmy świetne wyniki. Przez 15 minut każdy bez problemu opanuje przynajmniej 3 słowa. Potem wystarczy je tylko powtórzyć co kilka dni. 3 nowe słowa na dzień to 90 słów w miesiącu. I ponad 1000 słówek w ciągu roku!
Regionalna Szkoła Turystyczna nosi imię Jana Pawła II, wielkiego turysty, miłośnika człowieka i piękna stworzenia. Uczniowie RST wzorem swego Patrona uczą się cieszyć życiem, dostrzegając piękno stworzenia i jak on dzielić się otrzymanym dobrem.
Od 2009 roku uczniowie klas technikum obsługi turystycznej, wraz ze swoimi opiekunami p. mgr Edytą Zarzycką-Kościesza i p. mgr Magdaleną Strychaniecką dokonują co roku zbiórki artykułów żywnościowych, odzieży, zabawek i innych podarków dla małych dzieci, podopiecznych Domu Małego Dziecka w Kłodzku w ramach akcji „I ty możesz zostać ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”.
Ta doskonała inicjatywa rozwija w nich poczucie wspólnoty i uczy wielkiej wyobraźni miłosierdzia. Gest złotówki - dar serca, to droga uczenia się od Patrona patrzenia nie tylko przez pryzmat egoistycznych zachcianek. Rozbudza empatię i wyzwala dobro oraz radość obdarowywania. Uczniowie klas technikum obsługi turystycznej swoim zaangażowaniem zarażają innych młodych ludzi, czynią to z wielkim sercem, bo tak naprawdę obdarowanym jest częściej ten kto daje a nie tylko otrzymuje.
Na zbliżające się Święta pragniemy złożyć życzenia przeżywania Bożego Narodzenia w zdrowiu, radości i ciepłej rodzinnej atmosferze. Kolejny zaś Rok 2016 niech będzie czasem spokoju oraz realizacji osobistych zamierzeń.
MONIN CUP JUNIOR to konkurs dla młodych barmanów w wieku 15-20 lat, którzy rywalizowali ze sobą w tworzeniu najlepszych receptur koktajli przygotowanych w oparciu o produkty MONIN. Konkurs składał się z dwóch etapów: eliminacji (przeprowadzonych indywidualnie w szkołach) oraz rozgrywki finałowej podczas gali w Warszawie, gdzie barmani zmierzyli się między sobą wykonując 4 identyczne koktajle zgodnie ze swoją unikalną recepturą.
Gala finałowa trzeciej już edycji odbyła się 3 grudnia 2015 roku w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Warszawie. Zawodnicy walczyli o cenne nagrody! Oprócz nagrodzonych pierwszych 4 miejsc każdy z uczestników i ich opiekunowie otrzymali drobne upominki. Szkoła, której reprezentant zdobył I miejsce, otrzymała również cenną nagrodę. Podczas gali finałowej odbył się show z gośćmi specjalnymi MONIN z Francji, który oprócz ciekawostek dostarczył także dużo cennej barmańskiej wiedzy ze świata, a przy stole sędziowskim zasiedli reprezentanci McCafe, Costa Coffee, AmRest, MSBiS, SPB, MONIN oraz Hamilton Beach (Alva).
Regionalną Szkołę Turystyczną reprezentował Karol Pilz z klasy III Ga
10 grudnia 2015r. w Regionalnej Szkole Turystycznej, Technikum im. Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju, obchodzono uroczyście Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich. Obchody rozpoczęły się od spotkania uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z Polanicy-Zdroju: Szkoły Podstawowej nr 2 im. Żołnierzy z Monte Cassino, Gimnazjum im. Józefa Matuszewskiego oraz Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Stowarzyszenia "Edukator". Przybyłych gości powitała Dyrektor RST Pani Renata Zygmunt. Następnie głos zabrał przewodnik sudecki, pilot wycieczek zagranicznych i instruktor przewodnictwa górskiego Pan Leszek Majewski, który przedstawił „Krajoznawczą gawędę o Sudetach środkowych”. Legendę o Polanickim Niedźwiadku opowiedział wybitny działacz Towarzystwa Miłośników Polanicy Pan Henryk Grzybowski. Ciekawą prezentację o trasach turystycznych Polanicy-Zdroju pokazała Pani Monika Adamczyk - przedstawicielka Biura Promocji Miasta Polanica-Zdrój oraz punktu Informacji Turystycznej, a o twierdzach i fortyfikacjach Dolnego Śląska opowiedzieli przebrani w historyczne stroje przedstawiciele Twierdzy Kłodzkiej, Pan Mirosław Klimkiewicz, Pani Kamila Machniowska oraz Pan Jerzy Jakubaszek.
Zobacz pozostałe zdjęcia w FOTO GALERII
Pod koniec spotkania zaproszonym gościom zostały wręczone prezenty od świętego Mikołaja przygotowane przez uczniów RST i zaprzyjaźnionych ze szkołą pracodawców, a w szczególności od Biura Podróży „Rainbow”. Świąteczne spotkanie zakończyło się podziękowaniem organizacjom turystycznym, pracodawcom i przyjaciołom Regionalnej Szkoły Turystycznej za rozwijająca się współpracę.
W drugiej części obchodów głównym punktem programu było spotkanie uczniów Regionalnej Szkoły Turystycznej z Dyrektorem Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej Panem Jakubem Feiga, który przedstawił niezwykle interesujący wykład na temat oznakowania turystycznego jako elementu informacji turystycznej oraz o najpiękniejszych górskich szlakach turystycznych. Uczniowie mieli też okazję usłyszeć barwną historię Polanicy-Zdroju, przedstawioną przez Pana Henryka Grzybowskiego. Całość zakończył panel dyskusyjny na temat zagadnień związanych z informacją turystyczną w Polsce i tematyką obchodów Międzynarodowego Dnia Terenów Górskich.
Regionalna Szkoła Turystyczna, Technikum im. Jana Pawła II, od lat współpracuje z najlepszymi biurami podróży i pracodawcami w branży turystycznej, umożliwiając uczniom uczącym się w zawodach technik obsługi turystycznej, technik hotelarstwa i technik żywienia i organizacji usług gastronomicznych uczestnictwo w szkoleniach oraz innych spotkaniach o charakterze edukacyjnym.
W zawodzie technik obsługi turystycznej Regionalną Szkołę Turystyczna wspierają liczni przyjaciele i sponsorzy:
Dzięki wsparciu pracodawców, organizacji turystycznych i przyjaciół Regionalna Szkoła Turystyczna szeroko popularyzuje wiedzę z obszaru turystyki poprzez praktyczne działania, m.in. oprowadzanie przez uczniów w charakterze przewodników turystycznych grup oraz angażowanie ich w bezpośredni udział w obsłudze ruchu turystycznego (animator czasu wolnego, obsługa techniczna). Dzięki stworzeniu właściwych warunków pracy Regionalna Szkoła Turystyczna umożliwia uczniom wszechstronne kształcenie, zdobywanie różnorodnych doświadczeń oraz rozwój ukierunkowany na przyszły zawód.
Uczniowie technikum obsługi turystycznej,
Regionalna Szkoła Turystyczna, Technikum im. Jana Pawła II
W środę 19 listopada 2015 roku uczennice Regionalnej Szkoły Turystycznej Technikum im. Jana Pawła II, Klaudia Jachym (kl. III TH B) i Karolina Łowiec (kl. II TH B) wzięły udział w dwudniowych „Dolnośląskich Potyczkach Hotelarskich”. Konkurs organizowany był przez Zespół Szkół nr 7 w Wałbrzychu pod honorowym patronatem starosty wałbrzyskiego. Tegoroczna edycja rozpoczęła się w Wałbrzychu w trzygwiazdkowym Hotelu „Maria”. Część pisemna odbyła się hotelowej restauracji, co od samego początku pozwoliło uczestnikom konkursu poczuć klimat i atmosferę panującą w hotelach wypoczynkowych.
Etap I konkursu obejmował test pisemny, składający się z 50 pytań. Do etapu drugiego zakwalifikowało się 13 uczniów z najlepszymi wynikami testu. Wśród wydelegowanych przez naszą szkołę uczennic do kolejnego etapu dostała się Klaudia Jachym, która uzyskała 27 punktów.
Popołudnie w Wałbrzychu uprzyjemniło wszystkim zwiedzanie Zamku Książ, następnie uczestnicy konkursu oraz zaproszeni goście udali się na obiad do Hotelu „Maria” w Wałbrzychu. Drugi etap konkursu „Obsługa gościa w recepcji w języku obcym” sprawdzał umiejętności praktyczne uczniów w zakresie rozmowy w języku obcym. Zadania dotyczyły procedury check–in oraz check–out gościa indywidualnego. Klaudia Jachym zmierzyła się z zadaniem na bardzo wysokim poziomie. Reprezentantka naszej szkoły ulokowała się na 1 miejscu w tej konkurencji i to zadecydowało o prześciu do ostatniego, finałowego etapu potyczek hotelarskich. Po ogłoszeniu wyników uczestnicy udali się na kolację, a później na zasłużony relaks do hotelowej kręgielni i basen.
W kolejnym dniu finałowa piątka zmierzyła się z „Obsługą gościa w restauracji”. Stół przygotowany przez Klaudię dał jej II miejsce w tej konkurencji. Zsumowanie punktów ze wszystkich etapów konkursu dało Klaudii Jachym IV miejsce w konkursie wojewódzkim.
Uczestniczki otrzymały dyplom potwierdzający udział w „Dolnośląskich Potyczkach Hotelarskich” oraz upominki. Ósma edycja wałbrzyskiego konkursu pozwoliła skonfrontować ze sobą wiele szkół o profilu hotelarskim, wyciągnąć wnioski na przyszłość, ale przede wszystkim jednak był wielką przygodą dla wspaniale zapowiadających się, przyszłych hotelarzy!
Red. Sabina Boos
W bieżącym roku mijają 202 lata od kiedy Franz Pabel, sołtys Karłowa, pierwszy oficjalnie mianowany przewodnik turystyczny w Sudetach, twórca trasy turystycznej na Szczeliniec Wielki, uzyskał od króla Prus, Fryderyka Wilhelma III, zaszczytny certyfikat pierwszego w Prusach przewodnika turystycznego. W tym roku także Koło Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK „Ziemi Kłodzkiej” obchodzi jubileusz 67 – lecia swojego istnienia.
Z tej okazji zaprosiliśmy na zajęcia w klasach II-IV Technikum Obsługi Turystycznej, wieloletniego przewodnika sudeckiego, pilota wycieczek zagranicznych i instruktora przewodnictwa górskiego Pana Leszka Majewskiego. W Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym (PTTK) działa od 1954 roku aż do chwili obecnej.
Na spotkaniu Pan Leszek Majewski przedstawił nam historię rozwoju przewodnictwa na świecie oraz początki Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK „Ziemi KłodzkieJ”. Opowiedział nam o swojej pracy, która wymagała od niego zawsze umiejętności znalezienia się w różnych sytuacjach, opanowania, wiedzy, a przede wszystkim pasji i sympatii do ludzi. Opowiedział nam o tym jak wiele jest korzyści płynących z bycia pilotem wycieczek, zwrócił też uwagę na wady tego zawodu. Podkreślił, że bycie pilotem to przede wszystkim przyjemność pracy z ludźmi, z grupą.
Pan przewodnik zaproponował wiele pomysłów w zakresie współpracy z Regionalną Szkołą Turystyczną. Pasją zawodową, radością z wykonywanej pracy w charakterze przewodnika oraz niebywałym poczuciem humoru Pan Leszek Majewski wzbudził we wszystkich ogromną sympatię i uznanie. Cieszymy się z możliwości realizowania wspólnych pomysłów. Dziękujemy za niezwykłe spotkanie.