Podsumowanie semestru TŻiUG _13Tegoroczne kłodzkie uroczystości obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja zgromadziły licznych przedstawicieli szkół regionu, władz i stowarzyszeń kombatanckich oraz służb mundurowych i harcerstwa, a także mieszkańców miasta i okolic. Obchody rozpoczęły się o godz. 9.00, uroczystą Mszą Św. w kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej. Na Mszy Św., koncelebrowanej przez księży z kłodzkich parafii, byli obecni liczni mieszkańcy Kłodzka i okolic, a także szesnaście pocztów sztandarowych, wśród nich poczet Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy Zdrój, reprezentowanej przez uczniów klas: I A TH i II TG : Agnieszkę Krauze, Klaudię Józefczyk oraz Aleksandra Stasinkiewicza, pod opieką nauczyciela Pana Zbigniewa Dziewieckiego. Poczty sztandarowe wystawiły także m.in. Powiatowa Komenda Policji w Kłodzku, Związek Sybiraków, kłodzkie harcerstwo oraz szkoły podstawowe. W świątecznym kazaniu proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Różańcowej, o. Mirosław podkreślił znaczenie Konstytucji 3 maja dla naszej tożsamości oraz zaznaczył, iż powinniśmy z tej tożsamości być dumni, tym bardziej że majowa Konstytucja była pierwszą ustawą zasadniczą w Europie, a drugą na świecie.

Podsumowanie semestru TŻiUG _14 Podsumowanie semestru TŻiUG _15 Polski drób na polskim stole_1

Po uroczystej Mszy Św. nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych pod pomnik Żołnierza Polskiego w kłodzkim Parku Sybiraków, gdzie odbyły się miejskie uroczystości obchodów Święta. Zgromadzeni tutaj mieszkańcy Kłodzka oraz turyści mieli okazję wysłuchać różnych przemówień. W tej części uroczystości nauczycielka naszej Szkoły przypomniała o realizowaniu idei 3-Majowej Konstytucji przez następne pokolenia Polaków, wspominając o niezwykłym Zjeździe Związku Polaków w Niemczech. Wydarzenie to miało miejsce 6 marca 1938 roku w Berlinie, gdzie w samym sercu faszystowskiego żywiołu spotkało się pięć tysięcy delegatów wszystkich Polaków mieszkających w Niemczech. Wykazując się niezwykłą odwagą przyjęto wówczas Pięć Prawd, którymi zawsze winni kierować się Polacy, a mianowicie:

Prawda Pierwsza: Jesteśmy Polakami

Prawda Druga: Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci

Prawda Trzecia: Polak Polakowi bratem

Prawda Czwarta: Polak Narodowi każdego dnia służy

Prawda Piąta: Polska Matką naszą, o Matce nie wolno mówić źle .

Ta część wystąpienia naszej koleżanki została zamieszczona przez Telewizję Sudecką w relacji internetowej z obchodów trzeciomajowych z Kłodzka .

Następnie pod pomnikiem zostały złożone wieńce. Tym akcentem zakończono uroczystości.

                                                                                       Zbigniew Dziewiecki

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com