WARUNKI I TRYB REKRUTACJI

KANDYDATÓW DO KLAS PIERWSZYCH NA ROK SZKOLNY 2016/2017

W REGIONALNEJ SZKOLE TURYSTYCZNEJ

TECHNIKUM IM. JANA PAWŁA II
W POLANICY-ZDROJU 

 

 

Szkoła stosuje nabór papierowy, czyli na podstawie złożonego podania o przyjęcie do szkoły (załącznik nr 2). Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza szkolna komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy-Zdroju. 

Podstawa prawna :

·         Rozporządzenie MEN z dnia 2 listopada 2015 r. w sprawie sposobu przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym, składu i szczegółowych zadań komisji rekrutacyjnej, szczegółowego trybu i terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego (Dz. Z 2015 r., poz. 1942).

·         art. 9 ust. 2 oraz art. 10 ust. 1 i 9 ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty (Dz. U. z 3014 r., poz. 7.)

 

§ 1 

1.      Rekrutacja uczniów do szkół ponadgimnazjalnych dla młodzieży na podbudowie gimnazjum wchodzących w skład Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy-Zdroju w odbywa się na podstawie:

a)      liczby punktów uzyskanych za wyniki egzaminu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w gimnazjum, zawarte w zaświadczeniu o szczegółowych wynikach egzaminu;

b)     liczby punktów uzyskanych za oceny, zawarte w świadectwie ukończenia gimnazjum;

c)      liczby punktów uzyskanych za inne osiągnięcia ucznia wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum. 

2.      Ustala się następujący sposób przeliczania na punkty ocen z przedmiotów oraz wyników egzaminu gimnazjalnego, a także sposób punktowania innych osiągnięć uczniów:

1)        Kandydat ubiegający się o przyjęcie do klasy pierwszej może otrzymać w postępowaniu rekrutacyjno-kwalifikacyjnym punkty:

a)        za wyniki egzaminu gimnazjalnego, zgodnie z zasadą:

liczba punktów rekrutacyjnych za każdy wynik procentowy z zakresu języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, matematyki, przedmiotów przyrodniczych wynik procentowy, uzyskany z danego zakresu, mnoży się przez 0,2, z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym mnoży się przez 0,08, z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym mnoży się przez 0,12.

b)       za oceny z języka polskiego i trzech wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, otrzymane na  świadectwie ukończenia gimnazjum, zgodnie z zasadą:

·           20 punktów     – ocena: celujący,

·           16 punktów     – ocena: bardzo dobry,

·           12 punktów     – ocena: dobry,

·           8 punktów        – ocena:  dostateczny,

·           2 punkty     – ocena: dopuszczający;

c)        5 punktów za ukończenie gimnazjum z wyróżnieniem

d)        za inne osiągnięcia maksymalnie można uzyskać 13 punktów, w tym za:

I.          uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu ponadwojewódzkim organizowanym przez kuratorów oświaty na podstawie zawartych porozumień:

a.      tytułu finalisty konkursu przedmiotowego – przyznaje się 10 punktów,

b.      tytułu laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 7 punktów,

c.       tytułu finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 5 punktów;

II.       uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu międzynarodowym lub ogólnopolskim albo turniejem o zasięgu ogólnopolskim, przeprowadzanymi zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 32a ust. 4 i art. 22ust. 2 pkt 8 ustawy:

a.      tytułu finalisty konkursu z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych objętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – przyznaje się 10 punktów,

b.      tytułu laureata turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych nieobjętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – przyznaje się 4 punkty,

c.      tytułu finalisty turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych nieobjętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – przyznaje się 3 punkty;

III.            uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu wojewódzkim organizowanym przez kuratora oświaty:

a.     dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu przedmiotowego – przyznaje się 10 punktów,

b.     dwóch lub więcej tytułów laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 7 punktów,

c.      dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 5 punktów,

d.      tytułu finalisty konkursu przedmiotowego – przyznaje się 7 punktów,

e.      tytułu laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 5 punktów,

f.       tytułu finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 3 punkty;

 

IV.     uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem albo turniejem, o zasięgu ponadwojewódzkim lub wojewódzkim, przeprowadzanymi zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 32a ust. 4 i art. 22 ust. 2 pkt 8 ustawy:

a.     dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych objętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – przyznaje się 10 punktów,

b.     dwóch lub więcej tytułów laureata turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych nieobjętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – przyznaje się 7 punktów,

c.      dwóch lub więcej tytułów finalisty turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych nieobjętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – przyznaje się 5 punktów,

d.     tytułu finalisty konkursu z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych objętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – przyznaje się 7 punktów,

e.    tytułu laureata turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych nieobjętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – przyznaje się 3 punkty,

f.     tytułu finalisty turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych nieobjętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – przyznaje się 2 punkty;

 

V.      uzyskanie wysokiego miejsca w zawodach wiedzy innych niż wymienione w pkt 1–4, artystycznych lub sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, na szczeblu:

a.      międzynarodowym – przyznaje się 4 punkty,

b.      krajowym – przyznaje się 3 punkty,

c.      wojewódzkim – przyznaje się 2 punkty,

d.      powiatowym – przyznaje się 1 punkt.

3.      w przypadku przeliczania na punkty kryterium za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu, o których mowa w art. 20f ust. 2 pkt 4 lit. b, art. 20h ust. 6 pkt 5 lit. b, art. 20i ust. 2 pkt 4 lit. b i art. 20j ust. 2 pkt 5 lit. b ustawy, przyznaje się 2 punkty.

4.      W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu gimnazjalnego, na podstawie art. 44zw ust. 2 i art. 44zz ust. 2 ustawy, przelicza się na punkty oceny z języka polskiego, matematyki, historii, wiedzy o społeczeństwie, biologii, chemii, fizyki, geografii i języka obcego nowożytnego, wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum, przy czym za uzyskanie z:

1)      języka polskiego i matematyki oceny wyrażonej w stopniu:

a.      celującym – przyznaje się po 20 punktów,

b.      bardzo dobrym – przyznaje się po 16 punktów,

c.       dobrym – przyznaje się po 12 punktów,

d.      dostatecznym – przyznaje się po 8 punktów,

e.      dopuszczającym – przyznaje się po 2 punkty;

2)      historii i wiedzy o społeczeństwie oceny wyrażonej w stopniu:

a.      celującym – przyznaje się po 20 punktów,

b.      bardzo dobrym – przyznaje się po 16 punktów,

c.       dobrym – przyznaje się po 12 punktów,

d.      dostatecznym – przyznaje się po 8 punktów,

e.      dopuszczającym – przyznaje się po 2 punkty

– oraz liczbę punktów uzyskaną po zsumowaniu punktów z tych zajęć edukacyjnych dzieli się przez 2;

3)      biologii, chemii, fizyki i geografii oceny wyrażonej w stopniu:

a.      celującym – przyznaje się po 20 punktów,

b.       bardzo dobrym – przyznaje się po 16 punktów,

c.       dobrym – przyznaje się po 12 punktów,

d.       dostatecznym – przyznaje się po 8 punktów,

e.       dopuszczającym – przyznaje się po 2 punkty

– oraz liczbę punktów uzyskaną po zsumowaniu punktów z tych zajęć edukacyjnych dzieli się przez 4;

 

4)   języka obcego nowożytnego oceny wyrażonej w stopniu:

a.         celującym – przyznaje się 8 punktów,

b.         bardzo dobrym – przyznaje się 6 punktów,

c.         dobrym – przyznaje się 4 punkty,

d.         dostatecznym – przyznaje się 2 punkty,

e.         dopuszczającym – przyznaje się 0,5 punktu.

5.    W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do danego zakresu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego lub danej części egzaminu gimnazjalnego, na podstawie art. 44zw ust. 2 i art. 44zz ust. 2 ustawy, przelicza się na punkty, w sposób określony w ust. 1, oceny wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum z zajęć edukacyjnych, z których jest przeprowadzany dany zakres odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego lub dana część egzaminu gimnazjalnego, których dotyczy zwolnienie.

6.    W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu gimnazjalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym, na podstawie art. 44zz ust. 2 ustawy, przelicza się na punkty ocenę z języka obcego nowożytnego wymienioną na świadectwie ukończenia gimnazjum, przy czym za uzyskanie oceny wyrażonej w stopniu:

a.     celującym – przyznaje się 8 punktów;

b.     bardzo dobrym – przyznaje się 6 punktów;

c.      dobrym – przyznaje się 4 punkty;

d.     dostatecznym – przyznaje się 2 punkty;

e.     dopuszczającym – przyznaje się 0,5 punktu.

7.      W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu gimnazjalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym, na podstawie art. 44zz ust. 2 ustawy, przelicza się na punkty ocenę z języka obcego nowożytnego wymienioną na świadectwie ukończenia gimnazjum, przy czym za uzyskanie oceny wyrażonej w stopniu:

a.      celującym – przyznaje się 12 punktów;

b.      bardzo dobrym – przyznaje się 9 punktów;

c.       dobrym – przyznaje się 6 punktów;

d.      dostatecznym – przyznaje się 3 punkty;

e.      dopuszczającym – przyznaje się 1 punkt.

Minimalna liczba punktów rekrutacyjnych dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie do technikum wynosi 60 .  

§ 2 

W postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2016/2017 do szkoły w przypadku przeliczania na punkty wymienionych na świadectwie ukończenia gimnazjum będą brane pod uwagę przedmioty w zależności od wybranego kierunku, za oceny wyrażone w stopniu:

1) celującym – przyznaje się po 20 punktów;

2) bardzo dobrym – przyznaje się po 16 punktów;

3) dobrym – przyznaje się po 12 punktów;

4) dostatecznym – przyznaje się po 8 punktów;

5) dopuszczającym – przyznaje się po 2 punkty; 

 

Lp.

Zawód

Punktowane przedmioty:

1.

Technik żywienia i usług gastronomicznych

J. polski

biologia, chemia, j. obcy

2.

Technik hotelarstwa

J. polski

geografia, wiedza o społeczeństwie, j. obcy

3.

Technik obsługi turystycznej

J. polski

geografia, wiedza  o społeczeństwie, j. obcy

 

§ 3 

Przyjmowanie podań kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych 

 

1.    Kandydat w trakcie rekrutacji może równocześnie składać dokumenty do nie więcej niż trzech szkół ponadgimnazjalnych (przez szkołę rozumie się szkołę samodzielną lub typ szkoły wchodzącej w skład zespołu).

2.    Kandydat składając dokumenty do wybranej szkoły posługuje się kopiami świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego, poświadczonymi przez dyrektora gimnazjum, które kandydat ukończył.

3.    Kandydat do szkoły ponadgimnazjalnej składa podanie w terminie od 1 czerwca do 23 czerwca 2016 r.

4.    W terminie od 24 czerwca do 28 czerwca 2016 r. kandydat do szkoły ponadgimnazjalnej do podania o przyjęcie dołącza:  

-          świadectwo ukończenia szkoły oraz zaświadczenie o wyniku egzaminu gimnazjalnego lub kopie tych dokumentów poświadczone przez dyrektora gimnazjum, które kandydat ukończył, a ponadto:  dokumenty nadające uprawnienia wynikające z zapisu w § 1 ust. 2 pkt d.

§ 4 

Kwalifikowanie do szkół 

1.         Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkoły nastąpi 5 lipca 2016 r.  

2.         Potwierdzenie przez rodzica kandydata albo kandydata pełnoletniego woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły najpóźniej w terminie do 11  lipca 2016 r.

3.         Dostarczenie zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia nauki w danym zawodzie  do 15 lipca 2016 r.

4.         Ogłoszenie list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkoły nastąpi 12 lipca 2016 r.

5.         Przyjmowanie  dokumentów kandydatów do drugiego naboru do 20 sierpnia 2016 r.

6.         Ogłoszenie list przyjętych uczniów w drugim naborze nastąpi nie później niż 23 sierpnia 2016 r.

7.         Osoby nieprzyjęte do szkoły są zobowiązane do odbioru złożonych dokumentów w ciągu 7 dni od zakończenia postępowania kwalifikacyjnego. W przeciwnym przypadku kopie dokumentów ulegną zniszczeniu.

8.         Poinformowanie kuratora oświaty o liczbie miejsc wolnych w szkole 29 sierpnia 2016 r. 

 

§ 5

 

Organizacja informacji dla kandydatów i ich rodziców

 

1.      Dolnośląski Kurator Oświaty organizuje punkty informacyjne o wolnych miejscach w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie województwa.

2.      Punkt informacyjny w Regionalnej Szkole Turystycznej w Polanicy-Zdroju, ul. Wojska Polskiego 23 czynny jest codziennie w godz. od 08.00 do 15.00, tel. 74 – 868 – 16 – 83.

3.      Zadaniem szkolnego punktu informacyjnego jest udzielanie informacji o kryteriach naboru, ofercie edukacyjnej oraz wymaganiach stawianych kandydatom podczas postępowania rekrutacyjnego i w trakcie trwania nauki, informacji o wybranym zawodzie, możliwościach zatrudnienia po ukończeniu szkoły lub kierowanie kandydata do punktu informacyjnego przy poradni psychologiczno-pedagogicznej.

 

 

§ 6 

Tryb odwoławczy 

1.      Rodzicom lub prawnym opiekunom kandydata przysługuje prawo odwołania od decyzji Szkolnej Komisji Rekrutacyjnej do dyrektora szkoły w ciągu dwóch dni od momentu ogłoszenia listy przyjętych do szkoły.

2.      Podstawą odwołania mogą być tylko formalne uchybienia w przeprowadzaniu postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do obowiązujących przepisów i postanowień niniejszego dokumentu.

3.      Odwołanie należy złożyć w formie pisemnej w sekretariacie szkoły.

4.      Dyrektor ma obowiązek rozpatrzyć odwołanie w ciągu trzech dni i o swej decyzji powiadomić pisemnie składających odwołanie.

 

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com