Dla większości Polaków Afryka to z jednej strony miejsce chorób, konfliktów i biedy, z drugiej – to egzotyka, piękne widoki i safari. Tymczasem Afryka, choć ma swoje problemy to niezwykły kontynent z wielkim potencjałem na przyszłość. Największym bogactwem Afryki są jej mieszkańcy, najczęściej młodzi ludzie, którzy są otwarci na świat, szybko się uczą, a pomaga im w tym dynamiczny rozwój telekomunikacji i prawie nieograniczony dostęp do informacji*.

Turystyka jest dla wielu biednych krajów afrykańskich ważnym źródłem dochodów. Stymuluje rozwój wielu dziedzin gospodarki, stwarza miejsca pracy, przyczynia się do budowy dróg, lotnisk, hoteli, szpitali, wpływa na poprawę sytuacji zdrowotnej, stanu edukacji itp., a także przyczynia się do ochrony zasobów przyrodniczych i kulturowych kraju.

O tym jak rozwijać odpowiedzialną turystykę w  Afryce, jak łamać szkodliwe stereotypy przekonywała uczniów technikum obsługi turystycznej Pani Anna Chełmińska fundacji Qdowa, zajmującej się działalnością wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.  Uczniowie dowiedzieli się, że głównym celem przyjazdu turystów zagranicznych do Afryki są jej walory przyrodnicze. Duże zainteresowanie turystów budzi też  kultura ludowa Czarnej Afryki, która jest bardzo bogata i zróżnicowana.  

To była pasjonująca lekcja o odpowiedzialnej turystyce i potrzebie jej zrównoważonego rozwoju, nie tylko w Afryce. 

 

*w oparciu o:  „Teraz Afryka. Od źródeł skautingu po kontynent przyszłości” pod redakcją Emilii Kulczyk-Preis i Roberta Zduńczyka

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com