Każdy człowiek rodzi się nie po to, aby tylko żyć, ale by żyć na miarę swoich oczekiwań i możliwości. Dlatego też zarówno on, jak i jego otoczenie powinno uczynić wszystko, aby mógł rozwijać się, przybliżać się do pisanej mu doskonałości, a przez to stawać się coraz bardziej szczęśliwym.

 

W piątek, 22.06. br., w Regionalnej Szkole Turystycznej w Polanicy – Zdroju, odbyła się niecodzienna uroczystość. W tym dniu zajęcia szkolne kończyli uczniowie klas I – III technikum, którym  gratulowano wyników całorocznej pracy, wręczano nagrody, a potem szkolne świadectwa. Zaproszeni na uroczystość goście mieli okazję być uczestnikami jeszcze jednego, bardzo podniosłego, a jednocześnie wzruszającego wydarzenia. Już sama atmosfera panująca na szkolnym korytarzu, uroczysty charakter, dekoracje, kwiaty, a przede wszystkim obecność Gości Honorowych, zapowiadały, że będzie się dziać coś bardzo dla RST ważnego!

 

Wśród zasiadających w pierwszych rzędach gości, dało się zauważyć m.in. przedstawicieli Hotelu Spa Dr Irena Eris, pracowników biura podróży Rainbow, naszą wieloletnią, obecnie emerytowaną nauczycielkę, Panią Teresę Nowicką, przedstawicieli promów Unity Line, przewodnika sudeckiego, P.Leszka Majewskiego, P.Edwarda Wojciechowskiego – Prezesa Towarzystwa Miłośników Polanicy, P.Anettę Kościuk – Dyrektorkę Wydziału Oświaty, reprezentującą Starostwo Powiatowe w Kłodzku, przedstawiciela Rady Rodziców, P.Benedykta Czarkowskiego, media i rodziców uczniów naszej szkoły.

Już po chwili rozpoczęcia, przez uczennice klasy II, uroczystości, Dyrektor Szkoły, P.Renata Zygmunt, zapowiedziała oficjalne przyznanie Tytułu "Przyjaciel Szkoły" i przedstawiła ideę tego wydarzenia. Stało się już tradycją, nagradzanie tym tytułem osób lub instytucji, które w szczególny sposób przyczyniły się do podniesienia jakości i uatrakcyjnienia kształcenia zawodowego w RST oraz podnoszenia prestiżu i promowania szkoły. Nauczycielka RST, P.Barbara Szeliga, przedstawiła dotychczasowych Przyjaciół Szkoły oraz zaprezentowała nowe logo i statuetki, jak też i autorów tych projektów. Pan Piotr Sowiński (Przyjaciel Szkoły - Unity Line), zabrał głos - ciepło wypowiadając się o szkole i jej sukcesach.

Honorowe miejsce na scenie zajęła osoba, której w tym roku jako pierwszej nadano ten tytuł. Pani Teresa Nowicka - absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, nauczyciel przedmiotów zawodowych  z 46-letnim stażem, opiekun nauczycieli, promotor prac dyplomowych, wychowawca młodzieży, lider zespołu przedmiotowego, wieloletni kierownik szkolenia praktycznego w RST, egzaminator i autorka zadań egzaminacyjnych, współautorka książek i skryptów zatwierdzonych do użytku przez MEN, znawca lokalnego i regionalnego rynku pracy oraz zjawisk na nim zachodzących, inspiratorka współpracy z rynkiem pracy i pośrednik w organizacji staży zawodowych, autorka pierwszej bazy danych pracodawców i ich przedsiębiorstw, uczestniczka konferencji naukowych, wielokrotna laureatka Nagrody Dyrektora Szkoły oraz Nagrody Starosty Kłodzkiego, Przyjaciel Regionalnej Szkoły Turystycznej! Wzruszenie nas wszystkich  obecnych, także uczniów, którzy wcześniej nie znali Tereni i nie wiedzieli, jaką rolę odegrała w szkole - było ogromne! Miło było słuchać, jak wypowiadają się absolwenci, współpracownicy, czy pracodawcy. Pięknie zaprezentowała tę osobę Pani Dyrektor, podarowując Jej na koniec pamiątkową statuetkę.

Na ręce Dyrektora Hotelu Spa Dr Irena Eris,  Pana Mariusza Kaczmarskiego, kierownika służby pięter, Pani Katarzyny Ściebury i szefa kuchni tego hotelu, Przemysława Gryza, została wręczona kolejna statuetka i tytuł Przyjaciela Szkoły. Jak doszło do naszej współpracy? Prawie trzy lata temu. Ekskluzywny, 5 gwiazdkowy hotel w Polanicy - Zdroju został otwarty w grudniu 2015 roku, a już w maju 2016, piętnastu  uczniów naszej szkoły odbyło w nim praktyki zawodowe. W hotelu tym znalazło pracę wielu naszych absolwentów, a Pani Kasia, nasz gość, pracuje w nim od samego początku.

Regionalna Szkoła Turystyczna otrzymuje od Dyrekcji i pracowników hotelu wsparcie i profesjonalną wiedzę na wielu płaszczyznach, jest to bowiem systematyczna i bezinteresowna praca na rzecz szkoły i pomoc w realizacji działań dydaktycznych i opiekuńczych, przejawiająca się w prowadzeniu zajęć dydaktycznych przez kierownictwo i personel hotelu, jest to też sprawowanie opieki nad uczniami, odbywającymi zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe. Cenne są te działania głównie z uwagi na rzetelność wiedzy pozyskiwanej przez uczniów. Docenianą  jest znacząca pomoc materialna i finansowa na rzecz placówki oraz jej uczniów. Hotel sponsoruje nagrody dla uczestników konkursów branżowych, udostępnia produkty do ich realizacji, przygotowuje naszych uczniów do tych zmagań, dzięki czemu uczniowie i absolwenci zdobywają nagrody w regionie i kraju, jak też znajdują łatwo pracę nawet za granicą. Publiczne wspieranie i popularyzowanie działań szkoły przez Hotel, wpływa na pozytywny wizerunek w środowisku lokalnym, takim przykładem jest objęcie honorowym patronatem projektu Erasmus+ „Praktyczne kształcenie mistrzów na turystycznym rynku pracy”.

Nie mogła uczestniczyć w uroczystości  zaproszona na nią Pani dr Irena Eris, jednak szkoła już wcześniej nawiązała ciepłe relacje z samą właścicielką, określaną przez media „najskromniejszą polską milionerką”. Współpracownicy mówią  o Niej, że jest przyjazna, otwarta i ciepła. Mogliśmy się o tym przekonać, ponieważ Pani Irena zaprosiła młodzież naszej szkoły na spotkanie w Hotelu w Polanicy - Zdroju. Dzięki wieloletniemu wsparciu wspomnianych osób możemy więc spełniać nasze marzenia o profesjonalnej szkole i zaoferować uczniom Regionalnej Szkoły Turystycznej naukę zawodu na najwyższym poziomie.

Kolejny wyróżniony i nagrodzony Przyjaciel Szkoły! Firma, która nigdy nie odmówiła pomocy naszej szkole,  kiedykolwiek o nią poprosiliśmy. Biuro Podróży Rainbow jest jednym z największych biur podróży w Polsce. Najmocniejszą stroną firmy są ludzie. Animatorzy, piloci i rezydenci –  wszyscy wyróżniają się wiedzą i doświadczeniem płynącym z wieloletniej praktyki oraz pasją zawodową. Przed kilkoma laty poprosiliśmy o współpracę. Pierwszy kontakt z naszą szkołą – to przyjazd  przedstawiciela biura na  konkurs „Profesjonalista i mistrz branży turystycznej”. I pierwsze spotkanie z Panią Aleksandrą Wodzyńską, która w Akademii Rainbow od 2011 roku szkoli animatorów hotelowych w Polsce i na destynacjach Rainbow. Dyrektorem Rainbow jest niezwykły człowiek, Pan Filip Szmidt. To dzięki niemu w firmie pracują pasjonaci, którzy chcą dać swoim klientom radość z podróżowania. Doceniamy także działania  Pana Krzysztofa Sikorskiego, Pani Doroty Nowak-Szymczyk oraz Pana Mikołaja Misiewicza. Uhonorowaniem naszej współpracy było nadanie Biuru Podróży Rainbow tytułu  Patrona Kształcenia Zawodowego dla zawodu technik obsługi turystycznej w Regionalnej Szkole Turystycznej i wprowadzenie specjalizacji  animacja czasu wolnego. Od grudnia 2016 roku Biuro realizuje na terenie naszej szkoły projekt „Animacja czasu wolnego – wsparcie uczniów Regionalnej Szkoły Turystycznej w kierunkach zgodnych z potrzebami pracodawców”. Pani Ola jest koordynatorem Projektu i to dzięki Niej i wieloletniemu wsparciu Rainbow nasza szkoła może zaoferować naszym uczniom naukę zawodu w najwyższej jakości.   Dzięki możliwości odbywania szkoleń i praktyk pod patronatem Rainbow, uczniowie poznawali funkcjonowanie animacji w hotelach o najwyższym poziomie. Działania te sprawiły, że animatorzy z RST w Polanicy-Zdroju są obecnie chętnie zatrudniani w hotelach w Polsce, a także poza granicami i cieszą się opinią dobrych pracowników. Czerpanie wzorów od najlepszych zaowocowało również wieloma nagrodami, które zdobyli nasi uczniowie w konkursach branżowych na szczeblu województwa i kraju.

W tle utwóru Amstronga, „What a wonderful world”, we wzruszającej atmosferze, przekazując podziękowania, statuetki, dyplomy i kwiaty, Pani Dyrektor zakończyła tę część uroczystości.

Najlepszym w nauce i zaangażowanym uczniom zostały wręczone nagrody i świadectwa z wyróżnieniem, co nastąpiło w dalszej części piątkowego wydarzenia. Jeszcze świadectwa dla wszystkich pozostałych uczniów, spotkania z wychowawcami i …wakacje!!!

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com