17 maja 2019 roku w Katowicach, w siedzibie Miasta Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek odbył się finał X edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Kamienie Pamięci-,,Harcerze Niepodległej”. Nasz projekt historyczny został przez komisję pozytywnie oceniony, z czego bardzo się cieszymy. Bierzemy udział w tym przedsięwzięciu już po raz drugi. W tym roku drużyna reprezentowana była przez: Zuzannę Kűhnel, Julkę Kasperska i Weronikę Świniańska. W tej edycji grupa miała za zadanie odnalezienie w środowisku lokalnym harcerza Niepodległej, który przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości lub czynnie uczestniczył walcząc w czasie II wojny światowej, stawiając opór okupantom hitlerowskim i sowieckim, a po jej zakończeniu, działał w powojennej drugiej konspiracji niepodległościowej.

Uczniowie pod kierunkiem p. Danuty Droździk w okresie od marca do maja 2019 roku realizowali projekt o panu Tytusie Wyczłku - harcerzu z Drużyny Szarych Szeregów im. Jeremiego Wiśniowieckiego z obwodu Mielec. Pan Tytus Wyczałek to człowiek zwykły, a zarazem niezwykły. Patrząc na jego życiorys widać jak był i jest wierny swojej ojczyźnie. Jako 11-letni chłopiec doświadczył na własnej skórze traumę wojny. Musiał szybko wejść w inny świat. Podczas wojny uczęszczał na tajne komplety. Będąc harcerzem używał pseudonimu ,,Ryś 2” lub R.2 i angażował się w walkę o wolną Polskę.

Podczas gali finałowej odebraliśmy statuetkę w postaci Kamienia Pamięci jako symbolu upamiętnienia pana Tytusa Wyczałka. Wcześniej zespoły biorące udział w projekcie zaprezentowały przed komisją efekty swych historycznych poszukiwań lokalnych bohaterów i podzieliły się spostrzeżeniami związanymi z udziałem w projekcie. Ponadto wzięliśmy udział w wyjątkowej uroczystości wciągnięcia na maszt Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach flagi przekazanej przez Prezydenta RP. Piątkową galę uświetnił zespół muzyczny „Chwila Nieuwagi“.

Podczas trzydniowego pobytu w Katowicach towarzyszyły nam liczne atrakcje turystyczno-historyczne. Mimo, że pogoda pierwszego dnia nie dopisała to drugi dzień pobytu był bardzo intensywny i pełen pozytywnych wrażeń. Zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy na ,,podbój” miasta. Spacerkiem dotarliśmy pod Spodek, po drodze zobaczyliśmy potężny gmach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Przed pomnikiem upamiętniającym trzy powstania śląskie zrobiliśmy krótką powtórkę z historii i pamiątkowe zdjęcia. Na koniec naszego spaceru udaliśmy się do Galerii Sztuki Współczesnej BWA, gdzie podziwialiśmy prace Witolda Stypy, który jest twórcą i założycielem pierwszego na świecie Muzeum Przyszłości. Po południu organizator projektu zafundował nam wycieczkę do kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. W 2017 roku została ona wpisana na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Uczennice z klasy turystycznej miały okazję przyjrzeć się pracy przewodnika.

Po powrocie z Tarnowskich Gór udaliśmy się do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Ekspozycja dotycząca historii Śląska wzbudziła w nas wiele emocji. Mogliśmy się przenieść w czasie. W odtwarzaniu mroków historii pomogły nam fantastycznie dobrane obrazy, filmy, dokumenty i przedmioty codziennego użytku. Oglądając galerię katowickich obrazów ma się wrażenie, na pierwszy rzut oka, że jest się w Muzeum Narodowym. Zobaczyliśmy najcenniejszą perełkę tego muzeum ,,Pomarańczarkę” - obraz namalowany przez Aleksandra Gierymskiego. Oprócz tego obrazy: Jacka Malczewskiego, Artura Grottgera, Tadeusza Makowskiego oraz prace: Magdaleny Abakanowicz, Zdzisława Beksińskiego, Tadeusza Kantora… Nie sposób wymienić wszystkich.

Bardzo jesteśmy zadowoleni z udziału w tym projekcie. Oprócz tego, że mogliśmy pogłębić swoją wiedzę historyczną to nie spodziewaliśmy się, że w Katowicach mieście górniczym, zobaczymy tyle ciekawych miejsc.

 

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com