W ostatnim tygodniu nauki, w ramach lekcji historii uczniowie dwóch klas drugich obejrzeli wystawę ,,Generał Józef Haller i jego żołnierze”. Wystawa od 20 marca 2019 roku gości w murach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Polanicy-Zdroju i świetnie wpisuje się w obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W dniu otwarcia wystawy, młodzież internatu miała ponadto możliwość uczestniczenia w okolicznościowym wykładzie wygłoszonym przez kierownika Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej-pana Jana Engelgarda.

Wystawa przybliżyła uczniom postać Józefa Hallera, który przysłużył się dobrze Polsce swoimi czynami jako żołnierz, polityk i patriota. Wyposażona jest w niepowtarzalne materiały, nierzadko unikatowe – ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie. Prezentowane na wystawie zdjęcia pochodzą z okresu I wojny światowej i ukazują generała i jego bliskich po roku 1945-już na emigracji. Na zdjęciach uwieczniony jest sam generał, jego żołnierze i oficerowie II Brygady Legionów, Błękitnej Armii i Armii Ochotniczej z 1920 roku.

Dla uczniów obejrzenie wystawy było przede wszystkim ważnym przedsięwzięciem edukacyjnym. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę o polskiej drodze do Niepodległości i poznali los tysięcy Polaków dotkniętych traumą walki o Wolną Polskę. Z szacunkiem oglądali zdjęcia żołnierzy, których młodość przypadła na czasy trudne. Mam taką nadzieję, że uczniowie oglądając wystawę nauczyli się, aby nie narzekać zbytnio na swój los i nie poddawać się w chwilach trudnych.

 

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com