25 września 2019 roku 27 uczniów szkoły pod opieką pani Joanny Matusiak i pani Danuty Droździk, zwiedziło Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Tradycją szkoły jest coroczny pobyt młodzieży, w miejscu gdzie w latach 1940-1945 ,,ludzie ludziom zgotowali taki los”. Ta wizyta miała szczególny, historyczny wydźwięk. W tym roku minęła 80 rocznica wybuch II wojny światowej i nasz pobyt w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady był hołdem pamięci dla pomordowanych i tych, którzy przeżyli piekło tamtych czasów.

Auschwitz-Birkenau jest jedynym obozem koncentracyjnym znajdującym się od 1979 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest również jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów w Polsce, przez ludzi z całego świata. Sami uczniowie mogli się o tym przekonać. Wielokulturowość i posługiwanie się zwiedzających wieloma językami były potwierdzeniem, że jest to miejsce ważne dla świata. Mam taką nadzieję, że każdy kto opuszcza ten ,,oświęcimski cmentarz bez pomników” wyjeżdża z tego miejsca z przesłaniem ,,Nigdy więcej wojny!”. Aby Auschwitz-Birkenau było przestrogą, dla nas wszystkich, którzy mieliśmy szczęście urodzić się po wojnie.

Uczniom, komfort zwiedzania zapewniły słuchawki, dzięki którym doskonale słyszeli przewodniczkę. Stojąc przed bramą obozową z cynicznym napisem: ,,Arbeit mach frei”(praca czyni wolnym), wsłuchani w przekaz, zwiedzający odkrywali bolesną historię, autentycznego Miejsca Pamięci. Następnie zwiedzano bloki obozowe. Fotografie więźniów, widoczne w gablotach, pasiaki, chodaki, ubranka dzieci, okulary, grzebienie, buty, szczoteczki do zębów, kule i inne rzeczy osobiste wywoływały wśród zwiedzających smutek, żal i empatię. Na każdy przedmiot uczniowie patrzyli w aspekcie tragicznej historii jednego człowieka i jego rodziny. Stojąc przed Ścianą Straceń, zwiedzający minutą ciszy upamiętnili ofiary. Pod koniec wędrówki po Auschwitz I w milczeniu obejrzano krematorium obozowe.
Następnie autokarem pokonaliśmy odległość trzech kilometrów, aby zwiedzić Brzezinkę. Podczas II wojny świtowej znajdował się tam obóz Auschwitz II-Birkenau. Przeszliśmy wzdłuż torów i zatrzymaliśmy się na miejscu dawnej rampy. Tam odbywała się selekcja. Birkenau to miejsce na głębszą refleksję. Nie ma tu wystaw ale są zachowane drastyczne ślady ludobójstwa takie jak: ruiny komory gazowej, krematorium, baraki dzieci i kobiet. Pamiętać należy, że większość ludzi zginęła w Birkenau.

Dla uczestników była to trudna, a zarazem cenna lekcja historii i edukacji dotyczącej kształtowania świadomości o prawach człowieka, do życia i godnej śmierci. W tym miejscu brakuje po prostu słów… Od słów lepsze jest milczenie. Trudno uwierzyć, że naród filozofów, poetów, kompozytorów pokazał w XX wieku do czego zdolny jest człowiek.

 

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com