Miesiąc listopad jest miesiącem, w którym w szczególny sposób pamiętamy o bliskich zmarłych jak i o tych, którzy zapisali się na kartach naszej narodowej historii. Dlatego też, we wtorek 29 października 2019 roku chętni uczniowie z klasy pierwszej i drugiej technikum wzięli udział w akcji porządkowania grobów na polanickiej nekropolii. Włączyli się do corocznej akcji przede wszystkim z potrzeby serca oraz aby wyrazić pamięć i szacunek dla zmarłych. Uczniowie oczyścili z liści i usunęli mech z nagrobków bohaterów naszej wolności. Położyli własnoręcznie wykonane stroiki i zapalili znicze, oddając w skupieniu należny hołd zmarłym.

Porządkowaliśmy groby Kawalerów Orderu Virtuti Militari - bohaterów walk o wolność i niepodległość. Do kawalerów polanickiego panteonu zaliczyć należy: Witolda Cieślińskiego, Władysława Niedźwiedzkiego, Romana Mnicha i Józefa Szerwińskiego. Te postacie są znane uczniom, z projektów edukacyjnych realizowanych na lekcjach historii.

Na grobie Stanisława Kozickiego i jego żony Marii został położony stroik. Uczniowie zapalili znicz i w ciszy odmówili modlitwę. Stanisław Kozicki był wybitnym politykiem, dyplomatą i publicystą okresu międzywojennego. W istotny sposób jako sekretarz polskiej delegacji na konferencję pokojową w Paryżu przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Ponadto w latach 1947-1952 mieszkał w Polanicy Zdroju przy ulicy Elsterskiej 6. Należy też dodać, że od listopada 2018 roku gabinet historii jest imienia Stanisława Kozickiego. Jestem dumna z postawy uczniów za odpowiedzialne zaangażowanie się w działanie, które było lekcją przywracania pamięci o ludziach, wobec których Rzeczpospolita Polska ma niespłacony dług.

 

Tekst i zdjęcia: Danuta Droździk

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com