W piątek, 8 listopada 2019 roku w Regionalnej Szkole Turystycznej, uroczyście obchodzono 101 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie i nauczyciele wspólnie świętowali ten wyjątkowy i radosny dzień dla naszej ojczyzny.

11 listopada 1918 to data wyjątkowa dla narodu polskiego. Każdego roku pamiętamy i czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Zaangażowani w działanie, uczniowie szkoły pod kierunkiem pani Mirony Wiaderny i pani Danuty Droździk z pomocą innych nauczycieli przygotowali podniosłą i wzruszającą uroczystość. Rozpoczęła się ona od wprowadzenia Pocztu Sztandarowego i odśpiewania czterech zwrotek hymnu państwowego ,,Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie głos zabrała pani dyrektor, Beata Dreszer. Nawiązała do czynu zbrojnego kilku pokoleń Polaków i odniosła się do czasów obecnych i potrzeby dbałości o wolność. A potem program realizowano zgodnie ze scenariuszem. Wypełniony był pięknymi, polskimi pieśniami patriotycznymi, które wyjątkowo dumnie wybrzmiewały, śpiewane przez chór złożony z uczniów klas pierwszych i drugich. Do wspólnego śpiewania włączyli się zebrani na uroczystości uczniowie i nauczyciele. Był też krótki film, taniec z flagą i recytacja wierszy z pamięci, które tematycznie nawiązywały do burzliwej historii narodu polskiego i jego wyboistej drogi do upragnionej wolności.

Nasza szkolna akademie, nie była długa, nie była krótka ale na pewno występy uczniów, pokazały, że jesteśmy wspólnotą świadomą naszych losów historycznych. Mam nadzieję, że takie chwile jak uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości skłoniły nas do refleksji nad życiem, jego wartością i ceną jaką zapłacili Polacy, abyśmy mogli cieszyć się i korzystać świadomie z wolności.

 

Tekst: Danuta Droździk

Zdjęcia: Weronika Świniańska

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com