13 grudnia 2019 roku w całym kraju odbywały się liczne uroczystości upamiętniające 38 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W naszej szkole, w tym roku miały one szczególny wydźwięk i oprawę ze względu na udział pana Andrzeja Perlaka wraz z małżonką. W okresie stanu wojennego pan Andrzej był internowany w Głogowie, Grodkowie i w dalekich Uhercach, w Bieszczadach.

Po powitaniu zaproszonych gości rozpoczęła się część artystyczna, na którą złożyły się: wiersze, piosenki, słowa mówione, prezentacja multimedialna, wycie syreny, plakaty… Pierwszoplanową postacią uroczystości był oczywiście pan Andrzej Perlak. Na spotkanie z uczniami przybył solidnie przygotowany. Opowiedział młodzieży o egzystowaniu w warunkach internowania, radzenia sobie ze stresem i emocjami. Szczególnie zainteresował uczniów relacją o więziennym drukowaniu kartek i znaczków pocztowych. Jego opowiadanie było poparte fragmentem filmiku o tym jak zrobić w warunkach więziennych matrycę do powielania ulotek. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań panu Perlakowi. Dla obecnych w wydarzeniu była to przede wszystkim żywa lekcja historii najnowszej z udziałem świadka, sprzed 38 lat. Uzupełnieniem szkolnych obchodów była wystawa stała pt.,,Stan wojenny – czas apokalipsy”.

Pani dyrektor podziękowała gościom za przyjęcie zaproszenia i spotkanie z młodzieżą RST, z nadzieją na dalszą współpracę. Państwo Perlakowie podarowali szkole książkę o stanie wojennym, z uwzględnieniem ziemi kłodzkiej. Stan wojenny w Polsce trwał 586 dni i był jednym z najdramatyczniejszych wydarzeń w powojennej historii Polski, która nie powinna się nigdy wydarzyć!

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com