17 grudnia 2020 roku minęła okrągła 50. rocznica wydarzeń Grudnia ’70. Doszło wtedyna Wybrzeżu, do fali strajków i protestów robotników. Zostały one krwawo stłumione przez wojsko i milicję na polecenie władz PRL-u. Jak wynika z ustaleń historyków, śmierć poniosło wówczas 45 osób. Wśród ofiar masakry w Szczecinie był 23-letni Polaniczanin Roman Kużak.

Roman Kużak urodził się  i wychowywał w Polanicy-Zdroju. Od 1966 roku mieszkał w Szczecinie i uczęszczał do Studium Nauczycielskiego. Studium ukończył w 1969 roku i podjął pracę w tamtejszym Technikum Kolejowym. Rok później skierowany został do pracy w Szkole Podstawowej nr 34 w Szczecinie jako nauczyciel wychowania fizycznego. Podczas ,,Czarnego Czwartku” został trafiony kulą i zmarł w szpitalu.

Polanica pamięta o bohaterze naszej wolności – Romanie Kużaku. W  tym roku upamiętnienie okrągłej rocznicy odbyło się w  czasie pandemii, ale z zachowaniem zasad epidemiologicznych. Przy grobie Roman Kużaka na miejscowym cmentarzu komunalnym oddano mu hołd pamięci! Złożono kwiaty z biało-czerwoną wstęgą i zapalono światło pamięci. W uroczystości udział wzięły trzy siostry Romana Kużaka, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Polanicy, władze miasta, nauczyciele reprezentujący polanickie szkoły. 

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com