RST 

 

Ogólnopolska Akcja Żonkile 2021 w RST

 

Nasza szkoła już szósty raz wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji Żonkile. Jej celem  było upamiętnienie 78 Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Było ono największym zrywem Żydów podczas II wojny światowej. Powstanie trwało niecały miesiąc i było skazane na niepowodzenie.  Mimo tego uczestnicy wiedzieli, że walczą o coś więcej niż życie - o swój honor, godność i człowieczeństwo. Akcji od początku towarzyszy hasło ,,Łączy nas pamięć”. W sposób szczególny, w dzisiejszych czasach jest ono aktualne w edukacji do budowania dialogu ponad podziałami. 

Uczniowie wszystkich klas, na lekcjach historii online, skorzystali ze specjalnej oferty edukacyjnej, udostępnionej na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Na podstawie materiałów edukacyjnych i filmu ,,Muranów – Dzielnica Północna” poznali życie, kulturę i wojenne losy społeczności żydowskiej zamieszkującej Warszawę przed wybuchem II wojny światowej i podczas jej trwania. 

Żonkil stał się symbolem pamięci dla bohaterów getta. Ostatni przywódca  zrywu – Marek Edelman, w rocznicę wybuchu powstania, składał bukiet żółtych żonkili pod Pomnikiem  Bohaterów Getta w Warszawie. I to on zapoczątkował Akcję Żonkile! My, dzisiaj kultywujemy tę trudną pamięć o czasach, które nie powinny mieć miejsca.

 

                                                                                                                                                                                                                  Danuta Droździk

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com