Przed nami trzy majowe dni świąteczne, które są szczególnie ważne w historii Polski. Są one również ulubionymi świętami Polaków. Kojarzą się z wydłużonym weekendem, planami na majówkę, wiosenną aurą, kwiatami, zielenią i powiewającymi biało-czerwonymi flagami. Ale to już drugie święta, które będziemy obchodzić w reżimie COVID-19. Razem, a jednak osobno! Nie spędzimy ich tak, jak zazwyczaj - na wyjazdach czy spotkaniach w gronie rodzinnym lub przyjaciół. Jest zatem okazja aby przypomnieć, dlaczego je obchodzimy. Warto podkreślić, że są to święta radosne.Uczą patriotyzmu i kształtowania właściwych postaw obywatelskich. 

1 Maja to Święto Pracy, w dokładnym brzmieniu Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. W tym dniu świętujemy prawo do pracy i odpoczynku. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki. Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinowemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób. Pokoleniu naszych rodziców i dziadków 1 maja może kojarzyć się z obowiązkowymi pochodami.

 

2 Maja jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Zostało uchwalone przez Sejm na mocy ustawy z dnia 20.02.2004 roku o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Polska flaga jest naszym symbolem narodowym. Ma biało-czerwone barwy.  Biały oznacza czystość, niewinność i dobro. Czerwony –waleczność i odwagę.

W roku 2021 przypada 230 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku. Z tej okoliczności Sejm przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. Pamiętać należy, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą pisaną konstytucją w Europie, a  drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej. Regulowała organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uchwalony akt prawny powstał we współpracy posłów Sejmu Wielkiego i wspierającego ich środowiska. Konstytucja zawierała wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja 3 Maja  1791 roku zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła  liberum veto i wolną elekcję. Świętowanie podczas zaborów, w czasie II wojny światowej  i w PRL było zakazane. Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 Maja  – znów jest świętem narodowym. 

Cieszmy się majowymi świętami bo nikt nam tego dzisiaj nie zabroni. Pamiętajmy o pokoleniach Polaków, którzy własną krwią znaczyli drogi do wolności, niepodległości i suwerenności. A na znak patriotyzmu wywieśmy biało-czerwone flagi.  

 Danuta Droździk

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com