Praktyki i staże

W kwietniu uczniowie klas I TH A, I TH B, I TG, II TH B i II TG wzięli udział w 10 – dniowych stażach zawodowych w ramach projektu ,,Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach PO KL, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2. Podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego, zorganizowanym przez DCIZiDN w Wałbrzychu. Staże realizowane były w znanych i cenionych obiektach hotelarsko – gastronomicznych takich jak:

 

Regionalna Szkoła Turystyczna poprzez realizację praktyk i staży stwarza możliwość potwierdzenia i rozwoju kompetencji zawodowych ucznia w ramach wybranego kierunku kształcenia i specjalności. Pozwala to na pogłębienie wiedzy ogólnej i umiejętności praktycznego jej zastosowania oraz ukształtowanie właściwej postawy ucznia i absolwenta RST wobec przyszłych pracodawców i współpracowników.

Praktyki i staże zawodowe dają możliwość poznania oczekiwań pracodawców względem pracowników. Uczeń ma szansę utrwalenia, zademonstrowania i zweryfikowania swoich umiejętności, a także prezentacji chęci do pracy, co w przyszłości ułatwi mu znalezienie satysfakcjonującej go pracy.

Podstawowym celem praktyk i staży zawodowych jest nabycie umiejętności praktycznych pogłębiających wiedzę uzyskaną w toku zajęć dydaktycznych w RST.

Staże zagraniczne dodatkowo mają na celu:

  • Doskonalenie kompetencji komunikacyjnych w zakresie skutecznego porozumiewania się na płaszczyźnie zawodowej, kulturowej, a także w życiu codziennym;
  • Kształtowanie postaw przedsiębiorczych sprzyjających mobilności zawodowej;
  • Przygotowanie do sprawnego i fachowego wykonywania zadań zawodowych w warunkach gospodarki europejskiej.

Uczniowie RST, którzy czynią postępy w nauce, są żywo zainteresowani własnym rozwojem zawodowym i cechuje ich nienaganna postawa, mogą dobrowolnie odbyć staż zagraniczny trwający zazwyczaj 3 miesiące. Uczniowie w czasie stażu doskonalą swoje umiejętności zawodowe i posługiwanie się językiem obcym. Stażyści za pracę otrzymują odpowiednie wynagrodzenie. W czasie wolnym mogą poznać kraj, w którym się znajdują.

Od 2004 r. ok. 500 uczniów odbyło praktyki zagraniczne na promach pasażerskich Spółki Unity Line oraz ok. 150 uczniów staż zagraniczny na terenie Cypru, Francji, Grecji, Holandii (pływające hotele po Renie), Islandii, Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Włoch.

 

Zobacz galerię zdjęć z praktyk i staży

W trakcie nauki w RST uczniowie odbywają obowiązkowe, 4 tygodniowe praktyki. RST stara się zapewnić je w renomowanych zakładach hotelarskich, gastronomicznych i obsługi turystycznej w naszym regionie, w Polsce i w Europie. Jesteśmy przekonani, że wybrane przez nas hotele, o standardzie od trzech do pięciu gwiazdek, są odpowiednim miejscem kształtowania dobrych nawyków przyszłych absolwentów RST.

Nauczyciele RST odwiedzali szkoły branżowe we Francji, Włoszech, Austrii i Portugalii, gdzie mogli poznać funkcjonowanie szkolnictwa zawodowego w tych krajach, by najlepsze wzorce, po dostosowaniu do potrzeb polskiej branży turystycznej, wdrożyć w Regionalnej Szkole Turystycznej w Polanicy-Zdroju.

Przeczytaj o stażach zagranicznych

Betina Dorosz - uczennica klasy IV Technikum Hotelarskiego Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy Zdroju.

 

Betina. W trakcie nauki w RST odbywałaś staż we Francji. Czy bariera językowa nie przeszkadzała Ci w wypełnianiu obowiązków?

Betina Dorosz: Staż we Francji jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które zaczynają naukę języka francuskiego, ponieważ jest to ośrodek polonijny i możemy spotkać tam osoby o polskich korzeniach. Staż ten daje możliwość pracy na różnych stanowiskach, a przede wszystkim pracy w grupie, gdzie zawsze można liczyć na czyjąś pomoc.

Dni otwarte 2016_36 Dni otwarte 2016_37 Dni otwarte 2016_41 Dni otwarte 2016_45

 

Powiedz szczerze. Warto poświęcić wakacje i jechać na staż zagraniczny?

Betina: Wyjazd ten pozwala na poznanie kultury i kuchni francuskiej, jest świetną okazją do nawiązania nowych znajomości, a co za tym idzie, pokonanie bariery językowej. Dzięki dobrej opinii pracodawców i poparcia ze strony nauczycieli wyjechałam później na staż do Szwajcarii, gdzie pracowałam w restauracji „Auberg de Dardagny”.

Dni otwarte 2016_35 Dni otwarte 2016_39 Dni otwarte 2016_40 Dni otwarte 2016_43

 

Byłaś też w Szwajcarii! Gdzie jeszcze odbywałaś staż?

Betina: W ciągu trwania mojej 4-letniej edukacji przez 10 miesięcy byłam na stażach zagranicznych. Ostatnim miejscem była Islandia, spędziłam tam 3 miesiące kształcąc swoje umiejętności zawodowe i językowe.

Dni otwarte 2016_38 Dni otwarte 2016_34 Dni otwarte 2016_42 Konkurs Gastronomiczny 2016_1

 

„Są wartości, których nikomu nie możemy przekazać, bo każdy musi dojrzeć do nich sam i to nieraz bardzo ciężką pracą …”

Rok 2006 upłynął w moim życiu pod znakiem podróży połączonych z pracą zrealizowanych dzięki RST. Dziś z perspektywy czasu sięgając do wspomnień, zdjęć, mile przeżytych chwil stwierdzam, że nie ma chyba nic lepszego jak umiejętność radzenia sobie samemu w trudnych sytuacjach, z dala od rodziny, przyjaciół – możesz liczyć tylko i wyłącznie na siebie i wówczas wydobywasz z siebie te skrupulatnie ukryte cechy …

Setki kilometrów od domu, turkusowa woda, piękna wyspa zalana żarem słońca, nowa kultura, język, znajomości, niezapomniane wrażenia i … ciężka praca. To obraz moich wrażeń przywiezionych z Cypru, podczas pracy w Hotelu CAVO MARIS jako housekeeper’ka. Piękna rzecz.

Polanica 06.10.2006 r.

Agnieszka Stańco 

(Wpis absolwentki w Kronice RST)

 

Brygida Cembryło - uczennica klasy IV Technikum Hotelarskiego Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy Zdroju.

 

Brygida. Praca na morzu, w obiegowej opinii, to zajęcie dla mężczyzn - „wilków morskich”. Jednak Ty – nastolatka masz za sobą praktykę, której pozazdrościć może niejeden chłopak.

Brygida Cembryło: Tak. W czasie nauki w Regionalnej Szkole Turystycznej miałam okazję 4-krotnego uczestniczenia w praktykach na promach firmy Unity-Line, w tym 2 razy na promie Skania oraz na promach Polonia i Wolin.

 

Wiem, że odbywałaś staże również we Francji.

Brygida: Po ukończeniu 18 roku życia, odbyłam dwumiesięczny staż we Francji w dwugwiazdkowym hotelu. Dzięki nabytym doświadczeniom, w szkole oraz na praktykach i stażu, mogłam później przez 5 miesięcy pracować w trzech znanych, renomowanych francuskich restauracjach.

Konkurs Gastronomiczny 2016_3 Konkurs Gastronomiczny 2016_12 Konkurs Gastronomiczny 2016_21
 La Regordane La Fermette Marbeuf  Tavernes de Maître Kanter 

 

Jesteś jedną z wielu uczennic RST, które odbywają praktyki a później staże zagraniczne. Co, Twoim zdaniem, kieruje młodymi ludźmi podejmującymi się niełatwych przecież obowiązków?

Brygida: Łącznie na stażach spędziłam 9 miesięcy. Uważam, że jest to unikalna możliwość, która w dużym stopniu ułatwia start zawodowy otwierając drogę w przyszłość. Po ukończeniu szkoły średniej planuję podjąć studia zagraniczne we Francji.

 

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com