pod patronatem Rainbow

Image00006

Regionalna Szkoła Turystyczna, jako jedyna szkoła w powiecie kłodzkim, kształci uczniów w zawodzie Technik Obsługi Turystycznej o specjalizacji  Animator czasu wolnego, a honorowy patronat nad kształceniem zawodowym w tym zakresie sprawuje Biuro Podróży Rainbow. To jeden z największych touroperatorów na rynku w Polsce.

*Animator czasu wolnego to zawód bardzo poszukiwany na rynku pracy. Animator to osoba, która dba o przygotowanie i realizację programu animacyjnego dla gości hotelowych. Prowadzi zajęcia dla dzieci i dorosłych - zabawy z dziećmi, mini disco, gry i zabawy, waterpolo, aqua aerobik, show tematyczne, zajęcia sportowe, plastyczne, teatralne, muzyczne. Ma możliwość poznania wielu ludzi z różnych krajów i kultur, może doskonalić umiejętności w zakresie porozumiewania się w języku obcym.

Planując swoją przyszłość wybierz Technikum Obsługi Turystycznej ze specjalizacją Animator Czasu Wolnego w Regionalnej Szkole Turystycznej w Polanicy-Zdroju!

Serdecznie zapraszamy!

 

Po ukończeniu Technikum Obsługi Turystycznej o specjalizacji Animator czasu wolnego, będziesz potrafił:

 • pracować jako animator czasu wolnego  i organizować czas wolny gościom obiektów hotelowych,
 • organizować pracę biura podróży i organizować imprezy turystyczne, udzielać informacji turystycznej oraz rozwiązywać problemy turystów - uczniowie w trakcie zajęć pracują w symulacyjnym biurze podróży „Alibaba Tour”. To firma ćwiczeniowa kształcąca pracowników biur podróży w warunkach najbardziej zbliżonych do rzeczywistości. Jej istotą  jest symulacja - naśladowanie pracy autentycznego biura podróży, w którym wszystkie operacje są identyczne z pracami prawdziwej firmy. Symulacyjne biuro podróży „Alibaba Tour” działa w Regionalnej Szkole Turystycznej od października 2009r. a od marca 2016 r. znajduje się pod honorowym patronatem Biura Podróży Rainbow. Zajęcia w symulacyjnym biurze podróży są niezwykle ciekawe i dają możliwość nabycia wielu umiejętności poszukiwanych na turystycznym rynku pracy. Należą do nich opracowywanie programu, kalkulacja kosztów imprez turystycznych, zamawianie świadczeń dla klientów;
 • rozliczać świadczone usługi z kontrahentami, pilotami wycieczek, obsługiwać komputerowe programy użytkowe, pracować w charakterze przewodników i  pilotów turystycznych.

Jako nasz absolwent znajdziesz pracę:

 • w firmach zajmujących się organizacją i obsługą ruchu turystycznego oraz animacją czasu wolnego: w biurach podróży, hotelach, agroturystyce, punktach informacji turystycznej, stowarzyszeniach i organizacjach zajmujących się wspieraniem i rozwojem turystyki, hotelarstwa i gastronomii zarówno w Polsce, jak i na terenie całej Unii Europejskiej;
 • w urzędach administracji państwowej na stanowiskach związanych z organizacją i promocją turystyki;
 • w firmach cateringowych, restauracjach i obiektach bazy noclegowej (zakłady hotelarskie, ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, zajazdy, gościńce, schroniska, kwatery prywatne i inne a także współczesna baza ruchoma: promowa, żeglugowa, kolejowa, lotnicza).

 

Jak pracuje profesjonalny pracownik w biurze turystycznym? Odpowiedź na to pytanie znaleźli  uczniowie zaprzyjaźnionej szkoły turystycznej z Czeskiego Cieszyna, którzy odbyli warsztaty w symulacyjnym biurze podróży „Alibaba-tour”.

Ponad 3  godziny zajęć i zabawy, w ramach których goście odgrywali rolę klientów biura podróży, a uczniowie klasy II TOT – rolę  profesjonalnych pracowników, pozwoliło określić cechy najwyższej jakości personelu biura turystycznego. Są to: schludny, staranny wygląd, osobowość zawodowa  - umiejętność nawiązywania i prowadzenia konwersacji, optymizm, empatia, kreatywność w pracy, życzliwa postawa wobec klientów oraz wiedza i umiejętności zawodowe. 

Personel w biurze turystycznym bierze udział w tworzeniu produktu turystycznego, jest jego częścią i ma ogromny wpływ na kształtowanie opinii o biurze turystycznym.

W trakcie warsztatów goście z Czech mogli nauczyć się kilku tańców i zabaw animacyjnych od profesjonalnych animatorów.  Po raz kolejny okazało się, że zdobywanie wiedzy wcale nie musi kojarzyć się jedynie z podręcznikami i nudą. Wystarczy proste połączenie nauki i zabawy, aby uczniowie chętnie zdobywali nową wiedzę i pogłębiali zainteresowania.


 

W ramach obchodów Światowego Dnia Turystyki pod hasłem „Turystyka i transformacja cyfrowa”, nauczyciele informatyki i przedmiotów turystycznych w Regionalnej Szkole Turystycznej ogłaszają konkurs na Projekt „Nowe technologie w turystyce”.

Innowacyjne technologie mają zastosowanie w promocji walorów turystycznych regionu, w przygotowywaniu produktów turystycznych oraz w realizacji podróży. Celem konkursu jest poszukiwanie nowych technologii i prezentacja ich zastosowania w e-turystyce.

Forma pracy: folder multimedialny na  płycie DVD.

Uczestnicy: uczniowie klas TOT

Koordynator projektu: Edyta Zarzycka-Kościesza, Magdalena Strychaniecka, Daniel Łuczko.

Termin realizacji: 28.09.2018

Ogłoszenie wyników konkursu: 04.10.2018

W ramach programu nauczania, uczniowie technikum obsługi turystycznej uczą się treści z zakresu hotelarstwa, gastronomii, w tym obsługi konsumenta. Wykorzystując zaplecze pracowni zawodowych i korelację międzyzawodową, na początku roku szkolnego, na prośbę nauczyciela przedmiotów turystycznych, odbyła się lekcja otwarta – warsztaty z obsługi gościa w restauracji dydaktycznej. Nauczyciel przedmiotów gastronomicznych i ekspert w dziedzinie obsługi gościa, P. Agnieszka Ciuła, zaprezentowała uczniom klasy II technikum żywienia i usług gastronomicznych i II technikum obsługi turystycznej zastawę stołową, techniki nakrywania stołów oraz rodzaje serwisów kelnerskich.   W części praktycznej uczniowie w podziale na grupy samodzielnie przygotowali nakrycie stołu wykorzystując bogatą zastawę będącą na wyposażeniu pracowni zawodowych.

Dzięki uprzejmości Pani Agnieszki i uczniów technikum gastronomicznego, uczniowie technikum obsługi turystycznej mogli nabyć umiejętności, które są uniwersalne i pomagają nie tylko właściwie  obsłużyć  turystów, ale także stanowią element savoir-vivru każdego człowieka.

Czyli Phileas Fogg w 80 dni, a my w jeden dzień!

W tym roku mieliśmy okazję odwiedzić ważne wydarzenie dla przedstawicieli z branży turystycznej – największe targi turystyczne na świecie ITB w Berlinie. Dla tysięcy zwiedzających, jak i dla nas prezentacje 187 krajów były z pewnością niezapomnianym przeżyciem. Zwiedzenie całego świata w jeden dzień okazało się możliwe!

Tereny targowe Messe Berlin są usytuowane w zachodniej części miasta (Berlin-Westend), w obrębie dzielnicy Charlottenburg-Wilmersdorf. Targi trwają kilka dni. Dwa pierwsze są branżowe, zamknięte dla odwiedzających, kolejne - otwarte dla wszystkich. My wyjeżdżając w środku nocy 10.03.2018r. dotarliśmy do stolicy Niemiec pod opieką Pani Strychanieckiej, Pani Zarzyckiej- Kościesza i Pani Prusak Zaraz po przyjeździe podzieliliśmy się na mniejsze grupy, otrzymaliśmy bilety i ruszyliśmy w kierunku 26 hal o łącznej powierzchni 160 000 m2. Mieliśmy okazję porozmawiać z przedstawicielami różnych narodowości doskonaląc język angielski, poznaliśmy atrakcje turystyczne i kulturę wielu egzotycznych dla nas krajów. Wystawcy dodatkowo proponowali różne drobne upominki takie jak torby, kapelusze, ulotki i tym podobne. Udało nam się również zdobyć mapy, foldery, przewodniki, które ciężko normalnie kupić w sklepach. Właściwie wiele z tych wydawnictw nigdy nie trafia do sprzedaży, dlatego były dla nas takimi rarytasami.

Po powrocie z kilkoma kilogramami bagażu więcej uważamy, że każdy kto związany jest z branżą turystyczną oraz jest ciekawy świata - ITB Berlin jest właśnie dla niego!!!

Ważne!!!

Od 18 lat podczas największych i najbardziej prestiżowych na świecie Międzynarodowych Targów Turystycznych ITB Berlin wszystkie stoiska zostają oceniane przez studentów Cologne Business School. W tym roku wyróżnili oni m.in. polskie stoisko narodowe, któremu przyznali pierwszą nagrodę Best Exhibitor Award w kategorii Europa. To największy dotychczasowy sukces Polski w tym konkursie.

Nikola Łowiec

Angelika Pałubiak

Angelika Kasowska

Anna Wilk

Marcelina Kość

Dagmara Lizak


 

Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze realizowane w ramach Szkolnych Programów Rozwojowych szkół zawodowych województwa dolnośląskiego prowadzone przez Magdalenę Strychaniecką.

"I ty możesz zostać przewodnikiem i pilotem wycieczek."

Mapa i orientacja w terenie oraz ich znajomość pomoże ci osiągnąć ten cel.

 

W bieżącym roku szkolnym zajęcia te prowadzone są z uczniami kasy I technikum obsługi turystycznej. Głównym ich celem jest nie tylko wzbogacenie oferty edukacyjnej szkoły, wspomaganie kształcenia w zawodzie technik obsługi turystycznej ale i przygotowanie uczniów do pełnienia roli ambasadora regionu.

Dzięki zajęciom prowadzonym w terenie oraz odpowiednio dobranym metodom pracy uczniowie pogłębiają wiedzę i umiejętności takie jak:

 • umiejętności prawidłowego posługiwania się językiem polskim, zawodowym w mowie i w piśmie podczas formułowania ofert turystycznych,
 • umiejętności czytania map turystycznych,
 • umiejętności planowania wycieczki (trasy, czasu, kosztów itp.),
 • orientacji w terenie,
 • symulacji usługi przewodnika po Ziemi Kłodzkiej,
 • poznają walory turystyczne Ziemi Kłodzkiej,
 • pogłębiają wiedzę dotyczącą regionu, w którym żyjemy.
 • wdrażają zamiłowanie do turystyki rowerowej i pieszej,

Uczniowie uczestniczący w projekcie przedstawią tu swoje reportaże, do których przeczytania gorąco zachęcam.

Magdalena Strychaniecka

LSZ logo cien

Realizujemy projekt „Animacja czasu wolnego - wsparcie uczniów RST ..."
 

 
 
 
 
JSN Vintage template designed by JoomlaShine.com