Klasa pod patronatem biura tutystycznego Rainbow

Image00006

Regionalna Szkoła Turystyczna, jako jedyna szkoła w powiecie kłodzkim, kształci uczniów w zawodzie Technik Organizacji Turystyki o specjalizacji  Animator czasu wolnego, a honorowy patronat nad kształceniem zawodowym w tym zakresie sprawuje Biuro Podróży Rainbow. To jeden z największych touroperatorów na rynku w Polsce.

*Animator czasu wolnego to zawód bardzo poszukiwany na rynku pracy. Animator to osoba, która dba o przygotowanie i realizację programu animacyjnego dla gości hotelowych. Prowadzi zajęcia dla dzieci i dorosłych - zabawy z dziećmi, mini disco, gry i zabawy, waterpolo, aqua aerobik, show tematyczne, zajęcia sportowe, plastyczne, teatralne, muzyczne. Ma możliwość poznania wielu ludzi z różnych krajów i kultur, może doskonalić umiejętności w zakresie porozumiewania się w języku obcym.

Planując swoją przyszłość wybierz Technikum Organizacji Turystyki ze specjalizacją Animator Czasu Wolnego w Regionalnej Szkole Turystycznej w Polanicy-Zdroju!

Serdecznie zapraszamy!

 

Po ukończeniu Technikum Organizacji Turystyki o specjalizacji Animator czasu wolnego, będziesz potrafił:

  • pracować jako animator czasu wolnego  i organizować czas wolny gościom obiektów hotelowych,
  • organizować pracę biura podróży i organizować imprezy turystyczne, udzielać informacji turystycznej oraz rozwiązywać problemy turystów - uczniowie w trakcie zajęć pracują w symulacyjnym biurze podróży „Alibaba Tour”. To firma ćwiczeniowa kształcąca pracowników biur podróży w warunkach najbardziej zbliżonych do rzeczywistości. Jej istotą  jest symulacja - naśladowanie pracy autentycznego biura podróży, w którym wszystkie operacje są identyczne z pracami prawdziwej firmy. Symulacyjne biuro podróży „Alibaba Tour” działa w Regionalnej Szkole Turystycznej od października 2009r. a od marca 2016 r. znajduje się pod honorowym patronatem Biura Podróży Rainbow. Zajęcia w symulacyjnym biurze podróży są niezwykle ciekawe i dają możliwość nabycia wielu umiejętności poszukiwanych na turystycznym rynku pracy. Należą do nich opracowywanie programu, kalkulacja kosztów imprez turystycznych, zamawianie świadczeń dla klientów;
  • rozliczać świadczone usługi z kontrahentami, pilotami wycieczek, obsługiwać komputerowe programy użytkowe, pracować w charakterze przewodników i  pilotów turystycznych.

Jako nasz absolwent znajdziesz pracę:

  • w firmach zajmujących się organizacją i obsługą ruchu turystycznego oraz animacją czasu wolnego: w biurach podróży, hotelach, agroturystyce, punktach informacji turystycznej, stowarzyszeniach i organizacjach zajmujących się wspieraniem i rozwojem turystyki, hotelarstwa i gastronomii zarówno w Polsce, jak i na terenie całej Unii Europejskiej;
  • w urzędach administracji państwowej na stanowiskach związanych z organizacją i promocją turystyki;
  • w firmach cateringowych, restauracjach i obiektach bazy noclegowej (zakłady hotelarskie, ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, zajazdy, gościńce, schroniska, kwatery prywatne i inne a także współczesna baza ruchoma: promowa, żeglugowa, kolejowa, lotnicza).

 


 

Biuro Podróży Rainbow, honorowy patron kształcenia zawodowego w Regionalnej Szkole Turystycznej, po raz kolejny spełnia nasze marzenia. Jesteśmy  pierwszą ponadgimnazjalną szkołą w Polsce, która kształci profesjonalnych animatorów na potrzeby rynku pracy w zawodzie animator czasu wolnego.  Na terenie szkoły od grudnia 2016 roku Biuro Podróży Rainbow realizuje projekt „Animacja czasu wolnego – wsparcie uczniów Regionalnej Szkoły Turystycznej w kierunkach zgodnych z potrzebami pracodawców” współfinansowany ze środków europejskich.

  

Opracowany  wspólnie z  trenerami  Akademii Rainbow program nauczania animacji czasu wolnego w klasach technikum obsługi turystycznej to ogromne wsparcie dydaktyczne dla bazy edukacyjnej szkoły. Dla bazy dydaktycznej, w szczególności dla Symulacyjnego Biura Podróży,  ogromnym wsparciem są zakupione w ramach projektu  profesjonalne meble biurowe, 20 laptopów, komputer stacjonarny, urządzenie wielofunkcyjne, monitor, projektor, nagłośnienie z mikrofonami, materiały animacyjne oraz komplety książek do nauki zawodu

Uczestnicy projektu otrzymali komplety strojów i gadżetów służbowych. Rozpoczęły się dla uczniów bezpłatne dodatkowe zajęcia z języka angielskiego, włoskiego, hiszpańskiego, zajęcia z aqua aerobiku, tańców animacyjnych, nordic walkingu( najlepsi uczestnicy zajęć będą mieli szansę  uzyskać dyplom instruktora aqua aerobiku oraz stretchingu).

Koordynatorem Projektu jest Pani Aleksandra Wodzyńska-Wójcik - koordynator klas patronackich Akademii Rainbow. Dzięki jej wieloletniemu wsparciu możemy zaoferować uczniom technikum obsługi turystycznej Regionalnej Szkoły Turystycznej naukę zawodu na najwyższym poziomie.

Nauczyciele przedmiotów turystycznych w Regionalnej Szkole Turystycznej

 

Dnia 9.10.2017r w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku odbyła się debata pt.: "Turystyka dominantą rozwoju Ziemi Kłodzkiej i szansa lepszego życia jej mieszkańców...?" zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kłodzkiej. Uczestnikami debaty byli samorządowcy, naukowcy, studenci WSZ „Edukacja” w Kłodzku, działacze Towarzystwa Miłośników Ziemi Kłodzkiej, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie szkół Ziemi Kłodzkiej oraz osoby zainteresowane  turystycznym rozwojem regionu.

Debatę prowadził Pan Adam Łącki a zaproszeni goście poruszali kwestie związane z czynnikami wpływającymi na rozwój turystyki, słabymi i mocnymi stronami turystyki w naszym regionie. Głos zabrała również młodzież. Nasza reprezentacja, przygotowana przez Panią Edytę Zarzycką-Kościesza opowiedziała o swoich obserwacjach i doświadczeniach związanych z wpływem turystyki na rozwój regionu Grecji oraz Czarnogóry. Doświadczenia te nasze koleżanki  Julia Bora, Emilia Miller i Anastazja Ostopinka nabyły podczas pracy, w charakterze animatora czasu wolnego Biura Podróży Rainbow. Weronika Świniańska, z kolei zabrała głos  w sprawie wpływu agroturystyki na poprawę życia  mieszkańców atrakcyjnego turystycznie regionu Ziemi Kłodzkiej. W końcowej fazie spotkania głos zabrał Pan Starosta, zwracając uwagę na fakt, że turystyka rozwinie się, i co za tym idzie, przyniesie należyte zyski, jeżeli władze skupią się na rozwoju tylko tego sektora gospodarki. Podsumowując spotkanie, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kłodzkiej wysunął następujące wnioski: 

- turystyka jest dominantą rozwoju Ziemi Kłodzkiej, ale nie do końca wykorzystaną,
- widząc wpływ turystyki na rozwój innych krajów widzimy, że oddziałuje ona pozytywnie na życie mieszkańców
- bogactwo turystyczne musi mieć pełne wsparcie władz
- czynnikiem hamującym rozwój turystyki na Ziemi Kłodzkiej jest ograniczenie komunikacyjne
- turystyka wymaga zaangażowania mieszkańców w promocję regionu

Dominika Wilczkiewicz II TOT


 

Klasa II TOT, nad którą patronat obejmuje biuro podróży Rainbow, znów miała okazję skorzystać z atrakcji, które z powodu tej współpracy co rusz pojawiają się na ich edukacyjnej drodze.

Uczniowie wzięli udział w jednodniowym szkoleniu z zakresu animacji czasu wolnego w dwóch polanickich hotelach.

Dzień zaczął się spotkaniem z trenerami Rainbow: Panem Filipem Schmidtem i Krzysztofem Sikorskim oraz Panią Dorotą Nowak w Hotelu Polanica Resort & Spa.
Naszym pierwszym zadaniem było przygotowanie animacji dla jednej z klas Szkoły Podstawowej nr 2, która miała odwiedzić hotel już za 1,5 godziny od rozpoczęcia szkolenia.

Pracę zaczęliśmy od spaceru po obiekcie i wymyśleniu, jaki dzień tematyczny można byłoby przygotować. Wszyscy mieli masę kreatywnych pomysłów, jednak ostatecznie wygrał "dzień indiański".

Następnie podzieliliśmy się swoimi pomysłami, i aby zdążyć zanim przyjdą dzieci, podzieliliśmy się na 2-3 osobowe drużyny przygotowujące dany fragment animacji. Pomimo tak małej ilości czasu, udało nam się przygotować potrzebne rekwizyty i materiały dla dzieci. Spotkanie zakończyło się rozdaniem drobnych upominków i poczęstunkiem dla naszych maluchów.

Kolejnym punktem programu było przejście do Hotelu Medical Sensus i przygotowanie animacji dla dorosłych! Było to nasze pierwsze doświadczenie z tym rodzajem animacji. Postanowiliśmy przybliżyć gościom historię polanickich atrakcji i zabrać ich na spacer po miasteczku. Każdy z nas przygotował ciekawe informacje na temat jednego obiektu. Pani Dorota udzieliła nam wielu cennych rad i ćwiczyła z nami kilkakrotnie dobre zaprezentowanie się jako przewodnik.

Kolejną cudowną niespodzianką okazał się konkurs: osoba, która zaprezentuje się najlepiej, otrzyma upominek. Bardzo nas to zmotywowało do pracy. Każdy sumiennie się przygotował, a następnie wyruszyliśmy w drogę. Zaprezentowaliśmy ciekawostki o Polanickim Niedźwiadku, Muszli Koncertowej, Pijalni Wód, Teatrze Zdrojowym i wielu innych obiektach. Nasi trenerzy nie mogli zdecydować komu najlepiej poszło, więc okazali swą hojność i postanowili nagrodzić 2 osoby. A my-wykorzystując fakt, że zebraliśmy się wszyscy razem- wraz z Panią Edyta Zarzycką-Kościesza podziękowaliśmy naszym mentorom za rok wspaniałej współpracy - zatańczyliśmy taniec Figloklubu i wręczyliśmy kwiaty, a wszystko to odbyło się w Parku Zdrojowym!

Był to bogaty w nowe doświadczenia, wiedzę i zabawę dzień, który na pewno zaowocuje w naszej najbliższej przyszłości.

Dominika Wilczkiewicz, 2TOT


 

Dnia 28.09 z okazji Światowego Dnia Turystyki uczniowie Regionalnej Szkoły Turystycznej wzięli udział w wycieczce do Bystrzycy Kłodzkiej. Uczestnicy wyjazdu to głównie klasa I i II TOT wraz z rówieśnikami z klas równoległych o innej specjalizacji.

Wycieczka zaczęła się od przedstawienia o historii miasta zaprezentowanego nam przez bystrzyckich uczniów, następnie udaliśmy się wraz z przewodnikiem na zwiedzanie miasta. Ciekawym urozmaiceniem było przeprowadzenie konkursu, który pobudził naszą aktywność i zachęcił do uważnego słuchania. Spacer był podwójnie przydatny: po pierwsze dowiedzieliśmy się wielu informacji o tak bliskim miasteczku o bogatej i długiej historii, a po drugie mogliśmy obserwować jak pracuje przewodnik i zaczerpnąć wielu informacji o naszym przyszłym zawodzie. Zwiedziliśmy muzeum filumenistyczne, weszliśmy na bramę wodną, skąd mogliśmy zobaczyć panoramę miasta, a przy makiecie Bystrzycy Pan przewodnik opowiadał nam o jego najważniejszych zabytkach oraz historii budowy, zobaczyliśmy Kościół pw. Michała Archanioła, dowiedzieliśmy się kogo przedstawia Pomnik Trójcy Świętej usytuowany w pobliżu ratusza oraz przed czym mieli chronić święci tam ukazani, a także wiele innych ciekawych miejsc. Wyjazd miał charakter edukacyjny, było to idealne urozmaicenie nauki w szkolnych ławkach, mogliśmy nauczyć się wiele w bardzo przyjemny sposób.

Dominika Wilczkiewicz


 

Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze realizowane w ramach Szkolnych Programów Rozwojowych szkół zawodowych województwa dolnośląskiego prowadzone przez Magdalenę Strychaniecką.

"I ty możesz zostać przewodnikiem i pilotem wycieczek."

Mapa i orientacja w terenie oraz ich znajomość pomoże ci osiągnąć ten cel.

 

W bieżącym roku szkolnym zajęcia te prowadzone są z uczniami kasy I technikum obsługi turystycznej. Głównym ich celem jest nie tylko wzbogacenie oferty edukacyjnej szkoły, wspomaganie kształcenia w zawodzie technik obsługi turystycznej ale i przygotowanie uczniów do pełnienia roli ambasadora regionu.

Dzięki zajęciom prowadzonym w terenie oraz odpowiednio dobranym metodom pracy uczniowie pogłębiają wiedzę i umiejętności takie jak:

  • umiejętności prawidłowego posługiwania się językiem polskim, zawodowym w mowie i w piśmie podczas formułowania ofert turystycznych,
  • umiejętności czytania map turystycznych,
  • umiejętności planowania wycieczki (trasy, czasu, kosztów itp.),
  • orientacji w terenie,
  • symulacji usługi przewodnika po Ziemi Kłodzkiej,
  • poznają walory turystyczne Ziemi Kłodzkiej,
  • pogłębiają wiedzę dotyczącą regionu, w którym żyjemy.
  • wdrażają zamiłowanie do turystyki rowerowej i pieszej,

Uczniowie uczestniczący w projekcie przedstawią tu swoje reportaże, do których przeczytania gorąco zachęcam.

Magdalena Strychaniecka

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com