Wiadomości

Komunikaty Zespołu Projektu Joomla!

 Listopadowa pamięć o zasłużonych Polaniczanach

 

Listopad to czas, kiedy szczególną pamięcią otaczamy naszych zmarłych. Próbujemy odtworzyć w pamięci wspólnie spędzone chwile… Zastanawiamy się, zadajemy pytania i szukamy filozoficznych odpowiedzi. Przede wszystkim pamiętamy o tych, których nie ma wśród nas i za którymi bardzo tęsknimy. Sięgamy do przeszłości. A przeszłość to historia, tradycja i ludzie, którzy ją tworzyli.

I właśnie z tym przesłaniem, jak co roku przed uroczystością Wszystkich Świętych, chętni uczniowie naszej szkoły udali się na miejscowy Cmentarz Komunalny w Polanicy-Zdroju a dniu 26.10.2016 roku do akcji dołączyli mieszkańcy internatu RST. Celem był udział w akcji sprzątania grobów kawalerów Orderu Virtuti Militari, bowiem na polanickiej nekropoli spoczywają bohaterowie walk o wolność i niepodległość Polski. Do kawalerów polanickiego panteonu zaliczyć należy m.in.: Witolda Cieślińskiego, Władysława Niedźwiedzkiego, Romana Mnicha i Józefa Szerwińskiego. Szczególną pamięcią otaczamy grób Stanisława Kozickiego i jego żony Marii.

 

 

Doceniam zaangażowanie uczniów w akcję sprzątania grobów, przygotowanie wiązanek i krzewienie pamięci, która na cmentarzu zakuta jest tylko w kamieniu. Jest to dla mnie budujące, że wśród młodzieży jest jeszcze grupa zapaleńców, którzy nie szukają szczęścia w tanich rozrywkach, a zamieniają ją na parę butów – mówi opiekun. Wracając z młodzieżą do szkoły usłyszałam z ust uczennicy jeszcze jedno mocne zdanie: "Bo jeśli nie my, to kto!". To zdanie jeszcze bardziej napawa optymizmem w duchu, że światełko pamięci wśród młodego pokolenia Polaków tak szybko nie zgaśnie.

Pomniki, którymi opiekuje się młodzież naszej szkoły, oznaczone znakiem Krzyża Virtuti Militari, szczególnie Władysława Niedźwiedzkiego i Witolda Cieślińskiego są bardzo zniszczone przez ząb czasu i wymagają już stosownej renowacji. Niemniej jednak treści płynące z epitafium tablicy są symbolem pamięci o naszych korzeniach i historii narodowej, symbolem patriotyzmu i wyrazem bezgranicznej miłości do Ojczyzny. "Gdy gaśnie pamięć ludzka – dalej niech mówią kamienie", a naszym obowiązkiem jest dbanie o "kamienie" cmentarne i upamiętnianie czynów tych ludzi w szkole i w życiu codziennym.

Podczas prac porządkowych przy sprzątaniu grobów wyżej wymienionych bohaterów, uczniom towarzyszyły wspomnienia o ich czynach i latach życia spędzonych w Polanicy-Zdroju. Panowała atmosfera refleksji, zadumy i smutku. Jestem dumna z postawy uczniów, bo w odpowiedzialny sposób przyczyniają się do ocalenia od zapomnienia pamięci o ludziach, którym ta pamięć się należy.

Tekst i zdjęcia: Danuta Droździk


 

W dniu dzisiejszym, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, w Regionalnej Szkole Turystycznej Technikum im. Jana Pawła II odbyła się uroczystość ustanowienia patrona pracowni dydaktycznej. Szczególnym gościem tego dnia była Janina Zawistowska żona Stanisława Zawistowskiego, którego nauczyciele i uczniowie (uczący się w specjalności Technik Obsługi Turystycznej) wybrali na swojego patrona. Pani Zawistowskiej towarzyszyła córka Irena i syn Krzysztof. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Maciej Awiżeń -Starosta Kłodzki, Dariusz Kłonowski - Przewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego, Burmistrz Miasta Polanica-Zdrój i Roman Szymański - Przewodniczący Rady Miejskiej w Polanicy-Zdroju oraz przedstawiciele: organu prowadzącego zajmujący się oświatą na terenie powiatu kłodzkiego, szkół, instytucji kultury, pracodawców z branży turystycznej, organizacji turystycznych i rady rodziców. 

Uroczystość XX-lecia_33 Uroczystość XX-lecia_32 Uroczystość XX-lecia_78 Uroczystość XX-lecia_99 

Głównym elementem uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętniającej Patrona pracowni geografii turystycznej Stanisława Zawistowskiego szanowanego polanickiego pedagoga i naukowca, a także przewodnika sudeckiego podziwiającego i promującego piękno Kotliny Kłodzkiej.

Uroczystość XX-lecia_13 Uroczystość XX-lecia_63 Uroczystość XX-lecia_65 Uroczystość XX-lecia_69

Szczególną wymowę i podkreślenie wagi tej uroczystości dla uczniów i nauczycieli miało uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych - złożone na Sztandar Szkoły w obecności tak ważnych dla nas gości.

Uroczystość XX-lecia_38 Uroczystość XX-lecia_43 Uroczystość XX-lecia_49 Uroczystość XX-lecia_54

 


W czerwcu 2016 roku, grupa uczniów I klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, w ramach zajęć zawodowych, przystąpiła (po zgłoszeniu wysłanym przez nauczyciela i opiekuna grupy) do ogólnopolskiego konkursu kulinarnego pod nazwą Francuskie Menu, zorganizowanego przez sieć sklepów Intermarche. 

Jury konkursowe wybrało trzy autorskie przepisy, inspirowane kuchnią francuską, nadesłane przez uczestników z Polski. W gronie zwycięzców znalazła się Regionalna Szkoła Turystyczna w Polanicy Zdroju z przepisem na TARTĘ GRUSZKOWĄ z francuskimi serami (camembert, bleu, cantal).

Nagrodą był udział w warsztatach kulinarnych wartości 5.000 zł, prowadzonych przez eksperta kulinarnego, pasjonata kuchni świata i organizatora wielu wydarzeń kulinarnych - p. Wojtka Lewandowskiego.

Kliknij aby zobaczyć wyniki na stronie organizatora -->>

Warsztaty odbyły się 27.09.2016 w hotelu Alpejski w Polanicy Zdroju i uczestniczyło w nich 11 uczniów RST. Pod okiem mistrza kuchni, przygotowywaliśmy specjalności kuchni francuskiej, która od niedawna została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pierwszą potrawą, którą przyrządziliśmy w grupach był słynny lapin au vin ( królik w winie ). Jest to popularne danie pochodzące z Korsyki, mięso z królika z marchewką, cebulą i pieczarkami, duszone w czerwonym winie Pinot Noir, podawane z bagietką. W tradycyjnym i oryginalnym przepisie korsykańskim, używa się koguta zamiast królika ( coq au vin ). Kolejną potrawą było danie rybne – zębacz podawany w sosie winno-maślanym z frytkami z boczniaków i z czosnku. Na deser – sławne naleśniki francuskie Crepes Suzette flambees, podawane w sosie pomarańczowym. Poezja smaku i niezapomniane doświadczenia przy flambirowaniu naleśników !!!!. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty udziału w warsztatach, wręczone przez organizatora konkursu – firmę Sky Dreams z Poznania oraz pamiątkowe zdjęcie. Przy pożegnaniu zapytaliśmy p. Wojtka, co chciałby przekazać młodym, jeszcze niedoświadczonym pasjonatom gotowania, a być może przyszłym szefom kuchni. Odpowiedział, że zanim będziecie eksperymentować i „bawić się gotowaniem”, trzeba zdobyć podstawową wiedzę gastronomiczną – zanim będziecie szukać nowych smaków i pomysłów na farsz do pierogów, trzeba umieć zrobić dobre ciasto na pierogi. Cenna wskazówka nie tylko dla uczniów Regionalnej Szkoły Turystycznej.

 Magdalena Bregin


 

Obchody 20-lecia Regionalnej Szkoły Turystycznej, Technikum im. Jana Pawła II, uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na uczniów Regionalnej Szkoły Turystycznej oraz odsłonięcia tablicy pamiątkowej im. Stanisława Zawistowskiego.

Regionalna Szkoła Turystyczna, Technikum im. Jana Pawła II w Polanicy- Zdroju ma przyjemność zaprosić na uroczystość obchodów 20-lecia szkoły oraz pasowania uczniów klas pierwszych na uczniów Regionalnej Szkoły Turystycznej. Uroczystość odbędzie się w dniu 13 października 2016 r. o godzinie 10:00. Podczas uroczystości zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica im. Stanisława Zawistowskiego.

Do udziału w uroczystości serdecznie zapraszamy przedstawicieli pracodawców branży turystycznej z regionu Ziemi Kłodzkiej: biura podróży, organizacje turystyczne, samorządy lokalne, honorowych przedstawicieli firm sprawujących patronat nad kształceniem zawodowym w Regionalnej Szkole Turystycznej, a także uczniów i nauczycieli.

 

Pamiętamy o Wielkich Ludziach Polanicy Zdroju

Stanisław Zawistowski (ur. 27 listopada 1924 r. w Jastrzębowie na Podolu, zm. 12 stycznia 1997 r.) - dr nauk humanistycznych. 

Założył w Polanickim Sanatorium Diecięcym szkołę dla dzieci chorych na serce, w której pracował 50 lat. Wspaniały pedagog, naukowiec i wielki przyjaciel dzieci. 

Ukończył  studia w zakresie filologii polskiej, a także pedagogiki specjalnej, w której to dziedzinie osiągnął III (najwyższy) stopień specjalizacji. Dzięki pięknej i niecodziennej pracy pt. "Guadialna metoda nauczania dzieci chorych na serce" uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych.

Wielokrotnie wyróżniany i odznaczany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi. 

Wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczestnik licznych konferencji i zjazdów poświęconych metodom nauczania i ich wpływie na kształtowanie się psychiki dziecka dotkniętego chorobami serca. Współpracował z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym dla Nauczycieli w Wałbrzychu. Będąc również specjalistą w dziedzinie biblioterapii organizował zajęcia pokazowo-dyskusyjne dla bibliotekarzy szkolnych.

Przewodnik Sudecki - jeden z pierwszych działaczy towarzystwa PTTK. Brał aktywny udział w wytyczaniu dolnośląskich szlaków turystycznych. Potrafił prowadzić niezapomniane, ilustrowane barwnymi legendami, prelekcje o pięknej Ziemi Kłodzkiej.

 


 

 

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com