Wiadomości

Komunikaty Zespołu Projektu Joomla!

Dnia 2 października 2016 r. w Kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polanicy-Zdroju miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Cała społeczność Regionalnej Szkoły Turystycznej Technikum im.Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju wraz z mieszkańcami miasta wzięła udział we Mszy Świętej z okazji jubileuszu 20-lecia szkoły. Liturgię uświetnił chór „Młodzież 50+”, który przyjechał specjalnie na tę uroczystość aż z Mazowsza.

Oprócz oprawy, tuż po zakończeniu mszy, chór zaśpiewał jeszcze kilka utworów, w tym piosenkę,która powstała specjalnie na tę okazję. Jednak największą atrakcją było odśpiewanie jednej z najbardziej ulubionych pieśni patrona szkoły, Świętego Jana Pawła II, „Góralu, czy ci nie żal” przez jednego z członków chóru, który miał zaszczyt wiele lat temu osobiście zaśpiewać ją naszemu papieżowi w Watykanie.

 


 

Po wakacyjnej przerwie, jak co roku, wracamy do szkoły pełni radości i optymizmu. Nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi cieszą się z naszych powrotów do szkoły. Pierwsze dni nauki to czas kiedy możemy podzielić się z koleżankami i kolegami swoimi wakacyjnymi wrażeniami. Ciekawi jesteśmy co się zmieniło w szkole. Kto nowy pojawił się w niej, a kogo zabraknie. W tym roku powitaliśmy prawie 60 uczniów klas pierwszych, którzy postanowili rozpocząć naukę w naszej szkole i związać się z branżą turystyczną. 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/17_11 Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/17_30 Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/17_33 Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/17_20

W gronie nauczycielskim też nastąpiły pewne zmiany. Księdza Tomasza zastąpi ks. Damian, którego serdecznie witamy.

Nauczyciel zawodu Michał Kuczna przeniósł się poza Kotlinę Kłodzką. W nowym miejscu zamieszkania rozpoczął pracę w szkole kształcącej również w branży turystycznej. Obiecał nam, że przyjedzie do nas (na konkurs "Mistrz i Profesjonalista w Branży Turystycznej") ze swoimi nowymi uczniami.

Nie zobaczymy też Pani Barbary Drożyńskiej - wieloletniego pedagoga i dyrektora szkoły a przede wszystkim pomysłodawczyni i inicjatorki powstania Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy-Zdroju kształcącej specjalistów w ścisłym powiązaniu z potrzebami turystycznego rynku pracy.

Miłym zaskoczeniem było spotkanie z naszym wspaniałym kolegą - nauczycielem języka angielskiego Kubą Witkowskim, który odwiedził nas po roku nieobecności w kraju

 


Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy-Zdroju

zaprasza uczniów RST na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017, 

które odbędzie się dnia

1 września 2016 r. o godzinie 9:30.

Szczególne zaproszenie na uroczystość kierujemy

do Rodziców i Opiekunów uczniów klas pierwszych oraz wszystkich Przyjaciół naszej szkoły.

 

Dyrektor Renata Zygmunt

 


Dla większości Polaków Afryka to z jednej strony miejsce chorób, konfliktów i biedy, z drugiej – to egzotyka, piękne widoki i safari. Tymczasem Afryka, choć ma swoje problemy to niezwykły kontynent z wielkim potencjałem na przyszłość. Największym bogactwem Afryki są jej mieszkańcy, najczęściej młodzi ludzie, którzy są otwarci na świat, szybko się uczą, a pomaga im w tym dynamiczny rozwój telekomunikacji i prawie nieograniczony dostęp do informacji*.

Turystyka jest dla wielu biednych krajów afrykańskich ważnym źródłem dochodów. Stymuluje rozwój wielu dziedzin gospodarki, stwarza miejsca pracy, przyczynia się do budowy dróg, lotnisk, hoteli, szpitali, wpływa na poprawę sytuacji zdrowotnej, stanu edukacji itp., a także przyczynia się do ochrony zasobów przyrodniczych i kulturowych kraju.

O tym jak rozwijać odpowiedzialną turystykę w  Afryce, jak łamać szkodliwe stereotypy przekonywała uczniów technikum obsługi turystycznej Pani Anna Chełmińska fundacji Qdowa, zajmującej się działalnością wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.  Uczniowie dowiedzieli się, że głównym celem przyjazdu turystów zagranicznych do Afryki są jej walory przyrodnicze. Duże zainteresowanie turystów budzi też  kultura ludowa Czarnej Afryki, która jest bardzo bogata i zróżnicowana.  

To była pasjonująca lekcja o odpowiedzialnej turystyce i potrzebie jej zrównoważonego rozwoju, nie tylko w Afryce. 

 

*w oparciu o:  „Teraz Afryka. Od źródeł skautingu po kontynent przyszłości” pod redakcją Emilii Kulczyk-Preis i Roberta Zduńczyka

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com