Wiadomości

Komunikaty Zespołu Projektu Joomla!

Dzisiaj, 09.11.2017 r, w pracowni gastronomicznej naszej szkoły, odbył się niecodzienny konkurs, którego organizatorem był Hotel SPA Dr Irena Eris w Polanicy – Zdroju. Głównym celem konkursu jest nawiązanie, a właściwie pogłębienie współpracy pomiędzy Hotelem a naszą Szkołą, jak też inwestycja w młode osoby zainteresowane pracą w gastronomii.

W Konkursie wzięło udział 10 uczniów naszej Szkoły. Przygotowani i odpowiednio ubrani, byli wpuszczani na stanowiska według wylosowanej kolejności, co 15 minut. Każdy uczeń dysponował dodatkowym czasem 10 minut, przed startem na przygotowanie stanowiska konkursowego, oraz 10 minut na posprzątanie stanowiska po pracy. Organizator zabezpieczył główny składnik niezbędny do przygotowania dań konkursowych do dań próbnych oraz w dniu konkursu, były to: pierś kurczaka 600 g, dynia i jabłko. Pozostałe produkty niezbędne do przygotowania dań konkursowych każdy z uczniów zabezpieczał we własnym zakresie.

Ruszyły zajęcia dodatkowe z języków obcych w programie realizowanym przez Rainbow Tours S.A.

Zgodnie z harmonogramem projektu pt. „Animacja czasu wolnego – wsparcie uczniów Regionalnej Szkoły Turystycznej w kierunkach zgodnych z potrzebami pracodawców” realizowanego na terenie szkoły przez Rainbow Tours S.A. rozpoczęły się zajęcia z języków obcych. Uczniowie klas patronackich Technik Obsługi Turystycznej o specjalizacji Animacja Czasu Wolnego uczestniczą w 2 godzinach zajęć dodatkowych z języka angielskiego oraz 2 godzinach zajęć języka hiszpańskiego. Starsze roczniki klasy TOT uczą się angielskiego i włoskiego. 

Zajęcia prowadzone są metodami aktywizującymi z naciskiem na bezpośrednią komunikację w obcym języku oraz symulację zadań, jakie stają przed animatorem wyjeżdżającym na zagraniczną destylację. A prościej mówiąc- jest sporo dobrej zabawy, szczekamy i gdaczemy w języku obcym, tańczymy do wydawanych w obcej mowie poleceń oraz próbujemy wytłumaczyć zagranicznemu lekarzowi co i jak bardzo boli. 

Początkowo wielkim wyzwaniem dla uczestników było przełamanie naturalnych barier językowych, a dla prowadzących- odruchu poprawiania. Celem zajęć jest jednak przede wszystkim wyćwiczenie sprawnej komunikacji tak więc dopóki wszyscy rozumiemy co chcieliśmy przekazać reguły gramatyczne schodzą na dalszy plan. 

Wkrótce uczniowie klas TOT będą również brać udział w zajęciach ruchowych w tymże programie, które zapewne okażą się jeszcze większym sukcesem- niestety pływać w języku obcym nie jestem w stanie nauczyć ;)

Magdalena Kuncewicz


 

18 września 2017 roku Dominika i Miranda z  klasy IV technikum hotelarskiego  wraz z opiekunem p. Robertem Bernasiem uczestniczyli w uroczystej gali wręczenia nagród w konkursie ogólnopolskim. Miała ona miejsce w Muzeum Katyńskim w Warszawie. Uczennice w swojej pracy upamiętniły zamordowanego w 1940 roku w Charkowie Mariana Buczkowskiego. Poznały zbrodnię katyńską z perspektywy jednego człowieka, którego grób na zawsze miał pozostać nieznany.

Po uroczystym wręczeniu dyplomów i nagród odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego pod batutą majora Macieja Skrzypczaka. Batuta, którą dyrygował znajduje się w szkole – to kolejna nagroda za  rozpoznanie tytułów utworów muzycznych, granych przez orkiestrę Następnie uczestnicy gali zwiedzali ekspozycję Muzeum Katyńskiego. Zgromadzone tam zdjęcia, dokumenty i przedmioty osobiste ofiar były dla uczennic niepowtarzalną okazją do lepszego zrozumienia losu Polaków przebywających na ,,nieludzkiej ziemi”, w tym bohatera nagrodzonej pracy. Żywą lekcją historii i pięknej tradycji wojskowej był pokaz musztry paradnej w wykonaniu Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego. Ta niecodzienna okazja spotkała się z dużym zainteresowaniem zebranych. Jest mi niezmiernie miło, że uczennice naszej szkoły zakwalifikowały  się do wąskiego grona laureatów.

Danuta Droździk


 

W ramach ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy”…- Katyń 77 lat po zbrodni” pięcioro uczniów RST uzyskało tytuł  laureata I stopnia. W nagrodę pod opieką pani Danuty Droździk w dniach 22 września – 1 października 2017 r. uczestniczyliśmy w wyjeździe edukacyjnym śladami Polaków w Rumunii. Podczas wyjazdu mieliśmy okazję zobaczyć miejsca związane z historią polskich przywódców, żołnierzy i ludności cywilnej. Ponadto poznaliśmy innych uczestników wyjazdu i nawiązaliśmy z nimi nowe znajomości. W czasie dziesięciodniowego pobytu w Rumunii, który był dla nas wspaniała lekcją historii towarzyszyli nam edukatorzy Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Katyńskiego z Warszawy, którzy dbali o merytoryczną stronę wyjazdu.

Rumunia to niezwykły kraj ze zróżnicowaną mozaiką kulturowo-historyczną, narodowościową, etniczną i religijną Był dla nas wielkim zaskoczeniem i niespodzianką! Kraj ten dzieli się na kilka regionów o odmiennej historii. Region Maramuresz słynie z drewnianej architektury i przepięknych krajobrazów. Jest po prostu skansenem pod gołym niebem, włącznie z mieszkającymi tu ludźmi ubranymi w stroje ludowe. W tym regionie zwiedziliśmy Muzeum Ofiar Komunizmu. W Berbesti  zapaliliśmy znicze przy tablicy pamiątkowej na mogile polskich Legionistów. Na Bukowinie, we wsi Nowy Sołoniec zostaliśmy przyjęci przez lokalną Polonię - potomków górników z Bochni i Wieliczki, którzy przybyli do Rumunii ponad 200 lat temu, żeby pomagać w budowaniu nowych kopalń soli. Mieliśmy okazję porozmawiać z mieszkańcami wsi w języku polskim. Zobaczyliśmy Monastyr Voronet wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jednym z kolejnych miejsc na naszym szlaku edukacyjnym był królewski zameczek myśliwski w Bicaz. Podczas II wojny światowej było to miejsce internowania prezydenta Ignacego Mościckiego. W Dragoslavele  uczniowie  wraz z opiekunami odwiedzili miejsce internowania marszałka Rydza-Śmigłego - Naczelnego Wódz Polskich Sił Zbrojnych w wojnie obronnej Polski w 1939 roku. W mieście Pitesti na miejscowym cmentarzu oddaliśmy hołd poległym Polakom leżącym w polskiej kwaterze. Kolejnym miastem na trasie wyjazdu edukacyjnego było  Targu Jiu - w jego okolicach podczas II wojny światowej  znajdował się obóz internowania, w którym przetrzymywano Polaków. Stolicę Rumunii – Bukareszt zwiedzaliśmy przemieszczając się metrem. W programie znalazły się  m.in.: Klasztor Stavropoleos, Muzeum Wsi Rumuńskiej, Pałac Parlamentu a także poszukiwanie polskich grobów na cmentarzach Bellu i Sv. Iveri. Na jednym z nich w latach 1944-1991 pochowany był Minister Spraw Zagranicznych II Rzeczpospolitej Józef Beck. Obecnie jego ciało jest złożone na Powązkach w Warszawie.

Oprócz tego byliśmy w zamku w Branie, który uchodzi za zamek wampira Drakuli. Zwiedzaliśmy wpisany na listę UNESCO obronny zamek chłopski Prejmer w Siedmiogrodzie. Zobaczyliśmy ,,Wesoły cmentarz”, który jest kolorowy i kto by pomyślał, wesoły... o czym możecie się sami przekonać oglądając galerię zdjęć. Byliśmy w wielu cerkwiach, gdzie podziwialiśmy pięknie pisane ikony. Zza szyb autokaru widzieliśmy baców wypasających owce na górskich halach.

 Na koniec grupa zwiedziła Oradeję, piękne miasto znajdujące się przy granicy z Węgrami. A na granicy rumuńsko-węgierskiej przeszliśmy odprawę graniczną. Rumunia jest od 2007 roku w Unii Europejskiej ale nadal nie jest w strefie Schengen, która znosi kontrolę graniczną. Uczestnikom wyjazdu na rumuńskiej ziemi towarzyszyły malownicze krajobrazy z Karpatami i  Dunajem w tle, z  krętymi i niebezpiecznymi górskimi drogami. Wyjazd do Rumunii - śladami Polaków, był dla nas przede wszystkim wspaniałą lekcją historii ale również geografii, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

Weronika Świniańska i Danuta Droździk


 

JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com