W dniach 22 i 23 listopada 2018 roku, dwie uczennice z profilu hotelarskiego Regionalnej Szkoły Turystycznej Technikum im. Jana Pawła II w Polanicy Zdroju, reprezentowały naszą placówkę podczas XI edycji konkursu „Dolnośląskie Potyczki Hotelarskie 2018”. Rywalizacja między uczestnikami dwudziestu szkół średnich z Dolnego Śląska, kształcących w zawodzie technik hotelarstwa odbywała się w Hotelu Maria *** w Wałbrzychu. Przez dwa dni czterdziestu uczestników rywalizowało między sobą w kolejnych etapach konkursu, sprawdzając swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną.
Pierwszy etap, jakim jest test, przeszło jedynie dwanaście osób. W drugim - sprawdzano umiejętność obsługi gościa w języku obcym w recepcji. Tu pozostało tylko ośmiu uczestników, którzy w trzeciej części musieli wykazać się sprawnością w ścieleniu łóżka. Ostatnia konkurencja polegała na dobraniu odpowiedniego nakrycia do wylosowanego menu. Naszej uczennicy, Karolinie Szlosberger z klasy IV TH, udało się wywalczyć V miejsce (na czterdziestu uczestników), z czego jesteśmy bardzo dumni i gratulujemy!!!
W dniu 28 listopada odbyła się X edycja konkursu PROFESJONALISTA i MISTRZ BRANŻY TURYSTYCZNEJ.
„Profesjonalista i Mistrz Branży Turystycznej” to konkurs, który odbywa się w Regionalnej Szkole Turystycznej w Polanicy - Zdroju już od wielu lat. W tym roku odbyła się 10. jego edycja. Jej uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach: technik obsługi turystycznej, technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych.
W konkursie wzięli udział uczniowie kilku dolnośląskich szkół: Zespół Szkół nr 2 im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie, Zespół Szkół Ekonomiczno – Turystycznych im. Unii Europejskiej w Jeleniej Górze, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach, Zespół Szkół Hotelarsko – Turystycznych im. Tony Halika w Świdnicy i Regionalna Szkoła Turystyczna w Polanicy – Zdroju.
Czytaj więcej: X konkurs "Profesjonalista i Mistrz Branży Turystycznej" 2018
Już po raz drugi, z tym hasłem, odbył się konkurs kulinarny pod patronatem Hotelu SPA Dr Irena Eris w Polanicy- Zdroju.
Tym razem tematem przewodnim była „Zupa jesienna”.
Zadaniem każdego uczestnika było wcześniejsze opracowanie receptury, a potem przygotowanie i podanie zupy, która miała kojarzyć się z obecną porą roku. Uczniowie zaskoczyli swoją pomysłowością, doborem surowców i smakiem gotowej potrawy. Była zupa kukurydziana, dyniowa, szpinakowa, paprykowa, a w niektórych z nich, widoczne tak charakterystyczne dla tego okresu orzechy włoskie czy grzyby. Na stole pojawiły się różne kolory- czerwień, pomarańcz, zieleń, żółć, a nawet brąz; wszystkim więc jesień kojarzyła się barwnie, na wesoło. Oprócz wykonania, wyporcjowania i wyekspediowania potraw, ocenie podlegało samo wykonanie zgodne z technologią produkcji.
Wszyscy uczestnicy zasłużyli na wielkie uznanie, zwłaszcza pierwszoklasiści, którzy bez kompleksów stanęli do rywalizacji ze starszymi kolegami i odnaleźli się w pracowni gastronomicznej.
Po ocenie organoleptycznej, krótkiej rozmowie z twórcą i burzliwej naradzie, szanowne Jury wyłoniło trójkę zwycięzców- wszyscy to gastronomowie z klas trzecich.
Najwyżej oceniono wykwintny smak i wygląd zupy krem z kasztanów jadalnych Jakuba Papierowskiego z kl. III Ga.
W nagrodę za I miejsce odbywać on będzie płatny staż w Hotelu SPA Dr Irena Eris w Polanicy- Zdroju, pod okiem pana Rafała Grzegorzka finalisty Top Chef Polska.
Z klasy III Gb, Zuzanna Kuhnel za II i Nikola Duź za III miejsce, skorzystają z salonu piękności i masażu w tymże hotelu.
Dodatkowo wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki od organizatora i sponsora konkursu.
Wielkie podziękowania dla wszystkich uczestników, którzy po raz kolejny udowodnili, że rozwijają swoje kulinarne zainteresowania i właściwie wybrali zawód.
11 listopada 1918 roku spełniły się marzenia i pragnienia kilku pokoleń Polaków. Po 123 latach niewoli, zaborów odzyskaliśmy niepodległość , a Polska powróciła na mapy świata. Dziś Polska to wolność, wspaniałe możliwości, przepiękne krajobrazy i smaki. A wokół nas małe ojczyzny, miejsca, w których mieszkamy. Zadbane i otoczone opieką przez niezwykłych ludzi – lokalnych patriotów. Regionalna Szkoła Turystyczna, dla której ogromną wartością jest popularyzowanie zainteresowania historią Polski, rozbudzanie szacunku do tradycji narodowej oraz szeroka współpraca z pracodawcami przyznała honorowy tytuł Przyjaciela Szkoły Panu Leszkowi Majewskiemu- wieloletniemu przewodnikowi sudeckiemu, pilotowi wycieczek zagranicznych i instruktorowi przewodnictwa górskiego. Tytuł Przyjaciela Szkoły został także przyznany Towarzystwu Miłośników Polanicy - na ręce Prezesa, Pana Edwarda Wojciechowskiego.
Po wręczeniu statuetek oraz dyplomów uczniowie Regionalnej Szkoły Turystycznej przedstawili montaż słowno-muzyczny, będący uroczystą lekcją polskiej historii z okazji 100 rocznicy narodowego Święta Niepodległości. Zebranych gości zaproszono do wspólnego śpiewania. Wszyscy daliśmy wyraz naszego patriotyzmu i hołdu dla tych, którzy w polskiej drodze do niepodległości zasłużyli się ojczyźnie. Patriotyczne pieśni przeplatały się z wierszami, układem choreograficznym, informacjami historycznymi przypominającymi bohaterów walk o wolność i niepodległość.
Pięknym akcentem uroczystości był taniec z flagą w wykonaniu animatorów Regionalnej Szkoły Turystycznej.
Po zakończonej uroczystości, goście, nauczyciele i uczniowie Regionalnej Szkoły Turystycznej przyłączyli się do miejskich obchodów z okazji 100 rocznicy niepodległości, tańcząc Poloneza z uczniami wszystkich polanickich szkół, wspólnie śpiewając hymn Polski i uczestnicząc w zaplanowanym programie.
Do pobrania:
- PROGRAM X Edycji konkursu hotelarsko – gastronomiczno – turystycznego o tytuł: „Profesjonalista i Mistrz Branży Turystycznej”.
- REGULAMIN X Edycji konkursu hotelarsko – gastronomiczno – turystycznego o tytuł: „Profesjonalista i Mistrz Branży Turystycznej”.
Dnia 12 października br. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji na 6 lekcji odbył się uroczysty apel. Gdy nauczyciele zajęli honorowe miejsca, nasze trzy prowadzące- Paulina, Maja i Oliwia, wprowadziły wszystkich w bardzo romantyczny nastrój.
Tego dnia górował kolor czerwony, więc każdy nauczyciel w ramach podziękowań za trud, cierpliwość i wytrwałość dostał piękną różę. Podczas apelu mogliśmy usłyszeć sentencje dotyczące edukacji oraz cudownie wykonane przez uczniów naszej szkoły, piosenki, przy których wszystkich przechodziły ciarki. Następnie zostały wręczone zaległe paszporty Europass, a całość zakończyła Pani Wicedyrektor, Barbara Terlecka, wielkimi podziękowaniami. Na ten rok szkolny życzymy jeszcze raz wszystkim nauczycielom samych pogodnych dni, wielu sukcesów zawodowych oraz niech wszystkim sprzyja los tej niełatwej pracy.
Samorząd Uczniowski
Jak pracuje profesjonalny pracownik w biurze turystycznym? Odpowiedź na to pytanie znaleźli uczniowie zaprzyjaźnionej szkoły turystycznej z Czeskiego Cieszyna, którzy odbyli warsztaty w symulacyjnym biurze podróży „Alibaba-tour”.
Ponad 3 godziny zajęć i zabawy, w ramach których goście odgrywali rolę klientów biura podróży, a uczniowie klasy II TOT – rolę profesjonalnych pracowników, pozwoliło określić cechy najwyższej jakości personelu biura turystycznego. Są to: schludny, staranny wygląd, osobowość zawodowa - umiejętność nawiązywania i prowadzenia konwersacji, optymizm, empatia, kreatywność w pracy, życzliwa postawa wobec klientów oraz wiedza i umiejętności zawodowe.
Personel w biurze turystycznym bierze udział w tworzeniu produktu turystycznego, jest jego częścią i ma ogromny wpływ na kształtowanie opinii o biurze turystycznym.
W trakcie warsztatów goście z Czech mogli nauczyć się kilku tańców i zabaw animacyjnych od profesjonalnych animatorów. Po raz kolejny okazało się, że zdobywanie wiedzy wcale nie musi kojarzyć się jedynie z podręcznikami i nudą. Wystarczy proste połączenie nauki i zabawy, aby uczniowie chętnie zdobywali nową wiedzę i pogłębiali zainteresowania.