20 kwietnia 2017 roku w Archiwum Państwowym we Wrocławiu Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim odbyła się gala finałowa II edycji regionalnego konkursu edukacyjnego „Z rodzinnego archiwum”. Laureatów wyłoniono spośród autorów prac ze szkół z terenu powiatów: kłodzkiego, wałbrzyskiego, świdnickiego, a także z Wałbrzycha i Świdnicy. Patronat honorowy nad konkursem objęli Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych oraz Dolnośląski Kurator Oświaty. Jury przyznało nagrodę dla uczennicy naszej szkoły Nicole Musiał za zajęcie II miejsca w kategorii szkoły ponadgimnazjalne. Uczennica pod kierunkiem nauczyciela historii przygotowała pracę dokumentującą genealogię swojej rodziny pt. "Moje korzenie". Mam nadzieje, że w ten sposób ocaliła od zapomnienia wiedzę o najstarszych nestorach swojej rodziny.
Galę wręczenia nagród poprzedziły warsztaty archiwalne zorganizowane przez pracowników wrocławskiego i kamienieckiego archiwum oraz przedstawicieli Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego. Nicole wzięła udział w lekcji archiwalnej oraz zajęciach edukacyjnych dotyczących badań genealogicznych, a także zwiedziła magazyny Archiwum. Z warsztatów wyniosła dodatkową wiedzę, którą na pewno wykorzysta w poszukiwaniu informacji o potomkach rodu.
Danuta Droździk
W dniu 23.03.2017 roku 24 uczniów i 4 studentów z Hiszpanii wraz z opiekunami uczestniczyło w lekcji w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wyjazdy do muzeum są wpisane w coroczny plan pracy szkoły. Każdy przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić to miejsce naznaczone tragiczną historią, która rozegrała się tutaj w latach 1940-1945.
Zwiedzanie największej nekropolii świata pani przewodnik rozpoczęła przed bramą główną z cynicznym napisem: "Arbeit mach frei". Prawdziwą dawką traumatycznej wiedzy był pobyt w blokach obozowych… To co tam ujrzeli uczniowie aż trudno sobie wyobrazić, że to "ludzie ludziom zgotowali ten los". "Miałam gęsią skórę na ciele po obejrzeniu zza szyb: sterty butów, okularów, protez, szczoteczek, nocników i innych rzeczy codziennego użytku. Największy szok przeżyłam wchodząc do pomieszczenia, w którym zachowało się około 2 ton włosów ludzkich" - tak zapamiętała tę lekcję jedna z uczestniczek. Podobnie reagowali na to co widzieli i słyszeli podczas zwiedzania dwóch obozów studenci z Hiszpanii: Edward, Denis, Pablo, i Juan. "It is a place with so much hate and pain. It's part of our history and we must learn from history so it won't be repeated any more. I can't imagine what kind of people could make those things to others. It is a place that makes you respect what happened there. Thanks to the experience I had in Auschwitz I can see the world different from now on".
Udając się pod Ścianę Śmierci, uczniowie w ciszy uczcili pamięć zamordowanych więźniów. Ostatnim punktem wycieczki był pobyt w Birkenau - Brzezince. Uczestnicy mogli zobaczyć jak wyglądały baraki więźniów, wieże wartownicze, tory kolejowe i jak obszerny był teren obozu. Obecnie zwięczeniem pamięci tego miejsca jest Międzynarodowy Pomnik ku Czci Ofiar Faszyzmu z 23 tablicami upamiętniający ofiary nazizmu z wymownym napisem: "Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludzkości to miejsce, w którym hitlerowcy wymordowali około półtora miliona mężczyzn, kobiet i dzieci, głównie Żydów z różnych krajów Europy".
Pobyt w muzeum pozostawił wśród uczestników wyjazdu niezatarte do końca życia smutne wspomnienia i pamięć, która jest dzisiaj wielką siłą.
Tekst i zdjęcia: Danuta Droździk
24 marca 2017r. w Teatrze Zdrojowym im. Mieczysławy Ćwiklińskiej odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu podpisania umowy patronackiej Regionalnej Szkoły Turystycznej Technikum im. Jana Pawła II z Biurem Podróży Rainbow .
W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości: Dyrektor Akademii Rainbow Pan Filip Szmidt oraz Trenerzy w Akademii Rainbow Pani Aleksandra Wodzyńska i Pan Krzysztof Sikorski, Starosta Kłodzki Pan Maciej Awiżeń, Wicestarosta Kłodzki Pani Małgorzata Jędrzejewska – Skrzypczyk, Burmistrz Polanicy-Zdroju Pan Jerzy Terlecki, Przewodniczący Rady Powiatu Pan Dariusz Kłonowski, Przewodniczący Rady Miasta Polanica-Zdrój Pan Roman Szymański, Dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Kłodzku Pani Anetta Kościuk, przedstawiciele kuratorium, organizacji turystycznych, dyrektorzy i managerowie biur turystycznych i hoteli, przedstawiciele Rady Rodziców, nauczyciele i uczniowie gimnazjów i Regionalnej Szkoły Turystycznej.
Organizatorem i gospodarzem uroczystości byli nauczyciele i uczniowie technikum obsługi turystycznej, a w szczególności klasa patronacka o specjalizacji animator czasu wolnego.
Galę rozpoczął pokaz animacji pt. „Kosmiczna podróż do gwiazd” z udziałem zaproszonych dzieci z klasy III z Szalejewa Górnego, w wykonaniu klasy patronackiej technikum obsługi turystycznej. Pokaz zwieńczył gorący taniec animacyjny oraz brawa publiczności.
Współpraca z Rainbow umożliwia uczniom Regionalnej Szkoły Turystycznej „sięgać w kosmos” i realizować marzenia, czego symbolem były rozdane przez Panią Aleksandrę Wodzyńską – Trenera Akademii Rainbow gwiazdy z napisami: podróże, dobra zabawa, pasja, przyjaźnie, dobry zawód. Uczniowie natomiast zaprezentowali odsłonę swoich tegorocznych działań animacyjnych w Figloklubach Rainbow w Grecji, Turcji, w hotelach w Polanicy-Zdroju i Ziemi Kłodzkiej.
Punktem finałowym uroczystości było podziękowanie przez Panią Dyrektor Beatę Dreszer za miniony wspaniały rok Biuru Podróży Rainbow. Na ręce Dyrektora Akademii Rainbow Pana Filipa Szmidta, Trenerów Akademii Rainbow Pani Aleksandry Wodzyńskiej i Pana Krzysztofa Sikorskiego wręczony został pamiątkowy kryształ z napisem:
„Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób,
aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek”
Albert Einstein
Regionalna Szkoła Turystyczna to pierwsza ponadgimnazjalna szkoła w Polsce, która kształci profesjonalnych animatorów na potrzeby rynku pracy w zawodzie animator czasu wolnego. Od 01.12.2016 do 30.11.2018 Rainbow Tours S.A. będzie realizować na terenie Regionalnej Szkoły Turystycznej projekt pt. „Animacja czasu wolnego – wsparcie uczniów Regionalnej Szkoły Turystycznej w kierunkach zgodnych z potrzebami pracodawców”. W projekcie wezmą udział uczniowie klasy I technik obsługi turystycznej o specjalizacji Animacja czasu wolnego oraz starsze roczniki klasy TOT. Do głównych działań projektu należy doposażenie szkoły:
W ramach projektu proponuje się uczniom dodatkowe lekcje z języka angielskiego i włoskiego lub hiszpańskiego (po dwie godziny lekcyjne w tygodniu przez cały rok szkolny 2017/2018) oraz wychowania fizycznego (50 godzin w roku szkolnym 2017/2018), dodatkowe kursy - wszyscy uczniowie ukończą kurs udzielania pierwszej pomocy, kurs udzielania pierwszej pomocy dzieciom i niemowlętom. Wybranych na podstawie predyspozycji 16 uczniów ukończy kurs instruktora aqua aerobicu oraz 16 - kurs instruktora stretchingu.
W 2017 i 2018 odbędą się 5-dniowe wycieczki szkoleniowe. W programie:
Uczestnicy wycieczek szkoleniowych pod okiem trenerów poprowadzą 8-godzinny dzień animacyjny w hotelach w Polanicy – Zdroju oferując zróżnicowane aktywności dzieciom i dorosłym.
A w 2017 i w 2018 roku po 3 uczniów wyjedzie na trzymiesięczny, płatny staż do jednego z hoteli animacyjnych Rainbow. Uroczystą galę zakończyła poprowadzona z humorem przez animatorów klasy patronackiej animacja dla dorosłych pt. „Randka z Gwiazdą w ciemno”, dzięki której zakochana para otrzymała w prezencje Voucher na bardzo atrakcyjną wycieczkę oraz spotkała się na romantycznej randce.
Na koniec znamienici goście mogli złożyć pamiątkowe wpisy do kroniki technikum obsługi turystycznej w Regionalnej Szkole Turystycznej.
Wszystkich gimnazjalistów zainteresowanych specjalizacją Animacja czasu wolnego serdecznie zapraszamy na stronę www.rst.ng.pl.
Czekamy na Was!
Edyta Zarzycka-Kościesza
Dnia 3 marca br. odbyło się spotkanie uczniów klasy II technikum hotelarstwa, turystyki, jak też gastronomii, z Panią dr. Ireną Szołmicką - Orfinger, właścicielką sieci hoteli dr. Irena Eris Hotel and Spa, i Jej mężem, Henrykiem Orfingerem. Wydarzenie doszło do skutku dzięki mamie jednej z uczennic. Po przybyciu na miejsce powitano nas i zaprowadzono do sali konferencyjnej hotelu - przygotowanej specjalnie na naszą wizytę.
Podczas spotkania Pani Orfinger opowiadała o swojej drodze do sukcesu, produkcji kosmetyków oraz o swoim życiu osobistym. Atmosfera była miła, czuliśmy swobodę podczas zadawania pytań. Pani Irena zrobiła na nas bardzo pozytywne wrażenie. Pierwszym poruszonym tematem były hotele, które znajdują się w Krynicy - Zdroju, na Wzgórzach Dylewskich oraz w Polanicy - Zdroju. Dowiedzieliśmy się, że małżeństwo Państwa Orfingerów ciągle stara się o rozwijanie oraz dbanie o najmniejsze detale obiektu i wystroju wnętrza.
Kolejnym tematem była sieć kosmetyków dr. Irena Eris, które znalazły się w prestiżowym klubie najbardziej luksusowych marek europejskich, jako jedyna polska i jedyna nie francuska firma.
Sama osoba Pani Ireny jest jedną z najciekawszych, jakie dotąd mogliśmy poznać. Sukcesy, które odniosła, pokazały nam, że aby w życiu coś osiągnąć, trzeba o to walczyć za wszelką cenę, nie poddawać się, gdy przytrafią się trudności, bo to normalna rzecz w życiu.
Chętnie spotkalibyśmy się z Panią Ireną ponownie!
W dniu 7 marca br. gościliśmy Uczniów klas trzecich gimnazjów z powiatu kłodzkiego, którzy przybyli do naszej szkoły by uczestniczyć w Dniach Otwartych. Celem tego przedsięwzięcia było pokazanie tegorocznym absolwentom gimnazjów oferty edukacyjnej naszej szkoły. Jak co roku pokazujemy nie tylko budynek i sale lekcyjne ale przede wszystkim koncentrujemy się na zawodach, do których przygotowuje szkoła. Nasi Goście mieli okazję poznać specyfikę poszczególnych zawodów, metody nauczania stosowane przez nauczycieli naszej szkoły oraz miejsca praktyk i staży zawodowych.
Kliknij i zobacz inne zdjęcia z Dni Otwartych w RST.
Jeżeli: rozpiera Cię energia animacyjna i chcesz pracować w Hiszpanii, Grecji, Włoszech, Czarnogórze, Chorwacji, Portugalii, Egipcie, Turcji czy na Cyprze, znasz min. 1 język obcy na poziomie B2 (preferowane języki to angielski, hiszpański, włoski, grecki, turecki, arabski, francuski, rosyjski), jesteś dyspozycyjny w okresie od 10 czerwca do 20 września i posiadasz WAŻNY paszport
DOŁĄCZ DO ZESPOŁU ANIMATORÓW RAINBOW!
Oferujemy:
a przede wszystkim: możliwość pracy pod palmą! ;)
Proces rekrutacji:
etap I: Zgłoś chęć udziału w rekrutacji prof. Zarzyckiej-Kościesza
etap II: Przyjdź na casting, który odbędzie się 23 marca o godz. 16.00 w SALI MEDIALNEJ RST. Miej ze sobą CV oraz swoje zdjęcie w formacie A5, na którym można Cię rozpoznać (czyli bez czapki, ciemnych okularów itd). Miej przygotowaną 5-minutową animację (jak wygląda casting przeczytaj tu: http://rainbowtours.edu.pl/?akcja-rekrutacja )
etap III: Wybranym osobom, które przejdą etap II, zaproponujemy wyjazd na szkolenie zagraniczne. Jest ono bezpłatne! o szkoleniu przeczytaj tu: http://rainbowtours.edu.pl/?wyjazd-szkoleniowy-czyli-wstep-do-animacji
Jeśli masz jakieś pytania, pisz - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Czekamy na Ciebie!